Wrocławianie chętnie korzystają z projektów WBO cz. II [ZDJĘCIA]

Bartosz Moch

Od piątku, 15 września, można głosować na projekty w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2017. Warto wziąć udział w głosowaniu i mieć wpływ na to, które z pomysłów zostaną sfinansowane. Do tej pory w ramach WBO zrealizowano blisko 200 projektów, z których wrocławianie chętnie korzystają.

Zobaczcie, dlaczego warto głosować. Prezentujemy drugą część podsumowania niektórych spośród zrealizowanych dotychczas projektów WBO.

W piątej edycji WBO do 2 października 2017 r. głosujący zdecydują o podziale 25 mln zł. Wybierać można spośród 372 pomysłów. Sprawdź jak głosować.

Budżet Obywatelski we Wrocławiu funkcjonuje od 2013 r. W ramach dotychczasowych czterech edycji WBO zrealizowano 176 projektów, przy 243 skierowanych do realizacji.

Projekty WBO powstają na terenie całego miasta, często na obszarach położonych z dala od centrum. Dlatego co roku każdy mieszkaniec Wrocławia znajduje wśród propozycji coś dla siebie.

Bez barier przy Nowodworskiej

Z urządzeń do ćwiczeń mogą korzystać osoby niepełnosprawne, fot. Bartosz Moch

Nowodworska Strefa Integracji – miejsce spotkań bez barier. Realizacja w ramach WBO 2015 (nr 478), kategoria: zieleń/rekreacja, koszt: 1,1 mln zł.

Przy ulicy Nowodworskiej 70-82 powstała przestrzeń wspólnej zabawy oraz rekreacji. Miejsce, w pełni dostępne również dla osób niepełnosprawnych oferuje zewnętrzną siłownię, boiska, bieżnię z tartanu oraz podjazd dla wózków inwalidzkich.

Czytaj więcej: TUTAJ

Aktywnie na Lipie Piotrowskiej

Bartosz Gonera często korzysta z Centrum Rekreacji, fot. Patryk Załęczny

Centrum Rekreacji Tymiankowa, ul. Tymiankowa i Cynamonowa. Realizacja w ramach WBO 2015 (nr 41), kategoria: zieleń/rekreacja, koszt: 150 tys. zł.

Nowoczesna przestrzeń publiczna zachęcająca do aktywności fizycznej i wypoczynku na świeżym powietrzu na Lipie Piotrowskiej.

Bartosz Gonera: – Chyba każdy z mieszkańców osiedla jest zadowolony, że powstało miejsce, gdzie na świeżym powietrzu można aktywnie spędzić czas. Zdecydowanie brakowało w okolicy takich placów.

Czytaj więcej: TUTAJ

Miejsce odpoczynku i rekreacji w Parku Jedności

Ryszard Woźniak czeka na szybkie zakończenie prac, fot. Patryk Załęczny

Zagospodarowanie terenu zieleni wzdłuż ul. Królewskiej na osiedlu Zakrzów. Dwa projekty w ramach WBO 2014 (nr 91) i 2015 (nr 183), kategoria: place zabaw/ zieleń miejska, koszt: ok. 2 mln zł.

Place zabaw stają się rozpoznawalną wizytówką Zakrzowa. Służą dzieciom, są nie tylko piękne i funkcjonalne, ale również w pełni odpowiadają na potrzeby małych mieszkańców dzielnicy i okolic.

Ryszard Woźniak: – Brakuje na osiedlu miejsca, gdzie możemy odpocząć na świeżym powietrzu. Bliskość placu zabaw będzie także ciekawą alternatywą dla rodzin z małymi dziećmi.

Czytaj więcej: TUTAJ

Uporządkowano park przy stawie na Stabłowicach

Na zdjęciu od lewej: Patrycja Mazur, Maria Ratajczak, Katarzyna Launer-Golińska z córeczką Idą, fot. Jarosław Ratajczak

Nowa Cegielnia Stabłowicka, ul. Główna, Stabłowicka, Górecka. Realizacja w ramach WBO 2014 (nr 266), kategoria: rekreacja, koszt: 500 tys. zł.

Celem projektu było stworzenie miejsca wypoczynku, rekreacji i integracji dla mieszkańców poprzez budowę ścieżki spacerowej dookoła stawu, budowę siłowni zewnętrznej, usytuowanie ławek z koszami na śmieci i uporządkowanie zieleni.

Katarzyna Launer-Golińska: – Wokół stawu wykarczowano zarośla, wybudowano ścieżkę mi drewniane pomosty. Jestem tu codziennie na spacerze z 9-miesieczną córeczką. Maria Ratajczak: – Wokół stawu jeżdżę z tatą na rowerze.

Czytaj więcej: TUTAJ

Sportowo w parku Popowickim

Szymon Kubisz często chodzi po linach w parku Popowickim, fot. Bartosz Moch

Linowy plac zabaw w parku Popowickim. Realizacja w ramach WBO 2015 (nr 340), kategoria: place zabaw, koszt: 140 tys. zł.

Linowy plac zabaw to wiele możliwości kreatywnej zabawy, dodatkowo urządzenia liniowe pozwalają na poprawę sprawności motorycznej dzieci. Dzięki powstaniu placu linowego Park Popowicki jest jeszcze chętniej odwiedzany przez całe rodziny, bo każdy, w każdym wieku znajdzie tu coś dla siebie.

Szymon Kubisz: – Bardzo lubię tu przychodzić i wspinać się po linach. Szkoda, że plac nie jest jeszcze większy, bo pewnie byłoby więcej lin do przechodzenia. Często przychodzę z tatą do parku Popowickiego i odkąd jest tutaj nowy plac, spędzamy w nim jeszcze więcej czasu.

Czytaj więcej: TUTAJ

Niskie Łąki odmienione

Piotr Ziemiański jest zadowolony z nowych ścieżek dla pieszych, fot. Patryk Załęczny

Rewitalizacja parku Na Niskich Łąkach. Realizacja w ramach WBO 2015 (nr 240) i 2016 (nr 109), kategoria: zieleń/rekreacja, koszt: 400 tys. zł.

Projekt polegał na budowie szlaku pieszo-rowerowego od Żabiej Ścieżki do Krzywej Grobli. Szlak prowadzi wśród bujnej zieleni w kontakcie z naturalną przyrodą, a to wszystko niemal w centrum miasta.

Piotr Ziemiański: – Mieszkam nieopodal i dość często spaceruję z narzeczoną tymi alejkami. Teraz, po niedawnych zmianach, jest naprawdę przyjaźnie i można zauważyć, że coraz więcej osób przekonuje się do tego miejsca.

Czytaj więcej: TUTAJ

Zabawa i rekreacja na Ołtaszynie

Zdaniem Klaudii Mac to bardzo potrzebne miejsce na Ołtaszynie, fot. Janusz Krzeszowski

Słoneczny Park na Ołtaszynie przy ul. Starzyńskiego. Realizacja w ramach WBO 2014 (nr 33), 2015 (nr 220) i 2016 (nr 117), kategoria: zieleń miejska, koszt: blisko 2 mln zł.

Projekt Słonecznego Parku na Ołtaszynie wygrał swoją realizację w WBO 2014. Udało się wówczas zrealizować pierwszy etap inwestycji. W ramach kolejnych WBO zrealizowano kompletny Park na Ołtaszynie.

Klaudia Mac: – Bardzo często tutaj bywamy, mimo że mamy mniejszy osiedlowy plac. Oskar najbardziej lubi wszelkie drabinki i huśtawki. Jest też sporo ławek, gdzie mogą odpocząć rodzice.

Czytaj więcej: TUTAJ

Zobacz także pierwszą część naszego podsumowania: Wrocławianie chętnie korzystają z projektów WBO cz. I