wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:10

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Zakładanie ogrodów społecznych we Wrocławiu będzie łatwiejsze. Co się zmieni?
Ołbiński Ogród Otwarty we Wrocławiu, konsultacje w sprawie ogrodów społecznych, jesień 2021 UMW
Ołbiński Ogród Otwarty we Wrocławiu, konsultacje w sprawie ogrodów społecznych, jesień 2021

Wspólne uprawianie warzyw, kwiatów, owoców czy ziół ma się stać łatwiejsze. W Wydziale Klimatu i Energii pracują właśnie nad procedurą zakładania ogrodów społecznych. Powstanie też mapa terenów, które można przeznaczyć na ogrody społeczne. To część działań zaplanowanych w projekcie FoodSHIFT2030 nastawionych na wspieranie zakładania ogrodów społecznych w mieście. Jednym z jego elementów były przeprowadzone w ubiegłym roku konsultacje społeczne.

- Najczęściej osoby, które chciałyby założyć ogród społeczny, nie wiedzą od czego zacząć i do kogo się zwrócić. Chcemy to zmienić, stworzyć procedurę, która  krok po kroku  przeprowadzi przyszłych ogrodników przez proces utworzenia ogrodu – mówi Małgorzata Bartyna-Zielińska z Wydziału Energii i Klimatu w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Jesienią ubiegłego roku przeprowadzono we Wrocławiu konsultacje z mieszkańcami. Jakie są oczekiwania?

- Udało nam się dotrzeć do grupy osób zainteresowanych zakładaniem ogrodów, bądź będących w trakcie ich zakładania. Dowiedzieliśmy się jakie wyzwania przed nimi stoją, jakiego wsparcia potrzebują. Stworzyliśmy listę tematów szkoleń, jakie interesują ogrodników – mówi Małgorzata Bartyna-Zielińska.

Krok po kroku, jak założyć ogród społeczny

Wzorem Krakowa trwają prace nad regulaminem zakładania ogrodów społecznych. W stolicy Małopolski ogrody społeczne pomaga zakładać specjalny zespół w miejskim zarządzie zieleni. Jest regulamin określający co wolno a czego nie wolno, a zespół pomaga ogrodnikom zorganizować się i wspiera podczas całego procesu.

- Podczas konsultacji okazało się, że  procedura  zakładania ogrodów w mieście jest potrzebna. Będziemy pomagać w przejściu przez formalności – mówi Małgorzata Bartyna-Zielińska.

Powstanie mapa miejskich działek, na których można założyć ogród

Opracowana zostanie mapa terenów, które potencjalnie nadają się do zakładania ogrodów. Działki weryfikowane są pod kątem zarządców terenów, ograniczeń wynikających z zapisów w miejscowych planach i innych uwarunkowań. Wybór właściwego terenu to pierwszy krok do założenia ogrodu.

Zestawy na start dla ogrodników i szkolenia

Jeśli chcecie założyć ogród społeczny we Wrocławiu, napiszcie na maila: foodSHIFT2030(at)um.wroc.pl. Każdy kto zakłada ogród społeczny we Wrocławiu, może otrzymać na start zestaw nasion i narzędzi.

Narzędzia i nasiona na start dla miejskich ogrodników

Będą także szkolenia dla przyszłych ogrodników, które poprowadzi wrocławska Fundacja Ekorozwoju. Pierwsze z nich zaplanowano już na wrzesień tego roku. Natomiast już dziś działa doradca ogrodniczy. Prowadzi profil na Facebooku (facebook.com/doradcaogrodniczy). Możecie do niego śmiało pisać po bezpłatną poradę na doradca.ogrodniczy(at)gmail.com. Warto też zajrzeć na facebookową grupę Jadalne Miasto Wrocław.

Wrocław bierze udział w projekcie FoodSHIFT2030

Wspieranie miejskiego ogrodnictwa to jedno z zadań w projekcie FoodSHIFT2030, w którym Wrocław bierze udział. Projekt finansowany jest z ramowego programu UE Horyzont2020. Projekt ma za zadanie m.in. edukować na temat żywności, promować lokalne rolnictwo i dietę roślinną.

Więcej informacji o działaniach w ramach projektu FoodSHIFT2030 oraz o wynikach konsultacji „Jak zakładać ogrody społeczne”, znajdziecie w linkach poniżej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl