wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocławskie osiedla
  4. Strączkowa, wyjątkowa ulica osiedlowa, ma swoje święto w niedzielę

Takich domów jak na Strączkowej na Ołtaszynie nie ma chyba nigdzie w Polsce. Takiego krasnala nie ma chyba żadna inna ulica. Takie święto będzie tam 11 maja. Goście zachęcani są do przyjazdu rowerami.

Reklama

Na mapie Ołtaszyna i w sercach mieszkańców szczególne miejsce zajmuje ponad stuletnia ulica Strączkowa, biegnąca na wschodzie osiedla, wzdłuż granicy z Wojszycami. „Sto lat” odśpiewali jej 14 sierpnia 2022 roku.

Osiedle o owalnych dachach 

Co niezwykłego ma w sobie Strączkowa? — To jeden z niewielu zabytków na naszym osiedlu, miejsce całkowicie historyczne, miejsce spotkań kulturowych, towarzyskich, z unikatową architekturą — odpowiada Sylwia Gąsiorowska z osiedlowego centrum aktywności lokalnej (CAL Ołtaszyn Art & Flow).

Krzewicielem niezwykłości Strączkowej jest Zbigniew Szpiczakowski, który nie dość, że załatwił krasnala Strączusia, to jest inicjatorem świętowania na ulicy oraz pomysłodawcą poświęconej jej strony internetowej. Z wpisu tam umieszczonego, dowiadujemy się, że owa unikatowa architektura to domy o owalnych dachach składające się na osiedle robotnicze, zaprojektowane przez Ernsta May’a – niemieckiego architekta i urbanisty modernistycznego. Urodzony we Frankfurcie na Menem May był przez kilka lat radcą budowlanym tego miasta do spraw mieszkalnictwa.

Osiedle dla robotników rolnych wzdłuż ul. Strączkowej składało się z 36 bliźniaczych domów, zbudowanych z pustaków. Wysoki dach (5 m) przykrywał dwie kondygnacje mieszkalne. Wiele elementów architektury regionalnej. Założenie urbanistyczne wzorowane na założeniach angielskich przedmieść ogrodowych. Układ urbanistyczny zachowany, włącznie z nieutwardzoną drogą, wiele domów zmienionych i unowocześnionych. Bardzo urokliwe miejsce, całkiem dobrze skryte.
Strączkowa - Nasza Ulica

Osiedle Na Błoniu przed II wojną światową, dzisiejszy Ołtaszyn Fotopolska
Osiedle Na Błoniu przed II wojną światową, dzisiejszy Ołtaszyn

Rowerem na święto ulicy Strączkowej 

Strączkowa to na Ołtaszynie powód do chluby oraz do świętowania. Najbliższa okazja na spotkanie – w niedzielę 11 maja o godzinie 16:00.

Gdzie? Skwer Kozi Park przy ul. Strączkowej

Kto jest zaproszony? Wszyscy. Wstęp (wjazd) wolny

Współorganizatorzy z ołtaszyńskiego CAL-u Art & Flow zachęcają do przyjazdu rowerami: „Wskocz na rower i po prostu jedź przed siebie - prosto na Ołtaszyn! Na końcu trasy czeka mała niespodzianka –atmosfera jak za dawnych czasów na Strączkowej!”

Na święcie będzie przewodnik, który opowie o historii tej wyjątkowej osiedlowej ulicy.

Co dalej? W maju Sylwia Gąsiorowska, która prowadzi CAL Ołtaszyn z dwiema osobami, zaprasza na:

  • Dzień Pszczoły 20 maja – m.in. prezentacja domków dla murarek i budek lęgowych dla ptaków (pomalowane przez dzieci z przedszkola integracyjnego, harcerzy i seniorów), a także spotkanie z pszczelarzem w klubie seniora;
  • koncert 24 maja o godzinie 18:00 – zagra duet Bolewski & Tubis (Radosław Bolewski – wokal, perkusja oraz Maciej Tubis – fortepian i syntezator basowy); bilety tutaj oraz w kasie centrum na ul. Pszczelarskiej 7).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama