wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Rozpoczynają się opryski przeciw komarom

W pierwszych dniach czerwca (1-2 czerwca) planowane są opryski przeciw komarom przy użyciu samolotu oraz metodą naziemną. Wszystko po to, aby ograniczyć liczebność tych uciążliwych owadów.

Reklama

Opryski z samolotu, które zleca miasto zostaną wykonane na terenach zielonych, wzdłuż dolin rzecznych oraz na niektórych terenach otwartych (m. in. przy stadionie olimpijskim i miejskim). W mniejszych parkach z dużym zadrzewieniem, zostaną w tych dniach wykonane zabiegi metodą naziemną. Opryskiwanie preparatami chemicznymi wymaga odpowiednich warunków atmosferycznych, a mianowicie: temperatura maksymalnie 22 C, bezwietrznie oraz bez opadów przez przynajmniej 24 - 48 godzin. Wynika to z charakterystyki i sposobu aplikacji środków. - Dlatego też podany termin jest planowany, a warunki atmosferyczne zadecydują czy uda się w nim wykonać zabiegi. Jeśli nie to zostaną przeprowadzone w następnych dniach – tłumaczą urzędnicy.  

Wrocław kontroluje liczebność 

Wrocławski program kontroli liczebności komarów prowadzony jest systematycznie od 1998 r.. W ramach jego realizacji wszystkie działania prowadzone są wyłącznie na terenach zielonych należących do miasta Wrocławia  (parki, zieleńce, skwery, doliny rzek). Zgodnie z wypracowaną strategią jego podstawą jest systematyczny monitoring terenu przez zespół osób, które sprawdzają w granicach miasta sytuację pod względem rozwoju populacji komarów zarówno stadium larwalnego w zbiornikach wodnych jak i uciążliwość osobników dorosłych. Tak jak w latach ubiegłych monitorowanie terenu trwa od początku marca do 30 października. 

Liczba komarów uzależniona od pogody

To czy w danym sezonie wiosenno-letnim wystąpią komary i w jakich ilościach, jest ściśle uzależnione od warunków hydrologicznych i atmosferycznych. Wszystkie gatunki komarów do rozwoju potrzebują środowiska wodnego, ale nie tolerują zbiorników z wodą płynącą (jak np. rzeki, cieki wodne) oraz z dużym falowaniem (np. stawy, oczka wodne wyposażone w fontanny). Komary możemy podzielić na dwie grupy. W pierwszej grupie wyróżniamy gatunki tj. Culex, Anopheles, Culiseta czyli gatunki tzw. letnie, których samice składają jaja bezpośrednio na powierzchni wody i ich rozwój rozpoczyna się prawie natychmiast. W drugiej grupie obejmującej gatunki popowodziowe tj, Aedes i Ochlerotatus, samice składają jaj na powierzchnię wilgotnej gleby, a ich rozwój odbywa się przejściu fazy ustąpienia i pojawieniu się na danym obszarze wody w wyniku powodzi lub obfitych deszczy.   W ramach programu miasto Wrocław prowadzi zabiegi preparatem biologicznym zwalczającym stadium larwalne rozwijające się w wodzie oraz preparatami chemicznymi ograniczającymi osobniki dorosłe. Aplikacja preparatów odbywa się metodą naziemną przy wykorzystaniu urządzeń ręcznych oraz metodą agrolotniczą przy wykorzystaniu samolotu wyposażonego w specjalne urządzenia do aplikacji. Wszystkie środki, przy wykonywaniu zabiegów są preparatami dopuszczonymi do stosowania przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. 

Samemu też można dużo zrobić

Usuwając źródła stojącej wody wokół domu i w ogrodzie np. zbiorników na deszczówkę mieszkańcy w znaczy sposób mogą zmniejszyć liczebność populacji komarów oraz ograniczyć ich uciążliwość w swoim otoczeniu. 

Pobierz ulotkę PDF

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl