wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:22

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Przeciw mowie nienawiści we wrocławskich szkołach [WIDEO]

Po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zapowiedział, że Wrocław rozpocznie kampanię przeciw mowie nienawiści. Pierwszym jej krokiem są specjalne lekcje wychowawcze we wrocławskich szkołach. W środę, w Liceum Ogólnokształcącym nr XII przy pl. Orląt Lwowskich uczniowie oraz prezydent rozmawiali m.in. o odpowiedzialności za słowa.

Reklama

Tego typu lekcje mają w najbliższych dniach odbyć się we wszystkich szkołach w stolicy Dolnego Śląska. W środę o godz. 12.30 w LO nr XII spotkanie z uczniami trzeciej klasy o profilu humanistyczno-matematycznym otworzył prezydent Wrocławia.

– Mamy czas żałoby, refleksji i wspomnień o prezydencie Gdańsku, Pawle Adamowiczu. To milczenie chcemy jednak przekuć w swego rodzaju wołanie, które nie powinno być krzykiem rozpaczy czy bezradności, ale próbą zbudowania czegoś dobrego na przyszłość. Wszystko zaczyna się od tego, jakiego języka używamy, dlatego podczas tej wyjątkowej lekcji możemy porozmawiać o mowie nienawiści oraz o tym, jak jej zapobiegać i odpowiednio na nią reagować. W ten sposób uczymy się odpowiedzialności za słowa – powiedział Jacek Sutryk.

Uczniowie zadowoleni z lekcji

Podczas 45-minutowych zajęć, które prowadziła Anna Wąsiel-Alberska poruszono m.in. zagadnienia stereotypów, które potrafią przerodzić się w nienawiść czy w poczucie wyższości, oraz mówiono o tym, że w obecnych czasach bardzo łatwo – zwłaszcza w internecie – używa się brutalnego języka wobec innych. Uczniowie wspólnie zastanawiali się nad tym, jakie są przyczyny takich zjawisk oraz jak można im zapobiegać na przyszłość. Po lekcji wszyscy twierdzili, że warto poruszać podobne tematy podczas szkolnych zajęć.

– Lekcja dała nam duży materiał do przemyśleń i refleksji odnośnie do sposobów, jakimi komunikujemy się bezpośrednio oraz przez internet z innymi ludźmi. Nasza szkoła jest bardzo tolerancyjna, wszyscy staramy się wzajemnie siebie wspierać, dzięki czemu nie mamy na co dzień tego typu problemów. Widzimy jednak, że hejt, zwłaszcza w świecie wirtualnym, istnieje w olbrzymim stopniu i warto rozmawiać o tym, jak to zmienić – o swoich wrażeniach po zakończeniu lekcji opowiadała Julia Ptasińska z klasy III D.

– Często nie do końca zdajemy sobie sprawę, do czego możemy doprowadzić poprzez mowę nienawiści, dlatego tego typu lekcje zdecydowanie mnie przekonują. Może dzięki nim w przyszłości zastanowimy się najpierw dwa razy, zanim coś powiemy i negatywnie ocenimy drugiego człowieka – dodała kolejna uczennica, Karolina Zielińska.

Stop mowie nienawiści

W kolejnych dniach podobne zajęcia będą odbywać się w innych wrocławskich placówkach. W ten sposób stolica Dolnego Śląska mówi stop mowie nienawiści w przestrzeni publicznej.

– We Wrocławiu odpowiednie programy realizujemy od lat. W związku z wydarzeniami z Gdańska dynamizujemy jednak te działania i chcemy przede wszystkim pracować w tym zakresie z młodymi ludźmi. Jeżeli będziemy odpowiednio reagować na mowę nienawiści i surowo karać tego typu zachowania, to wierzę głęboko w to, że w przyszłości nie będzie dochodzić do takich tragedii – podkreślił prezydent Wrocławia.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl