Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Projekty dzielą się na dwie grupy. Pierwszą tworzą projekty osiedlowe (kwota realizacji takiego projektu nie może przekroczyć 1 mln złotych, na realizację zwycięskich Miasto przeznaczyło łącznie 10 milionów złotych). Druga to projekty ponadosiedlowe (maksymalnie 3 mln złotych za projekt, łącznie 21 mln zł z WBO na realizację zwycięskich).
Podczas głosowania każda osoba wybiera maksymalnie jeden projekt osiedlowy i jeden ponadosiedlowy. Aby dany projekt mógł wygrać, musi zdobyć minimum 100 głosów. De facto nie ma określonej górnej liczby projektów, które wygrają i zostaną zakwalifikowane do realizacji. Za zwycięskie zostaną uznane te, które zdobędą największe uznanie – aż do wyczerpania puli środków na tegoroczny WBO.
Jak i gdzie głosować? Sposoby są dwa
Po pierwsze, można zrobić to przez internet na stronie www.wroclaw.pl/wbo. Po drugie, istnieje możliwość głosowania papierowego – numerowane karty będą wydawane Mieszkańcom w Centrach Obsługi Mieszkańca na podstawie okazanego dowodu tożsamości. Daje to możliwość głosowania także niekorzystającym z Internetu.
Każdy mieszkaniec może oddać głos
Budżet partycypacyjny jest zaproszeniem do wspólnego tworzenia Miasta. Stąd głosować mogą także osoby niepełnoletnie (dzieci głosują tak jak dorośli), nieposiadające meldunku we Wrocławiu, a także obcokrajowcy. Warunkiem uczestnictwa w głosowaniu jest po prostu zamieszkiwanie z zamiarem stałego pobytu na terenie Wrocławia. Podczas głosowania online system poprosi o PESEL. Pobierający kartę w Centrum Obsługi Mieszkańca zostaną poproszeni o dokument potwierdzający tożsamość.
To już 11 edycja!
Wrocław organizuje głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego już po raz jedenasty. Pierwsza edycja odbyła się w 2013 roku i była wówczas programem pilotażowym, na który przeznaczono 3 mln złotych. Już rok później, po dużym sukcesie pierwszej edycji, budżet WBO wzrósł do 20 mln złotych.
Dalsze informacje, w tym kompletną listę tegorocznych projektów i opis każdego z nich, możecie znaleźć na tej stronie.
WBO, razem z Funduszem Osiedlowym i Mikrograntami, stanowi całość określaną mianem Wrocławskiego Budżetu Partycypacyjnego. W ostatnich pięciu latach Miasto wydało na WBP łącznie około 140 mln złotych. Z kolei od początku istnienia samego WBO (2013 rok) wybrano do realizacji 449 inwestycji za około 220 mln złotych. Liderami projektów zostały ponad 3 tysiące osób.