wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Bulwersująca sprawa! Dwa orły bieliki zostały otrute. Uniwersytet Przyrodniczy apeluje o nagłośnienie sprawy
Martwy bielik w klinice Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Tomasz Lewandowski UPWr
Martwy bielik w klinice Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Do kliniki Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu trafiła para martwych orłów bielików. Ptaki zostały znalezione w Nadleśnictwie Żmigród. - Zostały otrute, a sprawcą jest człowiek. Najprawdopodobniej ktoś, by pozbyć się lisów, wyłożył mięso z trutką, lis je zjadł, a padliną lisa pożywiły się bieliki – informuje Małgorzata Moczulska, rzeczniczka prasowa UPWr. Trucizna była tak silna, że ptaki padły na miejscu.

Reklama

Martwe bieliki trafiły do Kliniki Katedry Epizootiologii Ptaków i Zwierząt Egzotycznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. Ptaki były dorosłe, miały ok. 6-7 lat, patrząc na wybarwienie ogona. Zostały znalezione w Nadleśnictwie Żmigród i przekazane UPWr przez tamtejszego leśniczego.

- Te drapieżne ptaki żywią się głównie rybami, czasem ptakami, ale w okresie zimowym zjadają również padlinę. Wykonaliśmy sekcję zwłok bielików i mamy pewność, że zostały otrute silną toksyczną substancją. Jaką konkretnie będziemy wiedzieć za dwa tygodnie.
dr Tomasz Piasecki z Katedry Epizootiologii Ptaków i Zwierząt Egzotycznych UPWr

Uniwersytet Przyrodniczy: To nie pierwszy taki przypadek!

Według Tomasza Piaseckiego, najprawdopodobniej straciliśmy nie tylko tę parę ptaków, ale również młode, które pozostały w gnieździe. Badania jednoznacznie wykazały bowiem, że samica była już po złożeniu jaj.

- To nie pierwszy przypadek, że chroniony ptak zatruł się zjadając mięso padłego, wcześniej otrutego lisa. Niestety namierzenie osób, które wyrzucają mięso z trucizną, jest praktycznie niemożliwe. Dlatego prosimy o nagłośnienie sprawy.
Małgorzata Moczulska, rzeczniczka prasowa UPWr

Uniwersytet Przyrodniczy podkreśla, że bielik jest gatunkiem prawnie chronionym. Szczególnej ochronie podlega gniazdo, w promieniu którego tworzone są strefy ochronne. To duży ptak. Samice są zazwyczaj większe od samców, mogą osiągnąć wagę nawet 7 kg, a rozpiętość skrzydeł - 2,5 metra.

Nadleśnictwo Żmigród o znalezieniu martwych bielików

Do sprawy odniosło się też 4 kwietnia na swoim profilu facebookowym Nadleśnictwo Żmigród, podkreślając przy okazji, że nazwa „orzeł” w przypadku bielików jest potoczna.

„O martwych bielikach na polach pod Brzeziną Sułowską został poinformowany nasz leśniczy Darek Kraśniewski, którego zapewne znacie z naszego fanpage z zamiłowania do sokołów i innych latających drapieżników. Prywatnie leśniczy Kraśniewski jest członkiem Komitetu Ochrony Orłów, stąd jego oddanie całej sprawie. Darek pojechał na miejsce zgłoszenia i sprawdził, czy bieliki nie mają żadnych obrażeń wynikających z walki pomiędzy sobą. Brak było takich obrażeń”.
Nadleśnictwo Żmigród na Facebooku

To leśniczy zdecydował się (na zlecenie Nadleśnictwa Żmigród) przekazać ptaki do Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w celu przeprowadzenia ekspertyzy toksykologicznej. Nadleśnictwo Żmigród o znalezieniu martwych ptaków poinformowało Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska we Wrocławiu, ponieważ bielik jest gatunkiem prawnie chronionym i objętym ochroną strefową, nad którymi pieczę sprawuje RDOŚ. 

Nadleśnictwo: Trudno na razie mówić o celowych działaniach

Nadleśnictwo Żmigród apeluje, by do czasu oficjalnych wyników ekspertyzy toksykologicznej wstrzymać się z domysłami na temat „domniemanego truciciela”.

„Ciężko na ten moment, bez szczegółowych badań, mówić o celowych działaniach. Wobec czego apelujemy, aby powstrzymać tę falę hejtu, znajdującą się pod tak wieloma postami i udostępnionymi materiałami. W wielu z nich poziom agresji na domniemanego truciciela jest wręcz druzgocący”.
Nadleśnictwo Żmigród

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl