wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 27°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Czy lubicie się Państwo bawić kosztem czyjegoś cierpienia?

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Huk i błysk fajerwerków a cierpienia zwierząt.

Reklama

Barbara Borzymowska, psycholog ludzki i zwierzęcy, Centrum Przyjaznych Relacji Ludzie-Zwierzęta Departament Zrównoważonego Rozwoju:

– Czy lubicie się Państwo bawić kosztem czyjegoś cierpienia? Czy odpowiada Państwu rozrywka, w wyniku której ktoś traci życie?

Znaczna większość normalnych ludzi z oburzeniem odpowie „ależ skąd”. I znaczna większość normalnych ludzi skłamie.

Huk i błysk fajerwerków, takich pięknych, takich cieszących nasze oczy. Przerażony pies wciska się w najdalszy kąt, wpełza pod szafę, pod wannę. Nie wychodzi przez długie godziny. Nie da się go namówić ani łagodnym przywoływaniem, ani nawet propozycją poczęstowania najwspanialej pachnącą kiełbasą.

Albo tak:

Huk i błysk fajerwerków. Pies w panice wyrywa się prowadzącemu go właścicielowi, gna przed siebie, byle dalej, byle szybciej uciec od tego, co śmiertelnie go przeraża. Nie zauważa, że z boku nadjeżdża coś, co powinno go przerażać o wiele bardziej. Uderzenie, ból, skowyt. Ciemność. Koniec.

Albo tak:

Pies pędzi przed siebie jak najdalej. Długo, żeby wreszcie przestać słyszeć dobiegający z tyłu huk. W końcu skrajnie zmęczony zatrzymuje się, ale nie wie, gdzie jest. Nie wie, gdzie jest jego dom, jego legowisko, jego miska. Błąka się przez wiele dni, przeganiany. Koniec do wyboru: może złapie go ktoś litościwy i odwiezie do schroniska, może pies skona z głodu i wyczerpania.

Albo tak: paniczny strach powoduje, że kocie serce staje. Kot nie żyje.

Albo tak: śmiertelnie przerażone ptaki próbując uciec rozbijają się o szyby.

Czy lubicie się Państwo bawić kosztem czyjegoś cierpienia?

Nie?

Czyżby?

Wrocławiu nie strzelaj!

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl