wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 16:11

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Re-witalizacja i odnowa historycznej Leśnicy

Re-witalizacja i odnowa historycznej Leśnicy. Zgłoś się do lokalnej grupy roboczej

Redakcja www.wroclaw.pl, Wydział Partycypacji Społecznej,

Rozpoczyna się ważny proces dla historycznej Leśnicy. Pierwsze spotkanie już za nami. Do 27 stycznia czekamy na Wasze zgłoszenia do lokalnej grupy roboczej.

Historyczna Leśnica w połowie XIII wieku stała się miejską osadą targową, lokowaną na prawie niemieckim i posiadającą własną komorę celną. Miasteczko, które z biegiem lat straciło prawa miejskie, rozkwitło ponownie w XIX wieku. W 1844 roku otwarto połączenie kolejowe z Dworca Świebodzkiego, przez Leśnicę, do Legnicy. Budowane były kamienice, otwierały się restauracje, hotele, sale taneczne. Angielski park wokół zamku przyciągał na wycieczki wrocławian.

W 1928 roku Leśnicę włączono w granice Wrocławia.

O co chodzi w re-witalizacji?

Najprościej mówiąc, aby w danym miejscu żyło się lepiej. Ulice, podwórka, tereny zielone. Remonty i nowe inwestycje. Chodniki, kanalizacja i ścieżki rowerowe. Ale przede wszystkim sprawy społeczne. Nowe szkoły, wsparcie seniorów czy przywrócenie placu targowego. A może stworzenie większego placu dla różnych aktywności? Na największym z wrocławskich osiedli zadań do wykonania jest naprawdę dużo. Dlatego potrzebny jest plan. Plan przygotowany zostanie wspólnie z mieszkańcami i mieszankami między innymi na podstawie zgłoszonych już społecznych oczekiwań. Zadaniem jest wybór działań priorytetowych na najbliższe lata i dekadę, po to, aby następnie mogły stać się konkretnym planem działania. 

9 stycznia 2025 w Szkole Podstawowej nr 51 przy ul. Krępickiej 50 odbędzie się spotkanie otwierające pilotażowy program „Re-witalizacja i Odnowa – Osiedle Leśnica” (w skrócie REWiO). Zaproszeni są wszyscy zainteresowani mieszkańcy. Podczas spotkania omówione zostaną m.in. założenia programu, jego etapy, cele i harmonogram dalszej pracy. Ogłoszony zostanie także nabór do Lokalnej grupy roboczej (więcej o grupie na dole artykułu). Początek spotkania o godz. 17.30.

Czym jest REWiO?

To pilotażowy program re-witalizacji opracowywany wspólnie z mieszkańcami. Działania będą koncentrowały się w czterech obszarach:

  • Konsultacje społeczne oraz Lokalna grupa robocza. Czyli nic o Was bez Was.
  • Poprawa stanu przestrzeni publicznych oraz infrastruktury – czyli inwestycje.
  • Poprawa stanu zasobów czynnych biologicznie: rzek, terenów zielonych.
  • Działania społeczne (m.in. kultura, sektor społeczny).

Konsultacje społeczne w ramach REWiO

Ważne jest, żeby o sprawach osiedla mogło wypowiedzieć się jak najwięcej osób. Dlatego swoje opinie zgłaszać będą mogli wszyscy zainteresowani mieszkańcy i zainteresowane mieszkanki. Wstępnie zaplanowano wprowadzające e-spotkanie, elektroniczny formularz opinii (będzie dostępny na stronie Wrocław Rozmawia) oraz sąsiedzką naradę (4–5 spotkań z grupą reprezentującą różne środowiska osiedlowe). Szczegóły poznamy w pierwszym kwartale 2025 roku.

Tematami konsultacji mają być zarówno mobilność (w tej kategorii mieści się wiele tematów inwestycyjnych i remontowych), jak też zieleń i środowisko, edukacja i aktywność sportowa oraz kultura i sprawy społeczne. Pełny wachlarz osiedlowych spraw.

REWiO – ramowy harmonogram na 2025 rok

  • 09.01.2025, godz. 17.30 – spotkanie w Szkole Podstawowej nr 51 przy ul. Krępickiej 50. Rozpoczęcie naboru do Lokalnej grupy roboczej (LGR)

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Porozmawiajmy o re-witalizacji historycznej Leśnicy - plakat o spotkaniu informacyjnym
Porozmawiajmy o re-witalizacji historycznej Leśnicy - plakat o spotkaniu informacyjnym

  • 1./2. kwartał 2025 – przygotowanie i przeprowadzenie konsultacji społecznych we współpracy z LGR
  • 3. kwartał 2025 – wypracowanie Planu działań na podstawie raportu z konsultacji

Lokalna grupa robocza dla Leśnicy

Grupa będzie funkcjonować przy Departamencie Spraw Społecznych na czas przygotowań, trwania i podsumowania konsultacji społecznych dotyczących re-witalizacji Leśnicy. Podstawowym zadaniem Lokalnej grupy roboczej będzie przygotowanie wspólnie z Urzędem Miejskim Wrocławia konsultacji społecznych i wsparcie ich realizacji. Od uzgodnienia ich harmonogramu, przez pomoc w informowaniu o konsultacjach i udział w nich, po skomentowanie wyników konsultacji oraz rekomendacje do podsumowującego je raportu. To istotny dokument, bo właśnie na podstawie raportu z konsultacji opracowany zostanie Plan działań dla osiedla.

Zadbaliśmy o to, by skład grupy był tak różnorodny, aby wszystkie kluczowe środowiska osiedlowe miały w niej swoją reprezentację. Część tych osób zostanie wskazana jako reprezentanci, o części zadecyduje los, bo zostaną one wybrane spośród zgłoszeń chętnych do działania. Grupa będzie składać się z 23 osób:

  • 14 osób mieszkających na Leśnicy (kandydaci zgłaszają się sami),
  • 3 przedstawicieli Urzędu Miejskiego Wrocławia (wskazanych przez Prezydenta Wrocławia),
  • 3 przedstawicieli Rady Miejskiej Wrocławia (wskazanych przez Prezydium Rady Miejskiej),
  • 3 przedstawicieli Rady Osiedla Leśnica (wskazanych przez Radę).

Wśród 14 osób mieszkających na Leśnicy podział miejsc jest następujący:

  • 3 osoby reprezentujące lokalne instytucje miejskie, kulturalne, oświatowe, itp.,
  • 3 osoby reprezentujące lokalne NGO (w tym parafie, kluby sportowe),
  • 5 osób reprezentujących lokalne jednostki w obszarze zamieszkania, takie jak wspólnoty mieszkaniowe, zarządcy budynków, spółdzielnie mieszkaniowe, zabudowę rodzinną (określić ulicę bądź obszar),
  • 3 osoby reprezentujące lokalne firmy.

Nabór na te 14 miejsc jest otwarty. Kandydatki i kandydaci zgłaszają się sami za pomocą specjalnego formularza (który będzie dostępny poniżej od 9 do 27 stycznia 2025), wskazując kogo reprezentują: lokalną instytucję, organizację pozarządową, jednostkę w obszarze zamieszkania czy firmę.

Przy liczbie osób kandydujących równej liczbie osób z danej kategorii, do Lokalnej Grupy Roboczej wejdą te, które się zgłosiły. Przy większej liczbie osób kandydujących zorganizowane zostaną spotkania poszczególnych reprezentantów - stacjonarnie w Leśnicy lub online i wybór spośród siebie podczas narady, w trakcie której osoby te będą mogły się zaprezentować (5-minutowe wystąpienia). Przy braku konsensusu na spotkaniach Urząd Miejski Wrocławia dokona losowania w Odlocie z transmisją online.

Nabór zakończy się 27 stycznia 2025 roku.

Zgłoś się do lokalnej grupy roboczej

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl