Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Nowy rok, nowa szansa na rozpoczęcie lub kontynuowanie swojej przygody z lokalną aktywnością w ramach Mikrograntów – ogólnomiejskiego programu wsparcia oddolnych inicjatyw. Od 1 lutego na stronie dostępny jest formularz, przez który można zgłosić swoją propozycję aktywizujących działań na wrocławskich osiedlach.
Zgłoś się, wybierając jedną z trzech ścieżek
Ścieżka dla osób fizycznych i grup nieformalnych skierowana jest do pełnoletnich mieszkańców i mieszkanek Wrocławia, często dopiero rozpoczynających swoją przygodę z działalnością na rzecz swojej najbliższej okolicy. W tej ścieżce inicjatywy można zaplanować na jednej z czterech dawnych dzielnic miasta – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu lub Śródmieściu.
Zbliżający się nabór to także szansa na projektowy debiut realizatorek i realizatorów w wieku od 13 do 21 lat, którzy mogą dołączyć do programu, wybierając ścieżkę dla grup młodzieżowych. I trzecia opcja – ścieżka dla organizacji pozarządowych, działających do 5 lat oraz tych, których przychód za ostatni zamknięty rok obrotowy nie przekroczył 3 tysięcy złotych brutto.
Zwycięskie inicjatywy otrzymają wsparcie finansowe (od 1 do 10 tysięcy złotych brutto w zależności od wybranej ścieżki) oraz pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych i promocyjnych.
Postaw na integrujące, lokalne spotkania
Realizacja projektów będzie możliwa od ogłoszenia wyników (11 marca) i ustalenia przebiegu projektów z koordynatorami i koordynatorkami do 30 czerwca. Zespół Mikrograntów zachęca do planowania działań zarówno pod dachem instytucji, siedzib rad osiedli czy Centrów Aktywności Lokalnej, jak i w plenerze – wiosna będzie idealną okazją do spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Do programu można zgłaszać pomysły na różnego rodzaju warsztaty, międzykulturowe gry miejskie, tematyczne spacery, wspólne tańce i śpiewy czy międzypokoleniowe spotkania kulinarne. Najważniejsze, by projekty angażowały do wspólnego działania mieszkańców i mieszkanki oraz były okazją do dzielenia się pasjami i umiejętnościami. Przypominamy, że w naborze mogą brać udział również osoby bez stałego meldunku we Wrocławiu – ważne, by chcieć działać na jego terenie.
Skorzystaj ze wsparcia zespołu
Zespół Mikrograntów pomaga przy realizacji inicjatywy i przygotowaniach do jej zgłoszenia. We współpracy z Przejściem Dialogu, wspiera również udział osób z doświadczeniem migranckim i/lub których język polski nie jest pierwszym językiem – warto jednak pamiętać, że wszystkie dokumenty oraz realizacja projektu prowadzone są w języku polskim.
Przed nami spotkania, szkolenia i warsztaty dotyczące zasad i celów programu, które rozwieją wszelkie wątpliwości i pozwolą uniknąć błędów formalnych.
Spotkania informacyjne
- 21.01, godz. 17:30 – Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych, Barbara ul. Świdnicka 8b, wstęp wolny, nie obowiązują zapisy;
- 22.01, godz. 17:30 – Mikrogranty NGO, Centrum Sektor 3, Legnicka 65, wstęp wolny, nie obowiązują zapisy;
- 23.01, godz. 17:30 – Mikrogranty młodzieżowe, CAL Wojszycka Sóweczka, ul. Asfaltowa 6, wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.
Szkolenia i warsztaty
- Dostępny jest wideo poradnik pisania projektów w Mikrograntach dla osób fizycznych i grup nieformalnych;
- 29.01 i 30.01, godz. 17:00-20:00 – Szkolenie z tworzenia projektów w ścieżce Mikrograntów NGO, Centrum Sektor 3 ul. Legnicka 65, zapisy przez formularz zgłoszeniowy;
- 4.02, godz. 17:00-20:00 – Warsztaty zarządzania projektem w Mikrograntach młodzieżowych, Centrum Sektor 3 ul. Legnicka 65, zapisy do 3.02 na maila mikrograntymlodziezowe(at)fundacja-umbrella.org.pl.
Spotkanie informacyjne i konsultacje dla osób fizycznych i grup nieformalnych z doświadczeniem migranckim i/lub których język polski nie jest pierwszym językiem :
- 28.01, godz. 16:30 – Spotkanie informacyjne z asystenturą w języku ukraińskim, Przejście Dialogu, ul. Świdnicka 19, zapisy przez formularz, który 15.01 pojawi się na stronie internetowej Przejścia Dialogu;
- 5.02, godz. 11:00-13:00 i 12.02, godz. 15:00-17:00 – Konsultacje pomysłów w językach UA EN BY RU PL, Przejście Dialogu, ul. Świdnicka 19, zapisy na konkretne godziny przez telefon: 538579 517.
Warto również pamiętać, że można konsultować swoje pomysły mailowo oraz telefonicznie – pod adresami i numerami publikowanymi na stronach Wrocławskiego Instytutu Kultury oraz Fundacji Umbrella. System naboru wniosków otworzył się o północy 1 lutego, a zamknie dokładnie 15 lutego o godz. 23:59.
Powodzenia i do zobaczenia w mieście!