wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:42

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wojewoda nakazał odstrzał sanitarny dzików na Dolnym Śląsku. Gdzie mogą polować we Wrocławiu?
Na zdjęciu ilustracyjnym: dzik w lesie Pixabay.com
Na zdjęciu ilustracyjnym: dzik w lesie

Wojewoda dolnośląski wyznaczył do odstrzału dodatkową pulę dzików. Nakaz wykonają myśliwi, którzy do końca roku na całym Dolnym Śląsku muszą wyeliminować ponad dwa tysiące osobników, w tym 19 sztuk w powiecie wrocławskim. Odstrzał dodatkowy ma związek z wykrytymi w lipcu ogniskami afrykańskiego pomoru świń.

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

O odstrzał sanitarny dzików na terenie województwa dolnośląskiego poprosił wojewódzki lekarz weterynarii. Na jego wniosek wojewoda Jarosław Obremski wydał rozporządzenie nakazujące dzierżawcom lub zarządcom obwodów łowieckich odstrzał określonej liczby dzików.

Nakaz wojewody dotyczy 184 obwodów łowieckich na Dolnym Śląsku, w tym 5 w powiecie Wrocław, gdzie myśliwi muszą do końca roku zlikwidować 19 dzików. We wszystkich obwodach dolnośląskich do wyeliminowania mają około 2300 osobników. To tak zwany odstrzał ponadplanowy, inaczej – pula dodatkowa.

ASF w województwie dolnośląskim

W tym przypadku odstrzał dodatkowy nakazany został w celu zwalczana afrykańskiego pomoru świń (ASF). Na tę chorobę zakaźną padają nie tylko świnie domowe. Zarażają się nią także dziki. ASF nie jest groźny dla innych gatunków zwierząt ani dla człowieka.

— Celem prowadzenia odstrzału sanitarnego jest obniżenie populacji dzików na wymienionych terenach, tak aby minimalizować ryzyko zawleczenia wirusa ASF do gospodarstw oraz ograniczyć do minimum tempo rozprzestrzeniania się choroby w środowisku naturalnym — argumentuje Magdalena Dacko-Urbanowicz, wojewódzki inspektor ds. zdrowia i ochrony zwierząt.

W tym roku, pierwszego dnia lipca, na Dolnym Śląsku wykryto dwa ogniska afrykańskiego pomoru świń.

Ogniska choroby stwierdzono w miejscowości Siedliska, w gminie Miłkowice, powiat legnicki, w gospodarstwie utrzymującym 100 świń oraz w miejscowości Siodłkowice, w gminie Wołów, powiat wołowski, w gospodarstwie utrzymującym 20 świń. Inspekcja weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia afrykańskiego pomoru świń.
Dolnośląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii

Gdzie we Wrocławiu mogą strzelać myśliwi?

Obowiązujący do końca roku nakaz wojewody egzekwują myśliwi z kół łowieckich podczas polowań indywidualnych i zbiorowych.

 Pozyskane dziki podlegają weryfikacji pod względem określenia: płci, wieku i wielkości. Oprócz tego są oznaczane znacznikiem numerycznym powiatowego inspektoratu weterynarii wraz z załączoną co najmniej jedną fotografią. Po za tym myśliwy zobowiązany jest do podania lokalizacji pozyskania dzika  opisuje myśliwy Andrzej Kasperkiewicz z wrocławskiego okręgu Polskiego Związku Łowieckiego.  Udokumentowany odstrzał w postaci elektronicznej, przy pomocy Zintegrowanego Interfejsu Padłych i Odstrzelonych Dzików, przekazywany jest do administratora centralnego oraz powiatowych lekarzy weterynarii  dodaje myśliwy.

Przez Wrocław przebiegają granice kilku obwodów łowieckich, ale bynajmniej nie oznacza to, że myśliwi mogą polować w całym mieście. Znakomita część terenów miejskich jest z obwodów wyłączona (na mapie tereny wyłączone oznaczone są diagonalnymi pasami).

Z mapy, która w całości jest dostępna na geoportalu urzędu marszałkowskiego, wynika, że myśliwi mogą polować we Wrocławiu i przy granicach miasta na przykład na tych terenach:

  • w Leśnicy na obszarze pomiędzy Maślicami, Stabłowicami, Złotnikami a Żernikami,
  • na pasie pomiędzy Psim Polem a Kowalami,
  • na północny-zachód od Strachocina i Wojnowa,
  • na wschód i północ od Radwanic i w okolicach Mokrego Dworu,
  • na zachód i południe od Krzeptowa.

Inspektor Magdalena Dacko-Urbanowicz informuje, że odstrzały sanitarne dzików były realizowane kilkukrotnie na terenie województwa dolnośląskiego w okresie od roku 2020. Dodaje, że w ramach wykonywania aktualnie obowiązującego rozporządzenia wojewody są dane o 45 odstrzelonych dzikach, na podstawie dokumentacji dostarczonej do powiatowych lekarzy weterynarii.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl