wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Miasto chce zmian na ulicy Ruskiej
Monika Kozłowska-Święconek, dyrektorka Biura Zrównoważonej Mobilności w Urzędzie Miejskim Wrocławia, pochylająca się nad makietą ulicy Ruskiej. Zdjęcie wykonane 29.07.2023 podczas trzeciego spotkania Narady Obywatelskiej ws. zmian na ulicy Ruskiej. Tomasz Hołod - www.wroclaw.pl
Monika Kozłowska-Święconek, dyrektorka Biura Zrównoważonej Mobilności w Urzędzie Miejskim Wrocławia, pochylająca się nad makietą ulicy Ruskiej. Zdjęcie wykonane 29.07.2023 podczas trzeciego spotkania Narady Obywatelskiej ws. zmian na ulicy Ruskiej.

Miasto chce zmian na ulicy Ruskiej. Na odcinku od placu Solnego do Kazimierza Wielkiego ma się pojawić więcej zieleni. Nie obejdzie się także bez zmian w organizacji ruchu. W czerwcu tego roku omawiane były w trakcie konsultacji. Czego możemy się spodziewać i kiedy poznamy więcej szczegółów? Pytamy Monikę Kozłowską-Święconek, dyrektorkę Biura Zrównoważonej Mobilności w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Dlaczego Ruska wymaga zmian?

To bardzo ważny korytarz pieszy przez Stare Miasto. Pokazały to jak na dłoni kompleksowe badania ruchu przeprowadzone w 2018 roku. Dwa lata temu, w 2021 roku opracowaliśmy Masterplan dla przestrzeni miejskich w centrum. Ulica Ruska wskazana została w nim jako ta przestrzeń, która pilnie wymaga zmiany. Potrzebne jest m.in. uporządkowanie ruchu, w którym komunikacja piesza będzie najważniejsza. Ale także zazielenienie i rozbetonowanie, rozszczelnienie nawierzchni. Ta ulica ma stać  się pięknym deptakiem i bramą do Rynku. Musimy jednocześnie pamiętać o potrzebie obsługi restauracji i kawiarń czy dostawach do sklepów.

Jednym słowem, mogą występować sprzeczności interesów. Czy wiemy już, w jaką stronę pójdą ostatecznie zmiany na tej ulicy?

Więcej na ten temat będzie można powiedzieć pod koniec miesiąca. Latem tego roku analizowaliśmy wszystkie możliwości i opinie podczas konsultacji społecznych. Podsumowujący je raport właśnie powstaje. Liczymy, że będziemy mogli opublikować go najdalej do końca września. 

Nie jest tajemnicą, że uczestnicy Narady Obywatelskiej (forma konsultacji – przyp. red.)  zarekomendowali organizację ruchu dopuszczającą tylko ruch mieszkańców oraz związany z dostawami czy obsługą posesji. Taka właśnie rekomendacja przekazana została projektantowi.

Temat rzeczywiście budzi ogromne zainteresowanie. Nawet po zakończeniu narady, wpłynął do nas wniosek jednej z organizacji pozarządowych, by Ruską całkowicie zamienić w deptak.

Przychylicie się do niego?

Formalnie nie możemy. Jesteśmy w trakcie procesu, który musi przebiegać określonym trybem. Wynika to z przepisów. Co do idei, mogę powiedzieć, że jest to oczywiście w znacznej mierze zbieżne z polityką miasta i z rekomendacjami Narady Obywatelskiej.

Czego możemy spodziewać się w zakresie organizacji dostaw? Okoliczni przedsiębiorcy mogą spać spokojnie?

Rozmawialiśmy z nimi, analizowaliśmy wspólnie możliwe warianty. Myślę, że formuła narady pozwoliła głębiej pochylić się nad każdym argumentem i poszukać akceptowalnych rozwiązań. Obsługa towarowa ścisłego centrum to szalenie ważny temat. Każdy jest tutaj tego świadomy. To jak z płytą rynku - nie można po rynku jeździć samochodami, ale dostawy są zapewnione w godzinach porannych. Albo Oławska po której samochodami nie można jeździć, ale jest możliwość jej przekroczenia ulicą Łaciarską. Mamy więc przykłady przestrzeni gdzie da się pogodzić wodę z ogniem.

Na pewno obsługa towarowa zostanie uwzględniona w projekcie organizacji ruchu dla ulicy Ruskiej. Na szczegóły musimy jednak jeszcze trochę zaczekać. Będą one wynikały z rekomendacji raportu i rozwiązań projektowych.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl