– Celem naszego programu jest najpierw zaproszenie Państwa do współpracy, a potem przetworzenie wyników tej współpracy w plan działania – mówił Jacek Pluta, zastępca dyrektora Departamentu Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim Wrocławia.
Przez kilka miesięcy będą teraz trwały konsultacje z mieszkańcami. Trzeba bowiem ustalić priorytety dla osiedla.
– Do końca 2025 roku będziemy mieli konkrety – zapowiedziała Agata Dzikowska z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Zidentyfikować potrzeby i ich hierarchię
Pewnym punktem wyjścia do rozmów mogą być wyniki ankiety, przeprowadzonej wśród mieszkańców Leśnicy podczas głosowania do WBO. Wyniki tych badań omówił podczas czwartkowego spotkania dr Dawid Krysiński, socjolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Kluczowe będą jednak spotkania i rozmowy z mieszkańcami osiedla.
– Dajmy sobie tych parę miesięcy do wspólnej pracy, namysłu, dyskusji, rozmowy. Pokłóćmy się też ze sobą, bo to też jest okej – mówił Robert Suligowski, radny miejski i przewodniczący Rady Osiedla Leśnica.
Co wiemy na ten moment dzięki przeprowadzonym ankietom?
Wśród priorytetów dla Leśnicy mieszkańcy wymieniali m.in.:
- Budowę nowych i remonty istniejących dróg;
- Rozbudowę komunikacji zbiorowej, pieszej i rowerowej;
- Ochronę przyrody, rozwój terenów zielonych;
- Rewitalizację historycznej zabudowy Leśnicy.
Prezentację z wynikami ankiety znajdziecie w załączniku.
Pliki do pobrania
Ważnym wątkiem, akcentowanym przez mieszkańców centrum Leśnicy, było także bezpieczeństwo. Mieszkańcy oczekiwaliby m.in. częstszych patroli policji i zakazu sprzedaży alkoholu nocą, analogicznego do tego obowiązującego na Starym Mieście.
– Łatwiej tutaj kupić flaszkę, niż znaleźć aptekę – mówiła podczas spotkania jedna z mieszkanek.
W przygotowaniu i przeprowadzeniu konsultacji pomoże lokalna grupa robocza dla Leśnicy
Do jej zadań należeć będą uzgodnienia harmonogramu konsultacji, pomoc w informowaniu o nich oraz udział w konsultacjach. Ale także sformułowanie komentarzy i rekomendacji do podsumowującego konsultacje raportu.
Nabór chętnych do pracy w grupie wystartował 10 stycznia 2025. Kandydaci zgłaszają się sami. Formularz znajdziecie na tej stronie:
W trakcie spotkania kilkoro mieszkańców wyraziło obawę, że niereprezentowani w grupie będą mieszkańcy z zabudowy jednorodzinnej. Ustalono, że jak najbardziej mogą zgłaszać się oni do pracy w grupie lokalnej. Liczbę przedstawicieli mieszkańców zwiększono także z 12 do 14.
Zgłoszenia przyjmowane są do 27 stycznia.