wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:55

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Mała wielka sprawa: zajęcia dodatkowe
Teatr na Bruku z wrocławskiego Ołtaszyna fot. Ośrodek Kultury na Ołtaszynie
Teatr na Bruku z wrocławskiego Ołtaszyna

Animatorzy kultury wykonują dziś pracę, z której znaczenia i wagi nie do końca jeszcze zdajemy sobie sprawę. Ale to właśnie oni pomagają nam przełamywać skutki przymusowej izolacji. Wiele ciekawych działań podejmują na tym polu wrocławskie organizacje pozarządowe.

Nie sposób powiedzieć o wszystkich. Przyglądamy się jednak niektórym z nich i zachęcamy Was do poszukiwań. Zajęć dodatkowych w internecie z dnia na dzień jest coraz więcej, coraz łatwiej też znaleźć coś dla siebie. Między wierszami postaramy się pokazać Wam, dlaczego takie zajęcia mają naprawdę sens.

Rytm zajęć daje poczucie bezpieczeństwa

2 kwietnia 2020. Kuchnia, ujęcie na młodego mężczyznę w t-shircie. Wrocławski aktor Piotr Misztel pokazuje jak zrobić fajnego potwora ze starej skarpety. Film ogląda około 400 dzieciaków. To „kwarantannowa” wersja zajęć tetralnych, realizowanych od dłuższego czasu w CAL Rewir Twórczy na Swojczycach.

- Robimy online wszystkie zajęcia wynikające z grafiku. Chcemy żeby ludzie nie wypadli z rytmu. To też daje im poczucie bezpieczeństwa. Konsultowaliśmy to z psychologiem – mówi Renata Piwko-Wolny ze stowarzyszenia Grupa z Pasją.

Nie tyle dla młodzieży, co razem z nią

6 kwietnia 2020. Stół, kilka kawałków modeliny. Animatorką odcinka o tym jak samemu zrobić kolorowe koraliki, jest Zuzia. Film powstał dla jej rówieśników. Znajdziemy go na YouTube na kanale Wrocławskie MKCA.

- Cała zabawa polega na tym, że to co robimy, jest zanimowane przy udziale młodzieży. Jest to niepowtarzalna okazja, żeby młodzież się zaangażowała. Żeby sprowokować ją do aktywności twórczej – mówi Krzysztof Bojda z Fundacji Hobbit. To z jego inicjatywy wrocławskie Klubowe Centra Aktywności Dzieci i Młodzieży, działają podczas epidemii razem. Od kilku dni prowadzą wspólny kanał na YouTube: Wrocławskie Multimedialne Klubowe Centrum Aktywności. W skrócie – Wrocławskie MKCA.

To dobry czas na sąsiedzkie opowieści

2 kwietnia 2020. Kanał YouTube fundacji „Made in Brochów”. Bajka z kwarantanny, słuchowisko. Bajkę na dobranoc czyta jej autor, Michał Grzebieniak z Brochowa.

- Chciałyśmy zaproponować mieszkańcom coś, co pozwoli na kreatywne spędzenie czasu z dziećmi, pobudzenie wyobraźni, oderwanie się od codziennych problemów i to z dala od monitorów. W szczególności namawiamy do wymyślania własnych opowieści i dzielenia się nimi na naszej "facebookowej antenie". Słuchanie opowieści w wydaniu sąsiedzkim ma w sobie pewną magię, wycisza, mamy również nadzieję, że integruje mieszkańców – mówi Dorota Kozakiewicz-Brol z fundacji „Made in Brochów”. Brochowskich Dobranocek słuchają dzieci i dorośli.

Pogotowie Uczniowskie na problemy z nauką

- Ważnym projektem w naszym działaniu jest „Pogotowie uczniowskie”. Z uwagi na trudną sytuację edukacyjną i brak dobrej dostępności do nauczyciela wielu uczniów potrzebuje dodatkowego wsparcia w wyrównywaniu braków szkolnych i bieżącej nauce. (...) Ten projekt z pomieszczeń przenieśliśmy na czas epidemii do sieci, gdzie online pomagamy nieodpłatnie dzieciom i młodzieży w nadrabianiu braków szkolnych i odrabianiu lekcji – mów Krzysztof Bojda z Fundacji Hobbit.

(Więcej o pogotowiu uczniowskim dowiecie się na stronie Fundacji Hobbit)

Teatr w epoce Messengera

„Teatr na Bruku” z wrocławskiego Ołtaszyna, warsztaty teatralne prowadzi w dwóch grupach wiekowych: dla młodzieży (licealiści i studenci) oraz dla dorosłych i seniorów. Prace nad spektaklami toczą się w obu grupach w formie wideokonferencji, grup na Facebooku, czy za pomocą Messengera. Filmiki z zajęciami umieszczane są na profilu facebookowym Ośrodka Kultury Ołtaszyn.

spotkanie online

- W rewanżu często rodzice przesyłają nam filmiki na których dzieci z przejęciem ćwiczą razem ze swoją Panią/Panem, tyle że przed ekranem. Widoczną wartością dodaną jest fakt, że teraz można ćwiczyć razem z mamą i nie ogranicza nas godzina zajęć, filmiki są dostępne cały czas – mówi Katarzyna Biszko z Centrum Aktywności Lokalnej na Ołtaszynie. Jak podkreśla - misją „Teatru na Bruku” jest walka z wykluczeniem kulturalnym i społecznym. Co w obecnej sytuacji nabrało nowego znaczenia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl