wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 11:00

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Sekrety wrocławskich osiedli z Mikrograntami. Poświętne, Nadodrze i Pracze Odrzańskie
Mikrogranty, wycieczka po Praczach Odrzańskich fot. Modernistycznie Zakręceni
Mikrogranty, wycieczka po Praczach Odrzańskich

Gdzie żył i tworzył „wrocławski Da Vinci”? Jakie tajemnice skrywają elewacje nadodrzańskich kamienic? Kim byli „królowie betonu”? Ciekawe historie to nie tylko Rynek i Stare Miasto. Tego lata Mikrogranty zapraszają na wrocławskie osiedla. W czerwcu bezpłatne wydarzenia odbędą się na Nadodrzu, Poświętnem i Praczach Odrzańskich.

Poświętne - śladami rowerowego Wrocławia

Galeria zdjęć

W ruchu będziemy poznawać historie z północy miasta, gdzie Sonia Mielnikiewicz organizuje projekt „Wrocławski Welodrom: rusz ten beton i odczaruj Poświętne”. Przed nami cały cykl wydarzeń przybliżających fenomen niezwykłego pod względem historycznym i architektonicznym toru kolarskiego znajdującego się przy ulicy Żmigrodzkiej.

Na dobry początek (18 czerwca) - spacer po 100-letnim Wrocławskim Torze Kolarskim im. Wernera Józefa Grundmanna z historią Breslau w tle. Dowiecie się m.in., co wspólnego mają z torem bonifratrzy, czemu tor budowano w pośpiechu oraz kim byli słynni królowie betonu. A do tego posłuchacie też o początkach kolarstwa torowego w przedwojennej stolicy Śląska.

W tym samym dniu na torze odbywać się będą zawody kolarskie dla dzieci i dorosłych. Zachęcamy do pozostania na trybunach i kibicowania startującym
piszą organizatorzy.

18.06 | 13:30–15:30 Spacer po torze kolarskim z historią Breslau w tle

25 czerwca będziecie mogli z kolei zmierzyć się z Welodromem na specjalnych warsztatach kolarstwa torowego. Wasza rowerowa próba rozpocznie się krótkim szkoleniem na temat techniki jazdy po torze i zasad bezpieczeństwa. Na miejscu będziecie mieć zapewnioną opiekę ekspertów, którzy pomogą „postawić pierwsze kroki” i udzielą fachowych rad.

25.06 | 10:30–14:30 Otwarte warsztaty z jazdy na torze kolarskim

  • prowadzenie: Sonia Mielnikiewicz, Rafał Berg, Adrian Grześków (Stowarzyszenie Wrocławski Welodrom)
  • miejsce: Wrocławski Tor Kolarski im. Wernera Józefa Grundmanna, ul. Żmigrodzka 243
  • Każdy uczestnik zobowiązany jest do posiadania własnego kasku i stroju sportowego. Jeśli przyjedziecie na własnych rowerach (można też wypożyczyć na miejscu!) pamiętajcie, że musi być to rower typu ostre koło wyposażone w kierownicę typu baranek oraz obowiązkowo pedały z blokami do wpięcia butów albo strapy. Na torze nie korzystamy z hamulców.

Na lipiec zaplanowano rowerową wycieczkę po okolicy.

Począwszy od Poświętnego, przez Psie Pole, Dąbie aż do Swojczyc, odkryjemy zapomniane miejsca rowerowego Wrocławia oraz wyobrazimy sobie, jak mogłoby wyglądać nasze miasto, gdyby nie wybuchła II wojna światowa, a ówczesne plany wybudowania nowoczesnego toru - zastępcy toru na Dąbiu - nie spaliły na panewce
zapowiadają organizatorzy.

Kolarskie spotkania zwieńczy debata na temat przyszłości welodromu. Spotkanie będzie połączone z publikacją zina podsumowującego wszystkie działania zrealizowane w ramach projektu.

16.07 | 11:00–14:30 Wycieczka rowerowa śladami nieistniejących wrocławskich welodromów

  • prowadzenie: Sonia Mielnikiewicz
  • zbiórka: Wrocławski Tor Kolarski im. Wernera Józefa Grundmanna, ul. Żmigrodzka 243

Koniec lipca (dokładny termin wkrótce) Komu przeszkadza Wrocławski Welodrom? Porozmawiajmy o przyszłości toru kolarskiego – dyskusja

  • prowadzenie: Sonia Mielnikiewicz
  • miejsce podane zostanie w najbliższych tygodniach.

Nadodrze - co mówią nadodrzańskie kamienice

Propozycję (nie tylko) dla miłośników historii i architektury mają z kolei Katarzyna Kwiecień i Jacek Sterczewski, którzy w czerwcu zapraszają do odkrywania „Kamienic z Nadodrza”.

Cykl otworzy debata (23.06) z udziałem konserwatora zabytków – Pawła Pelca oraz Magdy Marczewskiej, autorki bloga Wrocławskie Kafle-Old Kafel Story.

– Wspólnie spojrzymy na Nadodrze z trzech perspektyw: historyczno-architektonicznej, renowacji miejsc, w których żyjemy oraz poznawania lokalnej okolicy i budowania relacji z otoczeniem – zapowiadają organizatorzy.

23.06 | 18:00 Debata: Kamienice z Nadodrza – oswajamy kamienice

Dwa dni później czeka Was badawczy spacer szlakiem detali architektonicznych, który poprowadzi Maciej Wlazło, czyli Beard of Breslau.

25.06 | 15:00 Spacer szlakiem nadodrzańskich detali kamienicowych z Beard of Breslau

  • prowadzenie: Maciej Wlazło 
  • start: przy Bramie Nadodrza, ul. Władysława Łokietka

Galeria zdjęć

W lipcu spróbować możecie też swoich kreatywnych sił podczas warsztatów ceramicznych w MaluMika gdzie będziecie tworzyć autorskie, kamienicowe kafelki.

6.07 | 18:00 Warsztaty ceramiczne z MaluMika – tworzymy kamienicowe kafelki

  • prowadzenie: MaluMika 
  • miejsce: MaluMika, ul. Jagiełły 3/5

Nim jednak wyruszycie na osiedle z Mikrograntami, do 15 czerwca możecie wziąć udział w wyborach najpiękniejszej kamienicy na Nadodrzu. Swoje propozycje możecie wysyłać przez specjalny formularz TUTAJ. „Zwyciężczyni” zostanie umieszczona na dekoracyjnym plakacie.

Finałem projektu będzie gra miejska, w której w drużynach będziecie mogli odkrywać zakamarki Nadodrza. Każdy z uczestników otrzyma broszurkę z mapą, którą może później wykorzystać na spacerach z rodziną i przyjaciółmi. Jeżeli pogoda dopisze, to grę miejską zakończy wspólny sąsiedzki piknik. Na warsztaty, spacery i grę miejską będą obowiązywać zapisy na zyciewkamienicy[at]gmail.com.

9.07 | 15:00 Gra miejska między kamienicami na Nadodrzu i piknik

  • prowadzenie: Katarzyna Kwiecień / Jacek Sterczewski
  • zbiórka przy Bramie Nadodrza, ul. Władysława Łokietka

Pracze Odrzańskie - poznajemy zachodnie rubieże miasta

Z kolei na Praczach Odrzańskich czeka na Was „Pan Klingert i tajemnice Pracz Odrzańskich 2” – druga edycja projektu realizowana przez grupę nieformalną „Modernistycznie zakręceni”. W tym roku przypada 225 rocznica pierwszego profesjonalnego nurkowania w skafandrze wynalezionym przez genialnego fizyka i mechanika, Karla Heinricha Klingerta. Taki jubileusz będzie więc świetną okazją, by zapoznać się lepiej z tym nieco zapomnianym bohaterem osiedla, który w swoim portfolio ma też m.in. projekt termometru i kompasu dla osób niewidomych, zapalniczkę na sprężone powietrze, a nawet łódź podwodną.

- Projekt rozpocznie się 25 czerwca historyczno-sentymentalnym spacerem, podczas którego nie tylko odkryjecie osiedlowe zakamarki i opowieści z nimi związane, ale też zastanowicie się, kim byli pierwsi mieszkańcy osiedla i z jakich regionów przybywali. Uzupełnieniem spaceru będą spotkania w klubie Rady Osiedla, na których podzielicie się ciekawostkami, anegdotami i zdjęciami, które posłużą do stworzenia wspólnych podcastów oraz mapy sentymentalnej z historią obiektów znajdujących się na Praczach – zapowiadają organizatorzy.

25.06 | 14:00 – 16:30 Spacer historyczno–sentymentalny

  • prowadzenie: Anna Pawłowska i przedstawiciele Rady Osiedla
  • zbiórka: przystanek autobusowy linii 103, ul. Brodzka
  • zapisy: modernistyczniezakreceni[at]gmail.com

Druga wędrówka czeka Was 10 lipca – na spacerze ornitologicznym poznacie niezwykle różnorodną florę i faunę żyjącą wzdłuż rzeki Bystrzycy. Zielone okolice są miejscem sezonowego bytowania i rozrodu licznych chronionych gatunków zwierząt, więc spotkanie ich w naturalnym środowisku będzie nie lada gratką dla dzieci i dorosłych! Link do zapisów na spacery pojawi się na stronie Modernistycznie Zakręconych TUTAJ.

10.07 | 8:30 – 11:00 Spacer ornitologiczny

  • prowadzenie: Hanna Sztwiertnia, ornitolog, Prezes Śląskiego Towarzystwa Ornitologicznego
  • zbiórka: parking przy moście na rzece Bystrzycy, ul. Janowska
  • zapisy: modernistyczniezakreceni[at]gmail.com

Galeria zdjęć

Na zakończenie projektu (24 lipca) zaplanowano osiedlowy piknik z grami ruchowymi z czasów dzieciństwa: skakanka, gra w bule oraz spotkaniem z lokalnymi firmami. Będziecie mogli również podzielić się refleksjami o tym, co lubicie na Waszym osiedlu, jak spędzacie tam czas i jak to się stało, że właśnie tutaj zamieszkaliście.

24.07 | 15:00 – 17:00 Osiedlowy piknik

  • prowadzenie: animatorzy z grupy Modernistycznie Zakręceni
  • miejsce: teren zielony za plebanią kościoła św. Anny na Praczach Odrzańskich
  • zapisy: modernistyczniezakreceni[at]gmail.com

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl