wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. WBO 2023! W piątek 22 września rusza głosowanie
Kolaż dwóch zdjęć. Z lewej strony ścieżka rowerowa wśród zieleni, z prawej strony trzyosobowa rodzina z psem na wybiegu dla czworonogów zbudowanym dzięki środkom z WBO. Tomasz Hołod - www.wroclaw.pl
Kolaż dwóch zdjęć. Z lewej strony ścieżka rowerowa wśród zieleni, z prawej strony trzyosobowa rodzina z psem na wybiegu dla czworonogów zbudowanym dzięki środkom z WBO.

W piątek (22 września) rusza głosowanie w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. W tegorocznej, jedenastej już edycji, mieszkańcy będą mogli wybierać spośród 113 projektów. Głosowanie potrwa do 9 października, a udział w nim może wziąć udział każdy mieszkaniec Wrocławia. Na realizację zwycięskich projektów w ramach tegorocznej edycji przeznaczono 31 milionów złotych.

Serdecznie zapraszam do głosowania wszystkich mieszkańców naszego Miasta. Decydujmy, co chcemy poprawić w swoim otoczeniu. W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, najwięcej jest projektów zielonych, związanych z rekreacją, ale na liście są też inne wartościowe propozycje. Zachęcam do przejrzenia propozycji, które złożyli liderzy poszczególnych projektów. Jestem przekonany, że każdy znajdzie cos dla siebie
mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Projekty dzielą się na dwie grupy. Pierwszą tworzą projekty osiedlowe (kwota realizacji takiego projektu nie może przekroczyć 1 mln złotych, na realizację zwycięskich Miasto przeznaczyło łącznie 10 milionów złotych). Druga to projekty ponadosiedlowe (maksymalnie 3 mln złotych za projekt, łącznie 21 mln zł z WBO na realizację zwycięskich). 

Podczas głosowania każda osoba wybiera maksymalnie jeden projekt osiedlowy i jeden ponadosiedlowy. Aby dany projekt mógł wygrać, musi zdobyć minimum 100 głosów. De facto nie ma określonej górnej liczby projektów, które wygrają i zostaną zakwalifikowane do realizacji. Za zwycięskie zostaną uznane te, które zdobędą największe uznanie – aż do wyczerpania puli środków na tegoroczny WBO. 

Jak i gdzie głosować? Sposoby są dwa

Po pierwsze, można zrobić to przez internet na stronie www.wroclaw.pl/wbo. Po drugie, istnieje możliwość głosowania papierowego – numerowane karty będą wydawane Mieszkańcom w Centrach Obsługi Mieszkańca na podstawie okazanego dowodu tożsamości. Daje to możliwość głosowania także niekorzystającym z Internetu.

Każdy mieszkaniec może oddać głos

Budżet partycypacyjny jest zaproszeniem do wspólnego tworzenia Miasta. Stąd głosować mogą także osoby niepełnoletnie (dzieci głosują tak jak dorośli), nieposiadające meldunku we Wrocławiu, a także obcokrajowcy. Warunkiem uczestnictwa w głosowaniu jest po prostu zamieszkiwanie z zamiarem stałego pobytu na terenie Wrocławia. Podczas głosowania online system poprosi o PESEL. Pobierający kartę w Centrum Obsługi Mieszkańca zostaną poproszeni o dokument potwierdzający tożsamość.  

To już 11 edycja!

Wrocław organizuje głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego już po raz jedenasty. Pierwsza edycja odbyła się w 2013 roku i była wówczas programem pilotażowym, na który przeznaczono 3 mln złotych. Już rok później, po dużym sukcesie pierwszej edycji, budżet WBO wzrósł do 20 mln złotych.

Po latach widać, że Wrocław został już bardzo mocno nasycony projektami zrealizowanymi w ramach WBO. Trzeba też uczciwie powiedzieć, że zainteresowanie WBO powoli się zmniejsza. Nie oznacza to jednak, że zaczyna brakować potrzeb, które można by było realizować przy pomocy tego narzędzia. Tegoroczna lista projektów pokazuje, że ludzie są wciąż pomysłowi. Przedstawiają pomysły, które realnie mogą poprawić jakość zamieszkiwania we Wrocławiu. Otwiera się również szansa dla nieco mniejszych projektów. To często są bardzo potrzebne i ważne dla lokalnych społeczności inicjatywy, którym do tej pory było trudniej się przebić
wyjaśnia dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Bartłomiej Świerczewski

Dalsze informacje, w tym kompletną listę tegorocznych projektów i opis każdego z nich, możecie znaleźć na tej stronie.

WBO, razem z Funduszem Osiedlowym i Mikrograntami, stanowi całość określaną mianem Wrocławskiego Budżetu Partycypacyjnego. W ostatnich pięciu latach Miasto wydało na WBP łącznie około 140 mln złotych. Z kolei od początku istnienia samego WBO (2013 rok) wybrano do realizacji 449 inwestycji za około 220 mln złotych. Liderami projektów zostały ponad 3 tysiące osób.

Źródło: Urząd Miejski Wrocławia

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl