wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 01:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. „Wszystko zaczyna się od rozmowy”. We Wrocławiu rusza nowy projekt dotyczący rozwiązywania konfliktów

„Wszystko zaczyna się od rozmowy”. We Wrocławiu rusza nowy projekt dotyczący rozwiązywania konfliktów

Data publikacji: Autor:

| aktualizacja:

Wczoraj (23 kwietnia) we Wrocławiu odbyło się spotkanie inaugurujące projekt dotyczący zarządzania lokalnymi konfliktami. O co w nim chodzi? Przez kogo, dla kogo i w jaki sposób będzie realizowany?

W każdym mieście, zwłaszcza tak dużym jak Wrocław, zdarzają się konflikty. To normalne, bo przecież każdy z nas jest inny, jest w innej sytuacji, ma inne cele etc.

Jedni mieszkańcy chcą podwórka z ławkami i mnóstwem zieleni, inni z miejscami do parkowania, jeszcze inni z placem zabaw. Jednej stronie zależy na nowej inwestycji, inna stanowczo się jej sprzeciwia
podaje przykłady Beata Bernacka, dyrektor Wydziału Partycypacji Społecznej

Takie sytuacje są nie do uniknięcia, jednak rzecz w tym, by nie brnąć w konflikt i spróbować go rozwiązać na etapie, gdy strony nie okopały się jeszcze zbyt mocno na swoich pozycjach.

Jeśli już na to za późno, warto pracować nad tym, by rzeczowa rozmowa znów była możliwa. A tam, gdzie to tylko możliwe, warto konfliktom zapobiegać, m.in. poprzez dostarczanie wyczerpujących, rzeczowych informacji.

Wspieranie wspólnot i społeczności lokalnych w takim właśnie podejściu do konfliktów jest celem zadania publicznego pod nazwą „Zarządzanie lokalnymi konfliktami i popularyzacja dialogu na terenie Gminy Wrocław w 2025 roku”,  na które Gmina Wrocław przeznaczyła prawie 238 tys. zł.

Wczoraj (23 kwietnia 2025 roku), podczas spotkania inaugurującego projekt, które odbyło się  przy ul. Łokietka 5/1 na osiedlu Nadodrze, poznaliśmy jego założenia i etapy.

Projekt realizuje Fundacja Dom Pokoju

Zadanie  –  projekt „Wszystko zaczyna się od rozmowy”, skierowany do wszystkich, którym zależy na wzmacnianiu relacji społecznych we Wrocławiu, a więc zarówno zwykłych mieszkańców, jak i urzędników, liderów lokalnych, członków NGO, edukatorów i aktywistów –  realizuje Fundacja Dom Pokoju, wyłoniona w konkursie ogłoszonym dla organizacji pozarządowych przez Gminę Wrocław 31 stycznia 2025 roku. 

O sobie i swojej misji pisze tak:

Pomagamy w budowaniu relacji, wierząc, że jest to krok w kierunku społeczeństwa obywatelskiego. Tworzymy bezpieczną przestrzeń do rozmowy, wspólnie szukając porozumienia. Nasze metody to otwarcie na wymianę myśli, empatia i komunikacja bez przemocy przy wzajemnym szacunku. Spotkajmy się. Wszystko zaczyna się od rozmowy.
Fundacja Dom Pokoju

– Bardzo ważne jest to, by wspólnie zastanowić się nad potrzebami zaangażowanych w konflikt stron. Ludzie często protestują przeciwko jakiejś zmianie, bo czują, że w jakiś sposób im ona zagraża, np. gdy do niej dojdzie, przestaną się czuć w swojej okolicy bezpiecznie. Dotarcie do sedna to pierwszy krok do znalezienia rozwiązania, które na te potrzeby będzie odpowiadało – mówią Maja Zabokrzycka i Dorota Whitten z Fundacji Dom Pokoju.

Spotkanie inaugurujące projekt dotyczący zarządzania lokalnymi konfliktami Wszystko zaczyna się od rozmowy fot. Oleksandr Poliakovsky
Spotkanie inaugurujące projekt dotyczący zarządzania lokalnymi konfliktami Wszystko zaczyna się od rozmowy

Co się będzie działo w ramach zadania?

Projekt zaplanowano do końca 2025 roku. W jego  ramach będzie się sporo działo:

  • Uczestnicy projektu zobaczą, jak można zarządzać przynajmniej 10 realnymi lokalnymi konfliktami, zgłoszonymi przez urzędników UMW, miejskie jednostki i spółki, Rady Osiedli, organizacje pozarządowe lub sąsiedzkie grupy mieszkańców i mieszkanek.
  • Odbędą się szkolenia dotyczące tego, jak unikać konfliktów przy złożonych miejskich procesach, jak komunikować się z mieszkańcami, diagnozować strony konfliktów i budować dialog w przypadku zaognionych sytuacji.
  • Odbędą się spotkania typu pytania i odpowiedzi (Q&A) dla osób zaangażowanych w realizację zadań publicznych (urzędników UM, pracowników miejskich spółek).
  • Zaplanowano spotkania i debaty z udziałem  ekspertów dotyczące ważnych dla społeczności Wrocławia tematów.
  • Odbędą się 2 edycje 6-dniowych warsztatów w cyklu Akademia Facylitacji, o tym, jak tworzyć i prowadzić pogłębiony, oparty na uważności i zrozumieniu dialog. W programie m.in. warsztaty interpersonalne, rozmowy o granicach dialogu, o tym, że niedostatek informacji może zaszkodzić nawet najlepszym pomysłom, o sposobach komunikacji, zadawaniu pytań, które otwierają przestrzeń dla dialogu, sztuce słuchania etc.  Szczegóły i zapisy w wydarzeniu Fundacji Dom Pokoju na Facebooku.
  • Na koniec powstanie poradnik dobrych praktyk.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama