wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Dziki we Wrocławiu. Kilkaset interwencji służb miejskich w sprawie dzików. Zobacz, gdzie najczęściej
W ciągu sześciu miesięcy wrocławskie służby miejskie interweniowały w sprawie dzików ponad trzysta razy Shutterstock
W ciągu sześciu miesięcy wrocławskie służby miejskie interweniowały w sprawie dzików ponad trzysta razy

Dziki we Wrocławiu coraz częściej pojawiają się w rejonach zamieszkanych przez ludzi. Tylko w pierwszej połowie 2022 roku służby miejskie interweniowały w tej sprawie kilkaset razy. O tym, jak zachować się podczas spotkania z dzikimi zwierzętami, dowiesz się z kampanii "Dzikie w mieście"

Reklama

Dziki we Wrocławiu: Sołtysowice, Gądów Mały, Stabłowice, Karłowice

W sprawie dzików tylko w tym roku (od stycznia do czerwca) służby miejskie interweniowały 330 razy. Dla porównania przez rok 2021 takich interwencji 257.

W ostatnim czasie pojawiały się zgłoszenia dotyczące dzików m.in. z Sołtysowic, Gądowa Małego, Stabłowic, Karłowicach oraz terenów ogródków działkowych
Marcin Obłoza, Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia

Spotkanie z dzikiem: zachowaj spokój, zadzwoń po służby miejskie

Zdaniem specjalistów większa aktywność dzików w obrębie miast wynika przede wszystkim w łatwości w dostępie do jedzenia. Zwierzęta nęcą śmietniki i miejsca, w których wyrzucane są odpadki roślinne, np. ogródki działkowe. Dlatego należy zabezpieczać pojemniki na odpady i nie wyrzucać resztek w przypadkowe miejsca.

Kiedy już spotkamy dzika, to należy zachować spokój i oddalić się w bezpieczne miejsce. Nie wolno podchodzić, podkarmiać lub głaskać dzików. Jeśli zwierzę poczuje się zagrożone, może zaatakować, podobnie zachowa się locha, która opiekuje się młodymi warchlakami. Kilkusetkilogramowy dzik bywa śmiertelnie niebezpieczny.

Więcej informacji o zachowaniu wobec z dzikich zwierząt znajdziemy w cyklu przygotowanym przez Urząd Miasta Wrocławia oraz Zoo Wrocław "Dzikie w mieście".

W przypadku spotkania z dzikiem wzywamy służby (w sytuacji zagrożenia lub gdy zwierzę jest ranne/chore), dzwoniąc pod numery:

  • Centrum Zarządzania Kryzysowego, tel. 71 779 22 22 (całodobowy);
  • Wydział Środowiska i Rolnictwa, tel. 71 799 67 00 (poniedziałek – piątek, godz. 7:45-15:45)

 - W zgłoszenia należy podać dokładną lokalizację, liczbę zwierząt oraz opisać ewentualne zniszczenia. Przedstawiciele służb miejskich jada na miejsce w celu rozpoznania terenu. Sprawdzane są potencjalne kierunki, z których mogło przyjść dzikie zwierzę. Mogą zostać również zastosowane środki odstraszające – mówi Marcin Obłoza.

Poza tym na terenie Wrocławia jest obecnie sześć odłowni, które stoją w okolicy, gdzie dzików spotyka się najwięcej.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl