wroclaw.pl Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 18°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie

Szkoła Liderów WBO 2022. Dostępne projekty czyli jakie

Maciej Wołodko,
Karuzela przystosowana dla dzieci z niepełnosprawnościami. Integracyjny plac zabaw przy ul. Ignuta we Wrocławiu. Zdjęcie ilustracyjne. fot. Tomasz Hołod - www.wroclaw.pl
Karuzela przystosowana dla dzieci z niepełnosprawnościami. Integracyjny plac zabaw przy ul. Ignuta we Wrocławiu. Zdjęcie ilustracyjne.

Otoczenie człowieka powinno być projektowane z myślą o osobach w różnym wieku, mających różny stopień sprawności motorycznej i poznawczej, zróżnicowane doświadczenia i żyjących w odmiennych obszarach kulturowych. To wymóg płynący z aktów prawa. Co to oznacza dla liderów projektów WBO?

- Dwa lata temu ustawodawca wprowadził obowiązek aby wszystkie projekty były – o ile to możliwe – realizowane zgodnie z zasadami uniwersalnego projektowania. Ten obowiązek z pełną świadomością oraz przyjemnością wprowadziliśmy. Ale wiąże się to z pewnymi ograniczeniami. Mianowicie liderzy muszą być świadomi, że ich projekt może zostać nieco zmieniony. Właśnie dlatego, aby mogło z niego korzystać jak najwięcej ludzi ze szczególnymi potrzebami – mówi Sebastian Wolszczak, zastępca dyrektora Wydziału Partycypacji Społecznej.

Dla kogo jest dostępność, dlaczego to jest ważne?

- W naszym społeczeństwie około 15 proc. osób ma orzeczoną niepełnosprawność. Natomiast my szacujemy, że tych osób jest około 20-25 proc. Czyli jedna na cztery, pięć osób mijanych na ulicy ma jakiś poważny problem zdrowotny, jakąś dysfunkcję, być może jakąś niepełnosprawność. Więc ten problem dotyczy szerokiej grupy osób. (…) Nie zawsze jest to jakaś niepełnosprawność czy jakaś trudność, którą widać – mówi Joanna Burkiewicz z Fundacji Eudajmonia.

Ale osobą ze szczególnymi potrzebami może być – zależnie od fazy życia albo losowej sytuacji – każdy. Osoba pchająca wózek dziecięcy, ktoś ze złamaną nogą, ktoś bardzo zmęczony i z ograniczoną percepcją, osoba starsza czy choćby obcokrajowiec nie rozumiejący napisów w języku polskim.

- To jest szczególnie istotne, żeby zobaczyć jak ogromna jest skala potrzeby tego, aby nasza przestrzeń miejska, przestrzeń o którą dbamy, była dostępna dla jak największej ilości osób – dodaje Joanna Burkiewicz.

O czym warto pamiętać na etapie pomysłu na inwestycję?

Pamiętajmy przede wszystkim o możliwości dotarcia do projektowanych miejsc. Czy da się tam dojechać komunikacją, czy są chodniki. Jakie są nachylenia terenu. Jaka nawierzchnia, jakie projektowane urządzenia lub elementy infrastruktury.

Reguły projektowania dla wszystkich streszczają się w ośmiu punktach:

  1. Równe szanse dla wszystkich (równy dostęp)
  2. Elastyczność w użyciu
  3. Prostota i intuicyjność w użyciu
  4. Postrzegalność informacji
  5. Tolerancja błędu (minimalizacja ryzyka błędnego użycia przedmiotów)
  6. Niewielki wysiłek fizyczny podczas użycia
  7. Rozmiar i przestrzeń wystarczające do użycia
  8. Percepcja równości

Szczegółowej wiedzy na ten temat zaczerpnąć możecie z Wrocławskich Standardów Dostępności.

O czym warto pamiętać na etapie promocji projektu WBO?

Czy projektowanie uniwersalne oznacza, że projekt będzie droższy?

Nie zawsze musi tak być, ale rzeczywiście – zdarza się, że dostosowanie projektu do wymogów dostępności wiąże się ze wzrostem jego kosztów.

Większość projektów WBO jest niedoszacowana. Ich dokładna wycena wymaga wiedzy projektowej. Ale nie musicie jej posiadać. Wszystkie projekty przechodzą weryfikację merytoryczną. Na tym etapie jednostki miejskie dostosowują zgłoszone przez Was pomysły do wymogów dostępności oraz oceniają koszt ich realizacji.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl