W obecności przyjaciół i znajomych, sportowców i trenerów, przedstawicieli miasta, tablicę odsłoniły w holu hali Joanna Skrzypek (żona), Oliwia Skrzypek (córka) i prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. – Był najlepszym ojcem i wspaniałym przyjacielem – mówiła Oliwia. – Tata zawsze chciał mieć własną halę. Cieszę się, że ludzie o nim pamiętają. To ogromne wyróżnienie.
Pierwszy zawodowy mistrz Polski w kickboxingu, niezapomniany trener kadry Polski, założyciel klubu Fighter Wrocław. Jego pasja i oddanie wpisane są w historię polskiego sportu. Zasłużony dla rozwoju wrocławskiego sportu, uhonorowany Nagrodą Wrocławia. W pracy nauczyciela wychowania fizycznego i szkoleniowca kadry stawiał przede wszystkim na prawidłowy rozwój młodych ludzi, zwłaszcza tych wywodzących się z najtrudniejszych środowisk społecznych.tablica pamiątkowa Tomasza Skrzypka
– Jestem bardzo wzruszona. Tomek na to zasłużył. To było jego marzenie i jak widać, marzenia spełniają się nawet po śmierci – powiedziała Joanna Skrzypek. – Żyjemy dopóki o nas pamiętają, a dzięki temu o Tomku będą pamiętać zawsze. Nawet jak nas już nie będzie, jego duch będzie w tej hali. To ma dla mnie duże znaczenie.
Mistrz kickboxingu odszedł niespodziewanie w październiku 2019 roku. Miał 52 lata.
„Najlepiej sprawdzał się w trenerce”
Goście opowiadali anegdoty i wspominali, że Tomasz Skrzypek był swojego czasu piłkarzem w klubie Włókniarz. Grał w tenisa stołowego, a przygodę ze sztukami walki zaczynał od karate. Trenował również judo i zapasy. Próbował swoich sił nawet jako kaskader filmowy, ale – jak mawiał – jego kariera zmierzała donikąd, bo zawsze grał role bohaterów, którzy giną pierwsi.
Przywołujemy jego rozmaite pasje, a to znaczy, że jest niezwykle ważny dla wielu środowisk. Ikona wrocławskiego sportu i postać łącząca różne dyscypliny. Był człowiekiem sportu i zaangażowanym mieszkańcem Wrocławia. Wierzyć się nie chce, że nie ma go z nami już pięć lat. Pamiątka po nim będzie przypominać, że nasze miasto jest stolicą sportów walki.prezydent Jacek Sutryk
O Tomaszu Skrzypku kilka słów powiedział także prezes Polskiego Związku Kickboxingu, Piotr Siegoczyński, który wspominał wspólny występ na mistrzostwach świata w Anglii. – Bardzo dobrze się znaliśmy, jeździliśmy razem na zawody. Jako zawodnik miał agresywny styl walki, ale najlepiej sprawdzał się w trenerce. Robił niesamowitą robotę – mówił prezes. – Nasz związek jest zaszczycony, że Tomek został patronem tej hali. My przeminiemy, ale przyjdą nowe pokolenia i dowiedzą się, kim był – podkreślił.
Hala Sportów Walki im. Tomasza Skrzypka
Hala Sportów Walki im. Tomasza Skrzypka działa na osiedlu Borek (ul. Racławicka 62) od 1 kwietnia 2022 roku. Trenują w niej sportowcy pięciu dyscyplin: zapasów klasycznych, podnoszenia ciężarów, judo, taekwondo oraz boksu.
Obiekt kosztował 25 mln zł, z czego 5 mln to dofinansowanie Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Od jesieni 2022 roku obok hali są oświetlone boiska piłkarskie ze sztuczną trawą, na których trenują szkoły, klasy sportowe, grupy młodzieżowe i dziecięce Śląska, w tym drużyna dwulatków – WKS Śląsk Kids.