Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Mikrogranty świętują w tym roku swoje 10. urodziny. W piątek 17 stycznia okrągłą rocznicę miejskiego programu podsumowano na konferencji prasowej w Barbarze.
Do 10 tysięcy złotych na projekt od maja 2025
Dobra wiadomość jest taka, że od 38. edycji Mikrograntów, zaplanowanej na maj 2025, pieniędzy na projekty będzie więcej. W najpopularniejszej wśród mieszkańców ścieżce (dla osób fizycznych i grup nieformalnych), podwojono maksymalną kwotę na projekt.
– Wiemy, że inflacja nas goni, projekty już nie kosztują tyle co kiedyś i uważamy, że warto inwestować w Mikrogranty. Bo to jest chyba w tej chwili ulubiony program partycypacyjny mieszkańców i mieszkanek, gdzie rzeczywiście mogą zrobić projekty dla swojego najbliższego otoczenia – mówi Dominika Kawalerowicz, dyrektorka Wrocławskiego Instytutu Kultury.
Ponad 1100 projektów na 48 osiedlach
Dzięki programowi miejskich mikrodotacji, mieszkańcy zrealizowali do tej pory ponad 1100 własnych inicjatyw. Wydarzenia i inicjatywy finansowane z Mikrograntów odbywały się na wszystkich wrocławskich osiedlach.
– Chcę powiedzieć, że w ogóle miasto jest nastawione na partycypację mieszkańców – mówiła podczas spotkania wiceprezydent Wrocławia, Renata Granowska. – Mówię tu o takich dużych rzeczach jak Wrocławski Budżet Obywatelski czy Fundusz Osiedlowy. Tam uwaga skupiona jest na inwestycjach, bo często mieszkańcy potrzebują czegoś, co jest dookoła nich ważne - jak chodnik, plac zabaw. Natomiast Mikrogranty są o tyle inne i ciekawe, że dotykają kompletnie innej przestrzeni. (…) To są bardzo twórcze, koncepcyjne projekty, dotykające takich naszych „miękkich” potrzeb.
Wszystko zaczęło się w 2014 roku
Program rozpoczął się w roku 2014 w ramach przygotowań do obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Sednem pomysłu było uspołecznianie kultury, oddawanie sprawstwa w ręce mieszkańców. Zachęcania ich, by zrobili coś dla swojego najbliższego otoczenia.
Mikrogranty dość szybko wzbudziły spore zainteresowanie na osiedlach. Widząc, że potrzeby są większe, w 2020 roku pula projektów realizowanych w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych zwiększona została z 30 do 40. Teraz podwojone zostaną przeznaczane na ich realizację środki.
Mikrogranty również dla NGO i dla młodzieży
Dwie pozostałe ścieżki w programie, to:
- Mikrogranty dla organizacji pozarządowych (NGO) z pulą środków do 10 tysięcy złotych na projekt
- oraz Mikrograny młodzieżowe, pozwalające realizować własne pomysły osobom w wieku od 13 do 21 lat. W ich przypadku kwota na projekt wynosi do 1 tysiąca złotych.
Ta ostatnia ścieżka z pozoru wydaje się mniej spektakularna. Ale dzieją się tu naprawdę wartościowe rzeczy.
– Przede wszystkim największym wyzwaniem jest to, żeby młodzież zechciała wyjść poza ciepełko, czyli poza obszar swojej szkoły. Poza miejsce, gdzie wszyscy się znają, są nauczyciele, gdzie mają swój świat. I my staramy się ich do tego zmotywować. Jeśli chcą realizować projekty w szkole, jest ok. Natomiast skaczemy z radości, jeśli wychodzą na osiedle – opowiada Kazimierz Szepiela z Fundacji Umbrella.
– To nie jest miejsce realizacji naszych pomysłów, projekcji jakiejś naszej, dorosłych. „To wy to zrobicie”. Bo to byłoby udawane. To byłby przysłowiowy paździerz. To tak nie może być. Ma być tak, że robi to młodzież. (…) Sama wymyśla, sama przeprowadza, sama dokonuje zakupów, jak są potrzebne. Z naszym wsparciem, bo mamy bardzo fajną animatorkę, która ratuje ich z masy opresji. A później sami się cieszą i zbierają tego owoce – dodaje Szepiela.
Masz pomysł? Nabór do Mikrograntów już w lutym
W pierwszym naborze tego roku możecie zgłaszać swoje pomysły od 1 do 15 lutego 2025. Od wtorku 21 stycznia ruszają także spotkania informacyjne, na których możecie wszystkiego dowiedzieć się z pierwszej ręki. Terminy spotkań znajdziecie w artykule poniżej.