wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Trwające konsultacje
  5. Jak zre-witalizować Leśnicę?
  6. Narada sąsiedzka na osiedlu Leśnica za nami - tematy

W niedzielę 11 maja w Szkole Podstawowej 51 przy ul. Krępickiej odbyła się pierwsza z 3 narad sąsiedzkich na temat re-witalizacji i odnowy historycznej części Leśnicy. Dotyczyła mobilności, a więc inwestycji modernizacji dróg, które poprawiłyby sposób przemieszczania się mieszkańców osiedla (i nie tylko) przy pomocy różnych środków transportu, zarówno publicznych, jak i prywatnych.

– Zaczęliśmy od mobilności, bo właśnie ten temat budzi najwięcej emocji, ale też uporządkowanie tej sfery jest punktem wyjścia do wszelkich innych działań – mówi Monika Kozłowska-Święconek, dyrektorka Biura Zrównoważonej Mobilności (Urząd Miejski Wrocławia, Departament Inwestycji i Transportu).

Największym wyzwaniem jest ul. Średzka, wiodąca przez historyczne centrum Leśnicy, z której korzystają nie tylko leśniczanie, ale także mieszkańcy innych osiedli i gmin ościennych. Niezależnie od tego, w którym miejscu ostatecznie rozpoczną się prace, to właśnie decyzja dotycząca Średzkiej - tego, czy zostanie jedynie odnowiona, czy też zwolnimy albo wręcz zamkniemy na niej ruch kołowy - jest kluczowa, bo od przyjętego wariantu zmian będzie zależał wygląd pozostałych ulic.
Monika Kozłowska-Święconek, dyrektorka Biura Zrównoważonej Mobilności, Urzędu Miejskiego Wrocławia, Departament Inwestycji i Transportu

Narada sąsiedzka na osiedlu Leśnica - 11 maja 2025 roku fot. Bartosz Mokrzycki
Narada sąsiedzka na osiedlu Leśnica - 11 maja 2025 roku

Pierwsza z 3 narad sąsiedzkich

Rozmowy o rewitalizacji i odnowie historycznej części Leśnicy trwają od początku roku. W styczniu odbyło się spotkanie inauguracyjne, wcześniej przeprowadzono ankiety i wyłoniono lokalną grupę roboczą, której zadaniem jest pomaganie w przygotowaniu i prowadzeniu konsultacji. Wszystko po to, by zidentyfikować potrzeby mieszkańców i ustalić priorytety.

Na niedzielną naradę sąsiedzką nie było żadnych zapisów – wystarczyło przyjść i wziąć udział w dyskusji. Podobnie będzie w przypadku dwóch kolejnych spotkań:

  • 25 maja mieszkańcy będą rozmawiać o przestrzeniach publicznych, zieleni i zasobie komunalnym,
  • 15 czerwca spotkanie będzie dotyczyć edukacji, kultury, sportu i spraw społecznych.

Początek o godz. 16, zawsze w szkole przy Krępickiej.

Więcej informacji o naradzie sąsiedzkiej - tutaj

Kilka słów o Leśnicy

Leśnica jest największym osiedlem we Wrocławiu i to nie tylko pod względem zajmowanego przez nią obszaru, ale także jeśli chodzi o ludność. W ciągu kilku ostatnich lat dogoniła dotychczasowego lidera, czyli Ołbin, i nic nie wskazuje na to, by miała na tym poprzestać.

Według meldunków jest prawie 33 tys. leśniczan, jednak po zużyciu wody wiadomo, że ich liczba przekroczyła już 40 tysięcy, a to oznacza, że trzeba na nowo przemyśleć wszystko, co dotyczy mobilności.

Leśnica jest wyjątkowa także dlatego, że leży dość daleko od centrum, a jednocześnie ma bardzo specyficzny układ urbanistyczno-przestrzenny.

Co już zostało zrobione?

Zanim mieszkańcy rozpoczęli dyskusję o tym, co w najbliższym czasie powinno się zmienić na osiedlu w kwestii transportu, Monika Kozłowska-Śwwięconek, dyrektorka Biura Zrównoważonej Mobilności, mówiła m.in. o tym, że w latach 2018/2024:

  • W Leśnicy poprawił się dostęp do autobusów, tramwajów i pociągów, jednak z drugiej strony powstało dużo nowych mieszkań, a to oznacza, że przybyło osób, które z nich korzystają;
  • Budowa obwodnicy Leśnicy spowodowała spadek ruchu ciężarowego w centrum Leśnicy, jednak równocześnie na ulicy Średzkiej zwiększył się ruch samochodów osobowych, co się wiąże m.in. z rosnącą liczbą leśniczan, ale nie tylko: centrum Leśnicy służy nie tylko im, ale także mieszkańcom sąsiednich osiedli i gmin, a także wszystkim mieszkańcom miasta i okolicy;
  • Leśnica ma bardzo korzystną ofertę komunikacji zbiorowej – kolej, tramwaje, autobusy, parkingi typu Parku i jedź (P&R);
  • Jeśli chodzi o liczbę pasażerów komunikacji miejskiej, najbardziej obciążone jest skrzyżowanie Fieldorfa i Kosmonautów (podczas porannego szczytu przez to miejsce przewija się ok. 1200 osób);

Przypomniała również, że w ciągu ostatnich lat przeprowadzono w tym rejonie 30 inwestycji związanych z mobilnością (ich łączna wartość to 79 mln). Szczegółów warto poszukać na stronie www.wroclaw.pl/inwestycje-wroclaw. Wiele jednak zostało jeszcze do zrobienia, dlatego są realizowane kolejne inwestycje: Trzmielowicka, dokończenie fragmentu Dolnobrzeskiej, etc.

Od czego zacząć zmiany w Leśnicy?

W jakiej kolejności według mieszkanek i mieszkańców najlepiej zabrać się za remonty dróg w historycznej Leśnicy? Co trzeba zrobić w pierwszej kolejności? Jak konkretnie powinna wyglądać przebudowa ul. Średzkiej? Trzeba wyremontować ją w istniejącej formie? A może lepiej uspokoić ruch (meandrowanie) albo z niego zrezygnować i zrobić tu deptak, a auta skierować ulicami Płońskiego i Rubczaka? Właśnie te tematy były przedmiotem sąsiedzkiej narady.

Narada przy stolikach

Mieszkańcy naradzali się nad tym wszystkim, pracując w 4 grupach. Sprawa nie była prosta, bo każdy z uczestników dyskusji patrzył na problemy z mobilnością z nieco innej perspektywy, miał inne priorytety, nadzieje i obawy.

Narada sąsiedzka na osiedlu Leśnica - 11 maja 2025 roku fot. Bartosz Mokrzycki
Narada sąsiedzka na osiedlu Leśnica - 11 maja 2025 roku

Narada sąsiedzka na osiedlu Leśnica - 11 maja 2025 roku fot. Bartosz Mokrzycki
Narada sąsiedzka na osiedlu Leśnica - 11 maja 2025 roku

Na koniec każda z grup przedstawiła swoje wnioski. Jedna z nich uznała za priorytet zmiany przy u. Krępickiej, dwie kolejne – że trzeba zacząć od ul. Płońskiego, a jedna – że od Średzkiej, jednak generalnie wiadomo już, że mieszkańcom zależy najbardziej na tych 3 miejscach oraz na zmianach przy Eluarda. Wspólnie uznano także, że źródłem największych niedogodności jest ul. Średzka.

Co mówią leśniczanie?

– Choć jest już obwodnica, nocami wciąż jeżdżą tędy TIR-y – mówi Kinga Owczarzak mieszkająca na rogu Średzkiej i Wolskiej. – Nie wiem, co tak wożą, ale cały budynek się trzęsie, a że strop jest drewniany, przesuwa mi się wersalka. Mimo to lubię tu mieszkać. Leśnica to taka wrocławska perełka, żadne osiedle nie ma takiego zamku jak my, a do tego jest tu dużo zieleni i dwa stawy.

Agnieszka Pieniążczak, kierowniczka Dziennego Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Skoczylasa na Leśnicy zwraca uwagę także na przejazd kolejowy, który jest często zamknięty, a przez to cała Średzka stoi w korku.

Bartłomiej Chowański z Rady Osiedla Leśnica, przeanalizował badania ruchu drogowego w Leśnicy i uważa, że choć obwodnica niewątpliwie pomogła, zwiększony ruch, w którym biorą udział także kierowcy spoza osiedla, wymaga bardzo szerokiego spojrzenia, obejmującego nie tylko historyczne centrum Leśnicy, ale m.in. Marszowice, by mieszkający tam ludzie mogli załatwić wiele codziennych spraw (bankomaty, szkoła itd.) bliżej swoich domów.

Z kolei Robert Suligowski, radny miejski Wrocławia i przewodniczący Rady Osiedla Leśnica podkreśla konieczność tworzenia dróg rowerowych i zadbania o bezpieczeństwo rowerzystów, w tym tych najmłodszych.

– Teraz do wielkiej szkoły przy ul. Krępickiej trudno dzieciom dojechać na rowerze bezpiecznie, więc rodzice wożą je samochodami – mówi.

To jeszcze nie koniec

– Wyniki pracy uczestników sąsiedzkiej narady zostaną opublikowane w drugiej połowie czerwca na stronie www.wroclaw.pl/konsultacje, więc będzie jeszcze okazja by coś dodać, skomentować przez formularz elektroniczny – zaznacza Krzysztof Ziental z Wydziału Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Konsultacje realizuje Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama