Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Dzień Opiekuna Zwierząt 2023
W środę 4 października przypada szczególne święto - Międzynarodowy Dzień Opiekuna Zwierząt.
Nasze zoo jest czynne 365 dni w roku, a zwierzęta wymagają opieki codziennie, bez wyjątku. Kierownicy muszą zaplanować grafik także na weekendy i święta. Praca naszych opiekunów jest podstawą funkcjonowania naszego zoo. W ich święto szczególnie dziękuję za ich wysiłek, wiedzę, zaangażowanie i serce dla zwierząt.Joanna Kasprzak, Prezes Zarządu ZOO Wrocław
Marta Zając-Ossowska, dyrektor generalna wrocławskiego zoo dodaje, że praca opiekuna zwierząt w ogrodzie zoologicznym to spełnienie marzeń wielu studentów i absolwentów kierunków przyrodniczych.
– Wbrew pozorom nie polega ona jedynie na obserwacji zwierząt i bezpośrednim z nimi kontakcie. Trzeba pamiętać, że praca ta jest bardzo wymagająca, również fizycznie. Potrzeba do niej nie tylko kompetencji, ale także ogromnej pasji i samozaparcia oraz kreatywności w urozmaicaniu podopiecznym codzienności – mówi.
100 opiekunów dla 10 tys. zwierząt w zoo
We wrocławskim zoo pracuje około 100 opiekunów dla ponad 10 tysięcy zwierząt (z ponad 1100 gatunków). To ludzie z pasją.
Łukasz Karolik, inspektor ds. hodowli w Wydziale Zwierząt Kopytnych, po pracy także zajmuje się zwierzętami. W swoim gospodarstwie hoduje ozdobne ptactwo – kury, bażanty, ale także papugi. Do pracy wstaje o 5:00 rano, co dla części opiekunów jest codziennością. W zoo muszą być o godzinie 7:00.
Łukasz pracuje we wrocławskim zoo od 2007 roku i dogląda ssaków kopytnych na terenie całego ogrodu - od reniferów i sik Dybowskiego zamieszkujących w starej części, po oryksy szablorogie i wielbłądy na drugim jego końcu. To ogromny teren. – Przemierzonych kilometrów nie liczę, ale trochę by ich było, bo całe 33 hektary trzeba codziennie objechać kilka razy – mówi Łukasz Karolik.
Zobacz galerię zdjęć opiekunów z wrocławskiego zoo
Opiekun zwierząt – praca marzeń? Tak, ale ciężka
Katarzyna Pisula, młodsza opiekunka zwierząt w Wydziale Małych Ssaków, wcześniej zajmowała się ptakami w Ptaszarni. – To zupełnie inna praca, zarówno jeśli chodzi o organizację dnia, jak i relacje z podopiecznymi. Z małymi ssakami jest dużo więcej interakcji – wyjaśnia. – Moją ulubienicą jest Cleo, dwuletnia samiczka lemura wari czarno-białego, charakterna i energiczna – dodaje.
Najpopularniejszymi zwierzętami w naszym zoo - kapibarami - od 1,5 roku zajmuje się Patrycja Dombek, opiekunka w Wydziale Zwierząt Kopytnych. Jej marzeniem była praca w zoo. Trafiła do pawilonu Słoniarni, gdzie kapibary mieszkają z tapirem o imieniu Sara. Ich opiekunka wyjaśnia, że każde ze zwierząt wymaga indywidualnego podejścia i pokazuje swój charakter. Przykładowo, kapibara o imieniu Kiler jest bardzo temperamentna, ale z wiekiem nieco się uspokoiła.
Jak wygląda praca opiekunów zwierząt? Do godziny 9:00, kiedy otwierają się bramy zoo dla zwiedzających, muszą zrobić obchód i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku, posprzątać wybiegi, by wypuścić zwierzęta na czyste ekspozycje, przygotować jedzenie i nierzadko wykonać jeszcze szereg innych czynności. - W ciągu dnia obowiązków nie ubywa. Wręcz przeciwnie. Jednocześnie opiekunowie odpowiadają na pytania zadawane przez zwiedzających - mówi Weronika Skupin z wrocławskiego ogrodu. Słowem, bez nich zoo nie mogłoby istnieć.
Z okazji Dnia Opiekuna Zwierząt życzymy im wszystkiego najlepszego.
Źródło: materiały prasowe