3. Inwestycje
  4. Remont Zwierzynieckiego wciąż trwa. Kiedy finał?
Tramwaj na remontowanym moście Zwierzynieckim, luty 2024 r. Tomasz Hołod
Tramwaj na remontowanym moście Zwierzynieckim, luty 2024 r.

Pracowników było za mało, a pogoda nie sprzyjała. To dwa główne powody kolejnych opóźnień na zabytkowym Zwierzynieckim. Teraz wykonawca deklaruje, że skończy za kilka tygodni, o ile aura dopisze.

Remont Zwierzynieckiego wciąż trwa. Na szczęście cały czas można z niego korzystać. Ostatnio o sytuacji informowaliśmy w sierpniu i w październiku. Wykonawca zadeklarował wtedy, że skończy późną jesienią. Terminu nie dotrzymał.

Co pozostało do zrobienia?

Dlaczego modernizacja nie zakończyła się w 2023 roku? Są dwa powody, które miały największy wpływ, podawane przez Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu: wolne tempo pracy i niesprzyjająca pogoda.

Niezadawalające tempo prac wynikające z braku wykwalifikowanych pracowników i odpowiedniego ich nadzoru ze strony firmy prowadzącej remont. Skutkowało to  koniecznością wykonywania robót poprawkowych zgłoszonych przez naszych inspektorów nadzoru.
Tomasz Jankowski, ZDiUM

Jankowski dodaje, że niektóre działania wstrzymała lub spowolniła duża wilgotność, która utrzymywała się od połowy listopada. — Prace na chodniku były wówczas prowadzone między innymi pod namiotem z jednoczesnym użyciem nagrzewnic.

Tomasz Jankowski przekazuje, że wykonawca potrzebuje jeszcze kilku tygodni z dobrymi warunkami atmosferycznymi, aby doprowadzić sprawę do końca. Aktualnie zajmuje się trotuarem po stronie ogrodu zoologicznego.

— Pozostały jeszcze m.in. fugowanie pomiędzy płytkami na fragmencie nowego chodnika — wymienia Tomasz Jankowski — zabezpieczenie antykorozyjne dolnej część konstrukcji po stronie Wybrzeża Pasteura i zoo, demontaż rusztowań, oświetlenie, trałowanie dna rzeki, montaż zabytkowej tablicy pamiątkowej.

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu nalicza kary za zwłokę w oddaniu mostu Zwierzynieckiego. — Podjęliśmy już odpowiednie działania, aby część z nich wyegzekwować od wykonawcy — informuje Jankowski.

Modernizację przeprawy, budowanej w latach 1895-1897 według projektu Richarda Plüddemanna i Karla Klimma, wykonują firmy z Wrocławia: Probudowa i Rotomat. Inwestycja kosztuje około 9,3 mln zł. Płaci za nią gmina Wrocław, a nadzór sprawuje ZDiUM.

Będzie druga część modernizacji

Warto pamiętać, że trwające prace to pierwsza z dwóch części remontu. Druga będzie polegała na poprawie stanu technicznego płyty pomostowej, na której znajdują się droga i torowisko. Ten etap będzie naturalnie wymagał zamknięcia przeprawy. Kiedy? Najwcześniej w 2025 roku.

Trwa proces projektowania, który zakończy się w drugiej połowie tego roku. Najpierw musimy otrzymać dokumentację projektową, a później znaleźć firmę, która zrealizuje remont płyty pomostowej.
Tomasz Jankowski, ZDiUM

Remont Zwierzynieckiego został podzielony na dwie części, aby nie sparaliżować komunikacji z Wielką Wyspą, gdy most będzie zamknięty na czas naprawy płyty. Od niedawna alternatywą jest nowo wybudowana Aleja Wielkiej Wyspy, ulica pomiędzy Krakowską a Mickiewicza.

Ukończone inwestycje na osiedlu Plac Grunwaldzki we Wrocławiu