4. Nowe Centrum Aktywności Lokalnej na Wojszycach otwarte
Otwarcie nowego Centrum Aktywności Lokalnej w szkole przy ul. Asfaltowej na Wojszycach - prezydent Jacek Sutryk wraz z dziećmi symbolicznie przecina wstęgę fot. Tomasz Hołod

W środę (31 stycznia) w szkole przy ul. Asfaltowej na wrocławskich Wojszycach zostało oficjalnie otwarte nowe Centrum Aktywności Lokalnej. To już 21 CAL uruchomiony od 2019 roku we Wrocławiu. "Wojszycka Sóweczka", bo tak się nazywa, zaprasza do siebie szczególnie mieszkańców trzech osiedli: Wojszyc, Jagodna i Ołtaszyna. Co planują ciekawego? Lista jest długa!

Nowy CAL na Wojszycach już otwarty

Nowy CAL powstał w szkole przy ul. Asfaltowej, otwartej we wrześniu 2023 roku. Lokal jest wyodrębniony, stanowi część bloku sportowego szkoły, wszystkie jego pomieszczenia zlokalizowane są na parterze. W wyniku rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert, operatorem CALu na Wojszycach została Fundacja Sóweczka Wspieranie i Rozwój Edukacji.

Wszyscy cieszymy się z kolejnego Centrum Aktywności Lokalnej we Wrocławiu. To są miejsca, które uzupełniają bogatą sieć placówek edukacyjnych, ale także placówek, które dostarczają ofertę społeczną, kulturalną naszego miasta. Założenie jest takie, aby to miejsce służyło mieszkańcom trzech osiedli: Wojszyc, Jagodna i Ołtaszyna. Również w zagospodarowaniu czasu wolnego.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Czytaj także: Poznaj Wrocławskie Centra Aktywności Lokalnej

CAL na Wojszycach jest w trakcie urządzania i wyposażania przestrzeni, a także ustalania (we współpracy ze szkołą, lokalnymi podmiotami oraz mieszkankami Wojszyc) z jakimi grupami i w jakim zakresie będzie działało.

Super, że powstało takie miejsce na naszym osiedlu. Będziemy całą rodziną śledzić, jakie wydarzenia będą tu organizowane. Osobiście liczę na pikniki w okresie letnim albo na kino plenerowe, bo są dobrą okazją na poznanie z sąsiadami i na wspólną integrację.
Anna, mieszkanka Wojszyc

Co będzie się działo w CAL-u na Wojszycach?

Zaplanowane działania w tym miejscu to m.in. te o charakterze kulturalnym, edukacyjnym, animacyjnym, poradniczym, aktywizującym, integracyjnym, międzykulturowym czy artystycznym. Wśród nich:

• gry terenowe,
  • warsztaty artystyczne, florystyczne, kulinarne, ekologiczne, zero waste,
  • spacery edukacyjne (m.in. przyrodnicze, fotograficzne),
  • pikniki i spotkania sąsiedzkie,
  • koncerty,
  • eventy osiedlowe (np. przy tworzeniu muralu osiedlowego; wystawy, występów, kiermaszów świątecznych czy przedstawień).

CAL-e we Wrocławiu

Centra Aktywności Lokalnej to nie tylko budynki, ale przede wszystkim ludzie, których wyróżnia konkretne podejście do pracy z mieszkańcami wrocławskich osiedli. Są to miejsca i działania współtworzone razem z wrocławianami, otwarte na różnorodność i solidarne z tymi, którzy potrzebują pomocy lub wsparcia. Realizują swoje autorskie programy, skierowane bezpośrednio do mieszkańców okolicy, odpowiadające ich potrzebom, pasjom czy zainteresowaniom.

We Wrocławiu mamy obecnie 21 CALi, m.in. na Kowalach, Księżu, Wojszycach, Maślicach czy osiedlu Karłowice-Różanka. Miasto przeznacza na prowadzenie CALi ponad 5 mln złotych rocznie. W najbliższym czasie ogłoszony zostanie konkurs na CAL Osobowice.