wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:10

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Narada obywatelska na temat Ruskiej. Za nami już dwa z trzech spotkań
ulica Ruska we Wrocławiu, zdjęcie wykonane jesienią 2022 roku Oleksandr Poliakovsky - www.wroclaw.pl
ulica Ruska we Wrocławiu, zdjęcie wykonane jesienią 2022 roku

Jak odnowić ulicę Ruską na odcinku od Kazimierza Wielkiego do placu Solnego? Z tym pytaniem mierzą się od początku lipca uczestnicy narady obywatelskiej: wylosowani spośród zgłoszonych chętnych mieszkańcy ulicy Ruskiej oraz najbliższej okolicy, mieszkańcy innych części Wrocławia, lokalni przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i jednostek miejskich, radni osiedlowi. O czym rozmawiali do tej pory?

Pierwszego dnia (8 lipca 2023) przedstawiono wyniki e-formularza. Uczestnikom narady rozdane zostały materiały merytoryczne, przeprowadzono także wizję lokalną w formie wspólnego spaceru po ulicy. Przedstawiono również Strony narady. Strony to osoby zaproszone do narady z głosem doradczym, rekrutowane spośród ekspertów i ekspertek.

– W naszym przypadku Stronami są właściciele restauracji, która działa na Ruskiej; architekt, który przygotował wcześniej szkic jak ta ulica mogłaby wyglądać i który też tam mieszka; firma Herbapol - która jest co prawda dalej, ale organizacja ruchu ich dotyczy. Oprócz tego zaprosiliśmy Straż Miejską by opowiedziała o tym jak egzekwuje się przepisy na Starym Mieście, będzie też ekspertka ds. logistyki, która opowie o dostawach w centrum – mówi Tadeusz Mincer, prezes Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich organizującej naradę.

15 lipca (drugiego dnia narady) dyskusja toczyła się wokół konkretnych rozwiązań.

Wydział Inżynierii Miejskiej UM Wrocławia przedstawił założenia organizacji ruchu na Ruskiej i w okolicy oraz wprowadzenia większej ilości zieleni na placu Solnym, Kiełbaśniczej i Rzeźniczej.

Projektant zaprosił natomiast zebranych do analizy makiety, na której wprowadzone zostały propozycje zmian przy ulicy Ruskiej.

– Biuro projektowe bardzo kompleksowo podeszło do tematu. Makieta pozwoliła nam na przedyskutowanie tematów zieleni czy oświetlenia. Np. jak jego barwa i natężenie wpływają na to jak jest ulica odbierana – opowiada Tadeusz Mincer.

Pojawiły się oczywiście różnice zdań. Dotyczą m.in. organizacji ruchu. Jego ograniczenie podoba się mieszkańcom okolicy, bo pozwoliłoby zmniejszyć hałas. Przedstawiciele ruchów miejskich są również generalnie „za” – rozwiązanie takie wpisuje się w budowę bardziej zrównoważonego modelu mobilności. Przedsiębiorcy są sceptyczni. Obawiają się, że dotknie ich to finansowo. Nie chcą sytuacji, w której brak możliwości dojazdu samochodem ograniczy liczbę klientów. Formuła narady pozwala jednak głębiej pochylić się nad każdym argumentem i poszukać akceptowalnych rozwiązań. 

– Grupa jest zmotywowana, wyposażona w wiedzę, a dyskusja pełniejsza i dojrzalsza. Można powiedzieć, że narada obywatelska to bardziej zaawansowana forma konsultacji – dodaje Mincer.

Przed nami trzecie, finalne spotkanie. W sobotę 29 lipca uczestnicy narady podejmą się wypracowania wspólnych rekomendacji.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl