wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Te miejsca sCALają mieszkańców

Pomagają nawiązać kontakty z sąsiadami, organizują akcje pomocowe i całą masę lokalnych wydarzeń, warsztatów czy zajęć współtworzonych z lokalną społecznością. Choć pojawiły się we Wrocławiu zaledwie kilka lat temu, zdążyły już nieźle zadomowić się na osiedlach. Mowa oczywiście o Centrach Aktywności Lokalnej (CAL), których jest już w mieście 21.

Każde z takich miejsc – to nie przypadek – prowadzone jest przez organizację pozarządową. Ale tak naprawdę współtworzą je sami mieszkańcy. Bo CAL-e to przede wszystkim przestrzenie, które są otwarte na to, co mówią i z czym przychodzą mieszkańcy osiedla. W tym roku pojawiły się trzy nowe: na Lipie Piotrowskiej, na Wojszycach i Kozanowie. Na funkcjonowanie wszystkich 21 miasto przeznaczy w tym roku łącznie ponad 5 mln złotych. Zobaczcie na mapie i przeczytajcie, co to za miejsca.

Nowe CAL-e powstały na trzech osiedlach

Od stycznia z nowego CAL-u korzystać mogą mieszkańcy Kozanowa. Mieści się przy Dokerskiej 7D, a prowadzi go Fundacja ANIMADA.

– Tutaj można poznać swojego sąsiada lub sąsiadkę, spędzić z nimi czas w kawiarence, wziąć udział w gimnastyce, warsztatach tematycznych lub zajęciach językowych. W CAL Kozanów możesz spotkać się ze swoją grupą zainteresowań lub zgłosić chęć utworzenia nowej grupy – mówi Ewelina Armada z CAL Kozanów.

Mapa Wrocławia z zaznaczonymi Centrami Aktywności Lokalnej (CAL). Granatowymi pinezkami zaznaczono CAL-e otwarte w 2024 roku. www.wroclaw.pl
Mapa Wrocławia z zaznaczonymi Centrami Aktywności Lokalnej (CAL). Granatowymi pinezkami zaznaczono CAL-e otwarte w 2024 roku.

Na Lipie Piotrowskiej Centrum Aktywności Lokalnej prowadzi od stycznia Stowarzyszenie Kulturalne „Bez Ciśnienia”. Centrum mieści się przy ulicy Tymiankowej 3 i zaprasza mieszkańców do współtworzenia tego miejsca.

– Klub planszówkowy i klub malucha to inicjatywy sąsiedzkie, które już mocno zakorzeniły się w CAL-u. W najbliższym czasie planowane jest zorganizowanie kolejnych inicjatyw sąsiedzkich, takich jak: klub szachowy, English Speaking Club, Play dates czy warsztaty z kolażu inspirowane twórczością znanych artystów. Pomysłodawcami wspomnianych inicjatyw są mieszkańcy naszego osiedla i to jest właśnie magia CAL-u – mówi Mariusz Zawadzki z nowego CAL-u na Lipie Piotrowskiej.

Trzecie nowe Centrum powstało na Wojszycach. Mieści się w nowej szkole przy ul. Asfaltowej, gdzie specjalnie na ten cel wydzielona została odpowiednia przestrzeń. A prowadzi je Fundacja Sóweczka Wspieranie i Rozwój Edukacji.

„Specjalność zakładu”

O niektórych CAL-ach można powiedzieć, że mają swoją nieformalną „specjalność zakładu”.

Największą kolekcję gier planszowych w mieście znajdziecie na przykład w CAL Chopina na Zalesiu. Ten CAL prowadzi bowiem Stowarzyszenie Druga Runda – organizatorzy popularnych festiwali gier planszowych Wrocław Games Fest.

Dwoje przedstawicieli Stowarzyszenia Druga Runda przed regałem z grami planszowymi. Zdjęcie wykonane podczas festiwalu Wrocław Games Fest w Czasoprzestrzeni. Wrocław, listopad 2023. Oleksandr Poliakovsky
Dwoje przedstawicieli Stowarzyszenia Druga Runda przed regałem z grami planszowymi. Zdjęcie wykonane podczas festiwalu Wrocław Games Fest w Czasoprzestrzeni. Wrocław, listopad 2023.

A podobnych atrakcji znaleźć można znacznie więcej. W Centrum Aktywności Tarnogaju CAT mają młodzieżową grupę cyrkową. W CAL na Strachocinie – świetne warsztaty ceramiczne. A do tego charytatywny sklepik, z ceramiką tworzoną na osiedlu. Dwa CAL-e mają nawet własne, osiedlowe teatry! Znajdziecie je na Przedmieściu Oławskim (Centrum na Przedmieściu – Teatr Układ Formalny) i na Ołtaszynie (CAL na Ołtaszynie ze „Sceną Teatru na Bruku”).

Wiele zajęć w Centrach Aktywności Lokalnej jest bezpłatna. Ale zdarzają się oczywiście także odpłatne. Zazwyczaj jest to odpłatność „po kosztach”. Tak, by dało się zorganizować ciekawe warsztaty lub wydarzenia.

– W 2019 roku zaczęliśmy z dwoma CAL-ami. Teraz mamy ich 21. I muszę powiedzieć, że to wyjątkowo trafiona inwestycja. Kiedy jeżdżę po wrocławskich osiedlach, mieszkańcy wielu z nich pytają mnie właśnie o CAL-e. Bo takich miejsc, takich przestrzeni do tej pory brakowało na osiedlach – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

W trudnych momentach organizowały pomoc

Szczególną próbę Centra przeszły podczas lockdownu i w trakcie kryzysu uchodźczego. Wiele z nich błyskawicznie zorganizowało się w osiedlowe punkty pomocy. Miejsca gdzie można przyjść, żeby pomóc innym, ale także zgłosić się po pomoc.

– Centra Aktywności Lokalnej to przyjaciele na dobre i złe. Nie tylko działają bowiem jako miejsca animowania lokalnej społeczności, lecz także wpierają działania pomocowe. Z dnia na dzień, niemal z godziny na godzinę, w pandemii sale spotkań zamieniały się w szwalnie maseczek, a po przybyciu do Wrocławia osób migrujących z Ukrainy, te same sale dawały schronienie potrzebującym. Wówczas też CALe stawały się „wieżami kontroli lotów” na danym osiedlu – organizując w ramach lokalnego partnerstwa wymianę dóbr. W ten sposób oferujący pomoc trafiali bezpośrednio do jej potrzebujących – mówi Krzysztof Ziental z Wydziału Partycypacji Społecznej UMW.

Widzą się nawzajem

Wrocławskie CAL-e to także sprawnie działająca sieć. Prowadzące je organizacje pozarządowe spotykają się regularnie i wymieniają doświadczeniami. A jeśli zajdzie taka potrzeba – potrafią sobie nawzajem pomóc.

Nazwali tę sieć SCAL Wrocław – bo scala, sieciuje, integruje.

–  Dla organizacji prowadzących CAL-e najważniejsza jest współpraca – mówi Joanna Warecka z Żółtego Parasola, który prowadzi CAL na Ołbinie i jednocześnie animuje sieć. – Budujemy ją na poziomie partnerstw lokalnych gdzie wraz z Radami Osiedli, MOPSem, szkołami, biblioteką, instytucjami kultury czy biznesem staramy się wzmacniać lokalną społeczność, ale także między sobą. Wrocławska sieć jest rozpoznawana w całej Polsce. Jesteśmy różnorodni, otwarci, chętnie się dzielimy, pomagamy sobie nawzajem. To ogromny zasób, na którym zyskują wszyscy wrocławianie - dodaje.

CAL Kowale otwarty w 2021. W tym roku prowadzi go Fundacja Przyjaźń Sztuka Edukacja Tomasz Hołod
CAL Kowale otwarty w 2021. W tym roku prowadzi go Fundacja Przyjaźń Sztuka Edukacja

Miasto chce nadal rozwijać sieć CAL-i

Założenie jest takie, by docelowo na każdym osiedlu była infrastruktura społeczna: albo biblioteka z programem społecznym, albo CAL, albo przynajmniej boisko. Optymalnie – po dwa elementy: biblioteka z programem społecznym lub CAL, plus infrastruktura sportowa. To oczywiście plan na lata. Gdzie mogłyby powstać nowe CAL-e? Decyzje jeszcze nie zapadły, ale urzędnicy zapewniają, że analizują poszczególne sprawy – potrzeby bowiem przychodzą z różnych stron, zarówno od organizacji pozarządowych, jak i Rad Osiedli, a przede wszystkim mieszkańców

– Cale działają według opracowanego wspólnie z naszymi partnerami społecznymi modelu – najważniejszych zasad które organizują ich prace i wskazują czym są. To ich credo, na tyle elastyczne, że nie ogranicza ich własnej specyfiki i pomysłów. Bo przede wszystkim i nasze działania i działania CALi oznaczają, że wsłuchujemy się w potrzeby zgłaszane przez mieszkańców. Sieć CAL-i dobrze się sprawdza i bez wątpienia warto kontynuować jej rozszerzanie – mówi Jacek Pluta, zastępca dyrektora Departamentu Spraw Społecznych w UMW.

Piknik sąsiedzki zorganizowany przez CAL Plac Grunwaldzki, wrzesień 2023 Anna Pazdej
Piknik sąsiedzki zorganizowany przez CAL Plac Grunwaldzki, wrzesień 2023

Oprócz lokalu na działalność, każdy CAL potrzebuje przede wszystkim prężnie działającej organizacji pozarządowej (NGO): np. fundacji lub stowarzyszenia. I tutaj dzieje się rzecz ciekawa. Bo z perspektywy NGO, prowadzenie CAL-u zmienia zasady gry. Na co dzień większość NGO-sów pracuje bowiem projektowo. Dostaje fundusze na konkretne, wąskie działanie. Z prowadzeniem CAL-u jest inaczej. – Dajemy zasób i mówimy: pracujcie ze społecznością lokalną. Bądźcie tutaj – tłumaczy Jacek Pluta.

Trzeba przysłowiowo mieć zapuszczone korzenie na osiedlu, być częścią społeczności. Miasto nie narzuca, czym dokładnie CAL ma się zajmować. Te decyzje należą do mieszkańców osiedla i prowadzącej dane Centrum organizacji.

– Chcemy by dzięki CAL-om społeczność była silniejsza, bardziej zdolna do działania. Podejmowała inicjatywy oddolne. Chodzi o to, by nie bać się działać. – dodaje Jacek Pluta.

21 CAL-i we Wrocławiu - adresy

  • CAL BOREK - Fundacja Odkrywamy Nieznane, ul. Powstańców Śl. 210-218 (budynek Szkoły Podstawowej nr 4)
  • CAL BROCHÓW - Fundacja "Made in Brochów", ul. Koreańska 1A
  • CAL JAGODNO - Stowarzyszenie #wartomediować, ul. Sygnałowa 23
  • CAL KARŁOWICE-RÓŻANKA - Fundacja Emma, ul. Bałtycka 8
  • CAL KOWALE - Fundacja Przyjaźń Sztuka Edukacja, ul. Ełcka 34
  • CAL KSIĘŻE - Fundacja “Księże”, ul. Rybnicka 39-41
  • CAL MAŚLICE - Stowarzyszenie Kolektyw Pomysłów, ul. Suwalska 11
  • CAL NOWE ŻERNIKI - Czas Przygody, pasaż Radinga 8
  • CAL OŁBIN - Stowarzyszenie Żółty Parasol i Partnerzy, ul. B.Prusa 37/39 (wejście od ul. Wyszyńskiego 75A)
  • CAL OŁTASZYN - Stowarzyszenie Artyści Na Bruku | Teatr Na Bruku, ul. Pszczelarska 7
  • CAL PLAC GRUNWALDZKI - Fundacja Ładne Historie, ul. M. Curie Skłodowskiej 63a
  • CAL PRZEDMIEŚCIE OŁAWSKIE - Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, ul. Prądzyńskiego 39A
  • CAL PRZEDMIEŚCIE ŚWIDNICKIE - Stowarzyszenie Aktywizacji Społecznej TuRazem, ul. Świdnicka 43-45
  • CAL PSIE POLE-ZAWIDAWIE - Fundacja Opieka i Troska, ul. Kiełczowska 43 bud. 6 (Lotnicze Zakłady Naukowe)
  • CAL STRACHOCIN-SWOJCZYCE-WOJNÓW - Stowarzyszenie Grupa z Pasją, ul. Swojczycka 118 wejścia A,C,D
  • CAL TARNOGAJ - Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej, ul. Gazowa 22/7
  • CAL ZACISZE-ZALESIE-SZCZYTNIKI - Stowarzyszenie Druga Runda, ul. Chopina 9a
  • CAL ZŁOTNIKI - Rzymsko-Katolicka Parafia P.W. Najświętszej Marii Panny Różańcowej we Wrocławiu – Złotnikach, ul. Wielkopolska 7
  • CAL WOJSZYCE (nowy) - Fundacja Sóweczka Wspieranie i Rozwój Edukacji, ul. Asfaltowa 6
  • CAL LIPA PIOTROWSKA (nowy) - Stowarzyszenie Kulturalne „Bez Ciśnienia”, ul. Tymiankowa 3
  • CAL KOZANÓW (nowy) - Fundacja Animada, ul. Dokerska 7d

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama