wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Mikrogranty 2022 - znamy wyniki pierwszego naboru. 44 wydarzenia na wiosnę
Mikrogranty, projekt "W jazzowym Gaju" fot. Jerzy Wypych
Mikrogranty, projekt "W jazzowym Gaju"

Wydarzenia integrujące mieszkańców Wrocławia z Polski i Ukrainy, spotkania łączące międzynarodowe pokolenia, projekty wspierające różnorodność, a także rodzinne działania na świeżym powietrzu – poznaliśmy zwycięzców wszystkich trzech ścieżek marcowego naboru do Mikrograntów. Wiosną w całym mieście zrealizowane zostaną 44 nowe lokalne inicjatywy.

W trwającym od 1 do 15 marca pierwszym w tym roku naborze do Mikrograntów można było zgłosić propozycje z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związane z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym. Tradycyjnie nabór podzielony był na trzy ścieżki – dla pełnoletnich osób fizycznych i grup nieformalnych, dla organizacji pozarządowych oraz dla młodzieżowych grup nieformalnych.

Dziękujemy Wam za reakcję na sytuację w Ukrainie i przyjazd do Wrocławia tysięcy nowych mieszkańców. W naborze pojawiła się spora liczba projektów integracyjnych, dzięki którym, mamy nadzieję, ułatwimy im zaadoptowanie się do nowej społeczności
komentują organizatorzy

Spośród 156 propozycji na aktywności w całym mieście, ostatecznie w naborze wybrano 44 projekty, które w zależności od ścieżki otrzymają wsparcie od 1 do 10 tysięcy złotych oraz pomoc w sprawach administracyjnych, organizacyjnych i promocyjnych. Jakie inicjatywy zrealizowane zostaną w najbliższych miesiącach we Wrocławiu?

Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych

Z 89 pomysłów nadesłanych w ścieżce skierowanej do wszystkich pełnoletnich wrocławian, komisje wybrały 14 inicjatyw, ponad połowę z nich zrealizują osoby debiutujące w programie.

Duża część działań skupiona jest na integracji nowych mieszkańców Wrocławia. Przed nami m.in. cykl rękodzielniczych warsztatów prowadzonych na zmianę przez osoby ukraińsko- i polskojęzyczne, sąsiedzkie pikniki na Przedmieściu Świdnickim, cykl warsztatów i koncert przybliżające kulturę mieszkańców zza naszej wschodniej granicy, a także spotkania z ludową muzyką z Polski i Ukrainy.

Miłośnicy historii i architektury wiosną w ramach Mikrograntów będą mogli odkryć na nowo Wrocławski Welodrom im. Wernera Józefa Grundmanna i opowieści z nadodrzańskich kamienic, a także zajrzeć w tajemnicze zakamarki Pracz Odrzańskich.

Jak zwykle, nie mogło zabraknąć też wątku ekologicznego. Na Swojczycach i Szczepinie odbędą się spotkania poświęcone sposobom, jak można żyć w mieście bardziej ekologicznie, z kolei dzieci będą mogły wziąć udział w wyprawach pełnych przygód, podczas których odkryją ciekawostki przyrody i tajemnice Lasu Zakrzowskiego.

Wśród wybranych w tej ścieżce działań znalazły się też inne propozycje dla najmłodszych, którzy będą mogli zapoznać się z tradycjami słowiańskimi, tworząc ludowe lalki-motanki, wziąć udział w zajęciach jogi, cyklu artystycznych warsztatów na Wielkiej Wyspie, a do tego wspólnie przygotują autorski spektakl teatralny!

Więcej informacji o projektach dla wszystkich pełnoletnich wrocławian.

Mikrogranty młodzieżowe - 18 inicjatyw

W marcowym naborze nie zawiedli również najmłodsi realizatorzy projektów. W ścieżce dla nieformalnych grup złożonych z minimum trzech osób w wieku od 13 do 21 lat, spośród 22 nadesłanych propozycji wsparcie otrzyma 18 najwyżej ocenionych inicjatyw.

Wiosenne pomysły młodzieży z uwagą pochylają się nad potrzebującym wsparcia otoczeniem i chcą do wspólnych działań zaangażować nowych znajomych z Ukrainy.

Wrocławska młodzież zorganizuje m.in. integracyjne spotkania z okazji Dnia Mamy i Dnia Sąsiada, piknik dla polskich i ukraińskich mieszkańców osiedla Huby, a także działania przybliżające kulturę i zwyczaje nie tylko najbliższych sąsiadów z Ukrainy i Białorusi, ale też Afganistanu – kraju nowego kolegi ze szkolnej ławki.

Młodzi organizatorzy chcą też stworzyć specjalną książeczkę słowno-obrazkową dla dzieci, która zostanie przetłumaczona na język ukraiński. Najmłodsi mieszkańcy Wrocławia zostaną też zaproszeni do udziału w przedszkolnych zajęciach edukacyjnych i działaniach, w których poprzez zabawę poznają zagadnienia związane z ekologią i odpowiedzialnością za środowisko.

W Mikrograntach młodzieżowych wybrano również kilka propozycji na relaks w wolnym czasie – wiosną będzie można wziąć udział m.in. w warsztatach rozwojowych i oddechowych, zajęciach tanecznych, a nawet turnieju rycerskim w parku Brochowskim. 

Szczegóły projektów młodzieżowych.

Mikrogranty NGO - 12 projektów

Wiosną nie zabraknie również nowych działań zaproponowanych przez lokalne NGO-sy. W ścieżce dla organizacji pozarządowych (funkcjonujących do 5 lat oraz tych, których przychód za ostatni zamknięty rok obrotowy nie przekroczył 3 tysięcy złotych brutto) spośród 45 zgłoszonych propozycji wybranych zostało 12 projektów. 

Projekty z tej ścieżki często również bezpośrednio dotyczą wyzwań jakie niesie ze sobą napływ uchodźców z Ukrainy do Wrocławia. Lekcje języka polskiego, spotkania z psychologami, wspólne gotowanie, a także działania umożliwiające wzajemne poznanie się – lokalne organizacje pozarządowe zaplanowały kilka projektów mających umożliwić nawiązanie międzynarodowego dialogu i oswojenie się osób z Ukrainy z nową, wrocławską społecznością.

Cztery inicjatywy skierowane są bezpośrednio do dzieci – w ramach tej ścieżki najmłodsi wezmą udział m.in. w muzycznych sesjach stymulujących rozwój, od podstaw poznają brazylijskie ju-jitsu, a nawet wezmą udział w interaktywnej grze miejskiej. Z kolei miłośnicy (nie tylko) miejskich spacerów będą mogli poznać bogactwo flory i fauny Lasu Mokrzańskiego, a także multikulturową historię osiedla Borek. Wątek odkrywania innych kultur pojawi się również na osiedlu Przedmieście Oławskie, gdzie szykowany jest m.in. wieczór z tańcem irlandzkim i koncert latino.

Opisy planowanych przez NGO-sy działań.

Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Mikrograntów będą bezpłatne

Terminy realizacji wybranych projektów ustalone zostaną po negocjacjach z każdą osobą, grupą i organizacją. Kolejna okazja na zdobycie wsparcia w realizacji swojego pomysłu już za kilka miesięcy – nowy nabór odbędzie się w przyszłym roku!

Więcej informacji:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl