Nagrody dla orędowników wolności

Laureatami Atlantic Council Freedom Awards w 2015 są szwedzki dyplomata, reżyserka filmowa i – pośmiertnie - rosyjski opozycjonista Borys Niemcow. Jego córka - Żanna, która ma odebrać nagrodę w poniedziałek, według rosyjskich mediów, obawiała się o swoje życie i uciekła z Rosji.

  • W 2015 roku Nagrodę Wolności odebrały Roksana i Kateryna Kruk, reprezentujące Ludzi Majdanu


Podczas Wrocław Global Forum uroczystość wręczenia Freedom Awards najbardziej wzruszającym momentem było, kiedy na scenie pojawiły się piosenkarka Rusłana i Kateryna Kruk – reprezentantki Ludzi Majdanu. Pierwsza była jedną z twarzy protestu, druga za pomocą mediów społecznościowych informowała świat o wydarzeniach na Majdanie.

Do Wrocławia nie dotarł Vladimir Kliczko, lider partii Udar, ponieważ czerwiec był wyjątkowo gorący w ukraińskiej polityce. Ówczesny Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski mówił w laudacji: - Trzeba być naprawdę twardym, aby wiele tygodni stać na zimnie ze świadomością, że wokół Majdanu czają się snajperzy, gotowi strzelać do protestujących.

Młode Ukrainki zostały przyjęte entuzjastycznie. - Mam 23 lata, jak moja ukochana Ukraina. Wiem, że życie jednostki i istnienie kraju ma sens wtedy, kiedy walczymy o wolność – mówiła Kateryna Kruk.

Podczas tegorocznej gali Atlantic Council Freedom Awards z pewnością także nie zabraknie emocji. Kapituła Nagrody Wolności przyznała rosyjskiemu opozycjoniście Borysowi Niemcowowi. Niemcow, polityk, obrońca praw człowieka, został w lutym zamordowany na moskiewskiej ulicy. Do zabójstwa, który ma polityczny kontekst, doszło w przeddzień ogłoszenia raportu na temat obecności wojsk rosyjskich na Ukrainie. Nagrodę odbierze Żanna Niemcowa, córka Borysa. We wtorek 9 czerwca radio Echo Moskwy podało, że Żanna w obawie o własne życie wyjechała z Rosji.

Kapituła Nagrody Wolności wyróżniła także Agnieszkę Holland. Reżyserka i scenarzystka filmowa, trzykrotnie nominowana do Oskara (za filmy „Gorzkie żniwa”, „Europa, Europa”, „W ciemności”). Tegoroczne Freedom Awards odbierze także Carl Bild, szwedzki polityk,  były premier Szwecji. W latach 90. był mediatorem między uczestnikami konfliktu na Bałkanach, był współorganizatorem konferencji pokojowej w Dayton, gdzie podpisano traktat kończący wojnę w Bośni.

Projekt Wrocław Global Forum jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.Zgłoś uwagę