wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Szkoła Liderów WBO 2022. Dostępne projekty czyli jakie
Karuzela przystosowana dla dzieci z niepełnosprawnościami. Integracyjny plac zabaw przy ul. Ignuta we Wrocławiu. Zdjęcie ilustracyjne. fot. Tomasz Hołod - www.wroclaw.pl
Karuzela przystosowana dla dzieci z niepełnosprawnościami. Integracyjny plac zabaw przy ul. Ignuta we Wrocławiu. Zdjęcie ilustracyjne.

Otoczenie człowieka powinno być projektowane z myślą o osobach w różnym wieku, mających różny stopień sprawności motorycznej i poznawczej, zróżnicowane doświadczenia i żyjących w odmiennych obszarach kulturowych. To wymóg płynący z aktów prawa. Co to oznacza dla liderów projektów WBO?

- Dwa lata temu ustawodawca wprowadził obowiązek aby wszystkie projekty były – o ile to możliwe – realizowane zgodnie z zasadami uniwersalnego projektowania. Ten obowiązek z pełną świadomością oraz przyjemnością wprowadziliśmy. Ale wiąże się to z pewnymi ograniczeniami. Mianowicie liderzy muszą być świadomi, że ich projekt może zostać nieco zmieniony. Właśnie dlatego, aby mogło z niego korzystać jak najwięcej ludzi ze szczególnymi potrzebami – mówi Sebastian Wolszczak, zastępca dyrektora Wydziału Partycypacji Społecznej.

Dla kogo jest dostępność, dlaczego to jest ważne?

- W naszym społeczeństwie około 15 proc. osób ma orzeczoną niepełnosprawność. Natomiast my szacujemy, że tych osób jest około 20-25 proc. Czyli jedna na cztery, pięć osób mijanych na ulicy ma jakiś poważny problem zdrowotny, jakąś dysfunkcję, być może jakąś niepełnosprawność. Więc ten problem dotyczy szerokiej grupy osób. (…) Nie zawsze jest to jakaś niepełnosprawność czy jakaś trudność, którą widać – mówi Joanna Burkiewicz z Fundacji Eudajmonia.

Ale osobą ze szczególnymi potrzebami może być – zależnie od fazy życia albo losowej sytuacji – każdy. Osoba pchająca wózek dziecięcy, ktoś ze złamaną nogą, ktoś bardzo zmęczony i z ograniczoną percepcją, osoba starsza czy choćby obcokrajowiec nie rozumiejący napisów w języku polskim.

- To jest szczególnie istotne, żeby zobaczyć jak ogromna jest skala potrzeby tego, aby nasza przestrzeń miejska, przestrzeń o którą dbamy, była dostępna dla jak największej ilości osób – dodaje Joanna Burkiewicz.

O czym warto pamiętać na etapie pomysłu na inwestycję?

Pamiętajmy przede wszystkim o możliwości dotarcia do projektowanych miejsc. Czy da się tam dojechać komunikacją, czy są chodniki. Jakie są nachylenia terenu. Jaka nawierzchnia, jakie projektowane urządzenia lub elementy infrastruktury.

Reguły projektowania dla wszystkich streszczają się w ośmiu punktach:

  1. Równe szanse dla wszystkich (równy dostęp)
  2. Elastyczność w użyciu
  3. Prostota i intuicyjność w użyciu
  4. Postrzegalność informacji
  5. Tolerancja błędu (minimalizacja ryzyka błędnego użycia przedmiotów)
  6. Niewielki wysiłek fizyczny podczas użycia
  7. Rozmiar i przestrzeń wystarczające do użycia
  8. Percepcja równości

Szczegółowej wiedzy na ten temat zaczerpnąć możecie z Wrocławskich Standardów Dostępności.

O czym warto pamiętać na etapie promocji projektu WBO?

  • Uwzględniając osoby ze szczególnymi potrzebami, zwiększysz zasięg projektu i liczbę jego użytkowników, co może przełożyć się na liczbę oddanych głosów.
  • Projektując plakaty lub ulotki, uważaj na tło. Napisy nie powinny być na różnorodnym tle. Dla osoby słabo widzącej oznaczałoby to zachwiany kontrast – napis może się wówczas stać niewidoczny.
  • Czcionka powinna być bezszeryfowa – np. Arial, Tahoma, Calibri. Ale np. Times New Roman już nie (dla osoby z dysfunkcją wzroku jest ona trudna).
  • Nie piszmy wielkimi literami. Piszmy tak jak w zdaniu – wielka litera na początku zdania i na początku nazw własnych.

  • Wielkość czcionki – powinna być widoczna. W przypadku ulotki jest to 12, w przypadku plakatów, billboardów –odpowiednio większa. Natomiast zbyt duże napisy też mogą być błędem. Jeżeli ktoś ma widzenie tunelowe albo peryferyjne, wówczas zbyt duża litera wcale nie jest jego sprzymierzeńcem.
  • Napisy powinny być czarne, albo ciemne. Tak, aby zachować odpowiedni kontrast. Uważajmy na kolor czerwony – niektóre osoby z dysfunkcją wzroku nie będą w stanie przeczytać czegoś, co zostało napisane czerwoną czcionką.
  • Język powinien być prosty, zrozumiały dla jak największej liczby ludzi. Starajmy się podawać meritum informacji, nie przeładować materiałów tekstem.
  • Ciekawym rozwiązaniem są QR kody prowadzące do opisu na stronie internetowej. Osoby niewidome mogą wówczas dowiedzieć się o co chodzi przy pomocy translatora głosowego na swoim telefonie.
  • Grafiki powinny być opisane (co jest na zdjęciu / na obrazku).

Czy projektowanie uniwersalne oznacza, że projekt będzie droższy?

Nie zawsze musi tak być, ale rzeczywiście – zdarza się, że dostosowanie projektu do wymogów dostępności wiąże się ze wzrostem jego kosztów.

Większość projektów WBO jest niedoszacowana. Ich dokładna wycena wymaga wiedzy projektowej. Ale nie musicie jej posiadać. Wszystkie projekty przechodzą weryfikację merytoryczną. Na tym etapie jednostki miejskie dostosowują zgłoszone przez Was pomysły do wymogów dostępności oraz oceniają koszt ich realizacji.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl