Zbiórka elektroodpadów na placu Solnym została zorganizowana zamiast planowanego tydzień wcześniej pikniku ekologicznego „Sobota z Zielonym Wrocławiem”, który trzeba było odwołać w związku z alarmem powodziowym we Wrocławiu.
Życie wśród zieleni jest przyjemne
Na placu Solnym do rozdania było 900 skrzydłokwiatów i 160 doniczek z miętą. Za walutę robiły elektroodpady. Na półciężarówce szybko przybywało nieprzydatnych już urządzeń, w tym czajników elektrycznych, odkurzaczy, mikserów, tosterów oraz przewodów i baterii.
Pani Bożena i pan Andrzej na wymianę przynieśli stare latarki, dekodery, baterię. - Nieprzydatnych urządzeń domowych nie wyrzucam po prostu do śmietnika. Odkładam je i korzystam z takich okazji jak dzisiejsza zbiórka - mówi wrocławianin, który kolejny raz bierze udział w proekologicznej akcji firmowanej przez miasto. - Za którymś razem dostaliśmy dwie sadzonki jarzębiny. Bardzo dobrze się przyjęły.
Z żoną ma pod opieką w domu mnóstwo kwiatów i innych roślin. Pani Bożena uwielbia storczyki. – Poza tym jest już jeden skrzydłokwiat oraz grudnik, piękna hoja. Bardzo lubię także wrzosy. Życie wśród zieleni jest przyjemne – mówi wrocławianka o najważniejszym zysku z hodowli kwiatów w domu.
Około godz. 14 na placu Solnym do busa, gdzie zdawano elektroodpady, stanęła kolejka na kilkanaście osób. Byli seniorzy, lecz dominowały osoby młode i w średnim wieku. Zarówno panie, jak i mężczyźni. Lecz nie trzeba było w niej długo stać.
Co zrobić z elektroodpadami we Wrocławiu
Przypominamy, że elektroodpadów nie można wyrzucić na zwykły śmietnik pod blokiem, a za ich wyrzucenie na osiedlowy śmietnik grozi mandat.
Jeśli macie elektroodpady, których chcecie się pozbyć – zawieźcie je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli PSZOK. We Wrocławiu działają dwa takie punkty:
- PSZOK, ul. Michalczyka 9 – czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-17:00, w soboty w godz. 8:00-16:00;
- PSZOK, ul. Janowska 51 – czynny od poniedziałku do soboty w godz. 7:00-15:00.