wroclaw.pl strona główna SmartCity Wrocław – inwestycje, nowe technologie, lepsze miasto SmartCity - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. SmartCity
  3. Aktualności
  4. Miejskie targowiska w wizjach studentów ASP

Przed nami trzecia edycja projektu Przyjazne Miasto realizowanego przez Dział ds. SmartCity Urzędu Miejskiego Wrocławia i Katedrę Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W ramach inicjatywy studenci analizują zagadnienia wskazane przez miasto i poszukają konkretnych rozwiązań. W tym semestrze głównym tematem jest rozwój targowisk miejskich.

Reklama

W skład zespołu projektowego wchodzą studenci Katedry Wzornictwa pod opieką prowadzących: koordynatora dr Krzysztofa Kubaska, prof. Piotra Jędrzejewskiego oraz dr Patryka Knapczyka.

Targowisko Ptasia - wizja. Obraz powstał z użyciem technologii AI
Targowisko Ptasia - wizja. Obraz powstał z użyciem technologii AI

Ze strony miasta wsparcia eksperckiego udzielać będą: Małgorzata Golak,  dyrektorka Biura Rozwoju Gospodarczego oraz Robert Bednarski, dyrektor ds. SmartCity Urzędu Miejskiego Wrocławia.

To już trzecia edycja projektu Przyjazne Miasto. Dwie poprzednie pokazały nam, jak ogromny potencjał tkwi w młodych ludziach. Dlatego też i tym razem liczymy na to, że rozwiązania, które zostaną wypracowane w ramach projektu wpiszą się w koncepcję Smart City i odpowiedzą na wyzwania, jakie stoją dzisiaj przed Miastem.
Robert Bednarski Dyrektor ds. SmartCity UMW

Nowe oblicze miejskich targowisk

Grupa studentów z Katedry Wzornictwa i Komunikacji spotkała się z przedstawicielami Biura Rozwoju Gospodarczego UMW i SmartCity Wrocław. Podczas spotkania zostały zaprezentowane wszystkie targowiska miejskie na terenie Wrocławia. Omówiono wyzwania z jakimi się mierzą oraz potencjał jakim dysponują.

Projekt SmartCity dotyczący rozwoju targowisk miejskich we Wrocławiu materiały prasowe SmartCity
Projekt SmartCity dotyczący rozwoju targowisk miejskich we Wrocławiu

- Miejskie targowiska to wyzwanie, gdyż ich tradycyjna funkcja zanika, a młodzi ludzie rzadko je odwiedzają. Ewoluują w stronę stref wielofunkcyjnych -  handlowi towarzyszy np. gastronomia, rekreacja, organizacja wydarzeń kulturalnych i społecznych.

Włączenie placów targowych do SmartCity, to dobry krok w poszukiwaniu innowatorskich rozwiązań poprawiających wizerunek przestrzeni miejskich. Ważne będą: budowanie tożsamości miejsca przy uwzględnieniu potrzeb lokalnej społeczności,  ekologia i autentyczność, nie można zapomnieć też o małych przedsiębiorcach - komentuje Małgorzata Golak, dyrektorka Biura Rozwoju Gospodarczego.

Studenci dostali za zadanie zaprojektowanie przyjaznej przestrzeń i zmianę odbioru targowisk – strefę wielofunkcyjną przyszłości. Istotne jest zastosowanie niskobudżetowych rozwiązań, które w połączeniu z ideą zrównoważonego rozwoju są odpowiedzią dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Pod lupą Ptasia i Niedźwiedzia

Spośród wszystkich omówionych targowisk szczegółowej analizie poddane zostaną targowiska na ul. Ptasiej i na ul. Niedźwiedziej. Zadania dla studentów mają dwa wyraźne etapy:

Targowisko Komandor - wizja. Obraz powstał z użyciem technologii AI
Targowisko Komandor - wizja. Obraz powstał z użyciem technologii AI

  • studencka wizja lokalna tych miejsc, na którą złożą się rozmowy z kupcami o tym, co jest największym problemem w prowadzeniu biznesu; analiza zagospodarowania placów oraz terenów dookoła nich, sposób prezentacji towarów, lista dominujących branż i usług;
  • stworzenie wstępnych projektów poprawiających rozpoznawalność tych miejsc, a także poszerzających zakres ich codziennej użyteczności.

Projekt SmartCity dotyczący rozwoju targowisk miejskich we Wrocławiu materiały prasowe SmartCity
Projekt SmartCity dotyczący rozwoju targowisk miejskich we Wrocławiu

Pod koniec semestru wypracowane projekty zostaną poddane kompleksowej analizie przez urzędników wrocławskiego magistratu pod kątem ich ewentualnego wdrożenia.

Zaprojektowanie miasta z uwzględnieniem potrzeb jego mieszkańców nie tylko stanowi solidny plan dla projektantów, lecz również strategię, która zawsze przynosi korzyści. Mieszkańcy oraz ich problemy tworzą pulsującą tkankę miejską, posiadającą emocje i wykazującą wrażliwą strukturę. Lokalna społeczność, która korzysta z targowisk miejskich, stanowi nie tylko miejsce wymiany towarów, ale także centrum kultury i życia społecznego. Kultura panująca wokół tych miejsc wpływa nie tylko na atmosferę miasta, ale także na jego charakter i tożsamość.
Krzysztof Kubasek koordynator projektu z Katedry Wzornictwa Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama