wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Kontrole antysmogowe we Wrocławiu. Rozpoczął się sezon grzewczy, więcej kontroli Straży Miejskiej
Kontrole antysmogowe Straży Miejskiej we Wrocławiu www.wroclaw.pl
Kontrole antysmogowe Straży Miejskiej we Wrocławiu

Straż Miejska we Wrocławiu zwiększa liczbę kontroli antysmogowych. Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego, wzrosła liczba zgłoszeń dotyczących podejrzanego, uciążliwego zadymienia w sąsiedztwie, chociaż nie zawsze to efekt spalania śmieci. Straż Miejska do analizy szkodliwości dymu wykorzystuje drony.

Reklama

Funkcjonariusze Straży Miejskiej we Wrocławiu kontrole antysmogowe prowadzą przez cały rok. W tym roku (od 1 stycznia do 14 września) zarejestrowali 2278 interwencji.

W wyniku kontroli nałożono 53 mandaty, w sumie na ponad 16 tysięcy złotych. Od drugiej połowy sierpnia wpływa coraz więcej zgłoszeń wrocławian dotyczących uciążliwego zadymienia. To efekt serii chłodniejszych dni i rozpoczęcia sezonu grzewczego.
Waldemar Forysiak Straż Miejska we Wrocławiu

Od połowy września jest znacznie chłodniej. W ciągu dnia sięga maksymalnie 22 stopni Celsjusza, a w nocy spada poniżej 10 stopni Celsjusza.

Drony w służbie ekologii

Wrocławscy strażnicy miejscy podczas kontroli antysmogowych posługują się m.in. dronami. Ich wyposażenie pozwala na analizę składu dymu, który wydostaje się z kominów. Na tej podstawie można ustalić, czy we wskazanym domu rzeczywiście spalane są śmieci lub inne niedozwolone materiały.

Waldemar Forysiak, Straż Miejska we Wrocławiu: – Zdarzają się zgłoszenia, które brzmią: Z komina w sąsiedztwie leci czarny dym. Na miejscu okazuje się, że owszem z komina wydostaje się ciemny dym, lecz nie jest to efektem spalania śmieci, ale wynika z niskiej kategorii pieca albo jego zużycia. W starym piecu nawet dozwolone paliwa spalają się gorzej, wydzielają dużo ciemnego dymu o brzydkim zapachu. Wtedy nie mamy podstaw do wystawienia mandatu.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl