Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Niedawno pisaliśmy o dwójce pięknych takinów złotych (samiec i samiczka), które urodziły się we wrocławskim zoo. To bardzo rzadki gatunek, zagrożony wyginięciem. Maluchy początkowo przebywały z mamami, ale obecnie zostały wypuszczone na tzw. przedwybieg i można je tam dostrzec. Znajdziecie je w starej części zoo, za Ptaszarnią.
„Koniecznie zobaczcie również sitatungi, pięknie nakrapiane antylopy. Przez ostatnie miesiące były schowane w stajni, gdyż są ciepłolubne i zimą pozostają zamknięte. Część z nich można już oglądać na wybiegu po lewej stronie od wejścia głównego (za lwiarnią). W stajni pozostały ciężarne samice oraz młode, dla których jest jeszcze za wcześnie na wyjście na zewnątrz”.Weronika Skupin z wrocławskiego zoo
Mały dikdik nie ma jeszcze imienia
Jeśli chcecie zobaczyć coś najsłodszego na świecie, koniecznie wybierzcie się do Afrykarium. Tam w sąsiedztwie hipopotamów, wiewiórek przylądkowych i mangust mieszkają dikdiki, jedne z najmniejszych antylop świata. Na początku marca pojawił się tam nowy maluch. Jego mamą jest Nówka, a ojcem Berti.
„Od czasu do czasu młode nabiera odwagi i wychodzi za mamą z domku umieszczonego na wybiegu. Na razie nie znamy jego płci, ale gdy będzie nam to wiadome, ogłosimy na Facebooku konkurs na imię dla dikdika. Musi być muzyczne (zgodnie z naszą małą tradycją) i zaczynać się na literę N”.Weronika Skupin, zoo Wrocław
Dikdiki pochodzą z Afryki i w naturze grozi im wyginięcie. Są bardzo płochliwe i szybkie – potrafią biegać z prędkością ponad 40 km/h.
Płochliwe kanczyle filipińskie, zwane myszojeleniami
Równie płochliwymi i jeszcze mniejszymi ssakami kopytnymi są kanczyle filipińskie, zwane myszojeleniami. One również są zagrożone wyginięciem. We wrocławskim zoo w grudniu przyszedł na świat nowy maluch.
- Mamy nadzieję, że to chłopiec, gdyż na 13 osobników tego gatunku w europejskich ogrodach zoologicznych, tylko 2 to samce. Na razie płeć młodego osobnika nadal jest nieznana - mówi Weronika Skupin z zoo.
4 owce św. Jakuba, czyli pierwsze młode w Dziecińcu
Jednym z najchętniej odwiedzanych przez dzieci miejsc we wrocławskim zoo, jest Dzieciniec. Tutaj szykuje się prawdziwy baby boom. Za 2-3 tygodnie przyjdą na świat młode kozy i owce. Niedawno urodziły się 4 owce świętego Jakuba (inaczej owce czterorogie). Jagnięta można już oglądać, ale też głaskać i karmić (wyłącznie granulatem dla kopytnych, który kupicie na miejscu w zoo). To jedyne takie miejsce w ogrodzie.
- Pamiętajmy, by nie podnosić jagniąt i koźląt – może stać się im krzywda – podkreśla Weronika Skupin.
Gundia, która była Walentym
W Walentynki w pawilonie Sahary przyszedł na świat Walenty – mała gundia, czyli gryzoń zamieszkujący północne rejony Afryki. Gundie zwyczajowo nie mają imion, ale ten z racji daty urodzin był nazywany Walentym. Do czasu, gdy okazał się... samicą, w więc raczej Walentyną.
Na wybiegach we wrocławskim zoo można też już oglądać niedźwiedzie, które ożywiły się po zimowej przerwie oraz pingwiny przylądkowe i pelikany.
Wiosenne godziny otwarcia zoo we Wrocławiu
Od 1 kwietnia otwarta będzie Brama Japońska, czyli wejście do zoo od strony Odry. Dojście do ogrodu jest możliwe z ul. Międzyrzeckiej i Na Grobli Kładką Zwierzyniecką. Samo zoo będzie natomiast otwarte godzinę dłużej, podobnie jak kasy i Punkt Obsługi Klienta.
Godziny otwarcia od 1 kwietnia do 30 września:
Poniedziałek – czwartek:
- Kasy, Punkt Obsługi Klienta, Wejście: 9:00-17:00
- Teren zoo, Afrykarium i inne pawilony: 9:00-18:00
Piątek, sobota, niedziela:
- Kasy, Punkt Obsługi Klienta, Wejście: 9:00-18:00
- Teren zoo, Afrykarium i inne pawilony: 9:00-19:00