Dzięki #URBACTfest – wydarzeniu, które odbyło się w dniach 8-10 kwietnia – Hala Stulecia tętniła życiem, a rynek Dobrych Praktyk przyciągnął tłumy.
To były trzy dni pełne energii, kreatywności i współpracy! Wrocław jest dumny, że mógł być gospodarzem tego wyjątkowego festiwalu. Europejskie wartości solidarności, partnerstwa i otwartości były tu żywe jak nigdy wcześniej.Fragment wpisu na stronie Wrocław Rozmawia
– Miasta z całej Europy dzieliły się we Wrocławiu swoimi doświadczeniami, prezentowały innowacyjne rozwiązania i nawiązywały nowe partnerstwa – czytamy dalej. – Uczestnicy podkreślali, że rozmowy na żywo i wymiana pomysłów są bezcenne. To właśnie tu rodziły się inspiracje i konkretne plany na przyszłość.
Mnóstwo fantastycznych pomysłów
PODCZAS #URBACTfest przedstawiono wiele fantastycznych inicjatyw, z których możemy skorzystać także w naszym mieście. Dotyczyły m.in. zieleni i inicjatyw oddolnych.
Jedno z czeskich miast z powodzeniem wdrożyło rozwiązanie, dzięki któremu mieszkańcy chętnie angażują się w drobne inicjatywy oraz prace społeczne, poprawiające wygląd przestrzeni publicznej, w zamian za co zbierają wirtualne monety na specjalnie dedykowanej stronie internetowej. Gdy ma się ich odpowiednio dużo, można za nie wejść za darmo do instytucji publicznych a w przyszłości również kupować towary od lokalnych przedsiębiorców. A jak się je zbiera? Np. sadząc drzewa czy odnawiając ławki w parku, przy pomocy farb i pędzli dostarczonych przez miasto.
Inny przykład, tym razem ze Słowacji, przypomina nieco nasze WBO, jednak kto inny zajmuje się realizacją projektów. Działa to tak: mieszkańcy miasta, grupy formalne i nieformalne zgłaszają projekty, które następnie ocenia komisja złożona z urzędników i ekspertów. Jeśli specjaliści uznają, że pomysł jest dobry i wykonalny, zgłaszający otrzymują pieniądze na realizację (muszą się z nich dokładnie rozliczać) i sami – jako wolontariusze – realizują swój pomysł, np. zakładają ogród społeczny. Muszą w to włożyć własną pracę, jednak dzięki takiemu rozwiązaniu nie czekają na wybór wykonawcy, rozstrzygnięcie przetargu etc. Wszystko zależy od nich!
Takich niebanalnych pomysłów było oczywiście o wiele więcej (razem aż 116), więc każdy z uczestników wydarzenia mógł znaleźć coś, co warto wdrożyć w jego mieście, by żyło się tam lepiej.
Wrocław też miał się czym pochwalić
Projekty, które zostały zaprezentowane uczestnikom, to:
- Miejska Farma na Swojczycach,
- Mikrogranty,
- Centrum Kultury Czasoprzestrzeń w dawnej zajezdni tramwajowej Dąbie.
Dzięki temu, że #URBACTfest odbył się w naszym mieście, nie musieliśmy ograniczać się do prezentacji na ekranie: wszyscy chętni mogli wziąć udział w wizytach studyjnych na własne oczy zobaczyć, jak każdy z tych projektów jest realizowany. Gości zaproszono też na zwiedzanie starej zajezdni Popowice i Starego Miasta.
Było świetnie!
– Odbywające się podczas #URBACTfest spotkania były dynamiczne i atrakcyjne. Uczestnikom podobało się także miasto, Hala Stulecia i wspaniała atmosfera wydarzenia. Wiele osób zadeklarowało, że chętnie tutaj wróci – mówi Joanna Gańcza-Pawełczyk, koordynatorka projektu GreenPlace z Wydziału Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.
Udział w URBACT City Festival był niesamowicie inspirujący. Była to świetna okazja do eksploracji innowacyjnych praktyk miejskich, wymiany pomysłów i nawiązania kontaktu z rówieśnikami pracującymi w całej Europie nad tym, by nasze miasta rozwijały się w sposób bardziej zrównoważony, tętniły życiem i nikogo nie wykluczały. Fantastyczna atmosfera, fantastyczni ludzie i świetna energia. Wróciliśmy pełni pomysłów, motywacji i poczucia, że jesteśmy częścią społeczności, która naprawdę wierzy w znaczącą zmianę.Uczestniczka festiwalu, Claudia z Hiszpanii