wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Wrocławskie Standardy Dostępności
standardy dostępności - grafika ilustracyjna źródło: UM Wrocławia
standardy dostępności - grafika ilustracyjna

Wrocław wprowadza standardy architektoniczne, które ułatwią poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami. Zapoznaj się z tymi dokumentami.

Informacja - Biuro Wrocław Bez Barier

Dokument „Wrocławskie standardy dostępności przestrzeni miejskich” to ponad 120-stronicowa praca, która jest zbiorem wytycznych i wskazań, jak tworzyć przestrzenie miejskie „bez barier” dla osób niepełnosprawnych, ale i starszych. Wskazuje on gotowe rozwiązania techniczne i paramenty dla inwestycji i przestrzeni, które powstają we Wrocławiu. Dokument skierowany jest do architektów, planistów, urzędników realizujących inwestycje publiczne, czy zarządców osiedli. Księgę standardów przygotowała Fundacja „Polska Bez Barier”.

Miasto bez barier to proces

– To dla nas niezwykle ważne, aby każdy, osoby z niepełnosprawnościami, ale także seniorzy i rodzice z małymi dziećmi, mogli korzystać z miejskich przestrzeni – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – Warto przy tym pamiętać, że Wrocław nie jest miastem dokończonym, „zawiązanym na kokardę”. Nie zmienimy zastanych miejsc i elementów od jutra. Nasze „standardy” to wizja, element polityki miejskiej i wsparcie dla projektantów – dodaje.

wymogi wobec bezpiecznej przestrzeni miejskiej, infografika

Takiego dokumentu brakuje w polskim prawie i był bardzo wyczekiwany przez środowiska osób niepełnosprawnych.

– Standardy to też wsłuchiwanie się w głosy środowiska, bo w polskim prawie budowlanym jest luka i potrzeba dodatkowego wsparcia – mówi Maciej Augustyniak, prezes Fundacji Polska Bez Barier. – Lubimy bardzo konkretne działania służące wprowadzaniu dostępności. Standardy są jednym z takich elementów. Cieszymy się, że dzieje się to na tak wysokim szczeblu, z udziałem prezydenta Wrocławia, który zwraca uwagę na ten obszar – dodaje.

Wrocław jest szóstym miastem w Polsce – po Gdyni, Warszawie, Łodzi, Koninie i Poznaniu – które wprowadza taki dokument. – Co ważne dokument był bardzo szeroko konsultowany (w urzędzie, miejskich instytucjach i spółkach, ale także z Organizacjami Pozarządowymi w Sektorze 3). Przeprowadziliśmy również specjalne warsztaty z zarządcami nieruchomości i spółdzielcami – podkreśla Bartłomiej Skrzyński, rzecznik prezydenta Wrocławia ds. Osób z Niepełnosprawnością.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl