wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:40

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Mikrogranty 2022 - znamy wyniki pierwszego naboru. 44 wydarzenia na wiosnę

Wydarzenia integrujące mieszkańców Wrocławia z Polski i Ukrainy, spotkania łączące międzynarodowe pokolenia, projekty wspierające różnorodność, a także rodzinne działania na świeżym powietrzu – poznaliśmy zwycięzców wszystkich trzech ścieżek marcowego naboru do Mikrograntów. Wiosną w całym mieście zrealizowane zostaną 44 nowe lokalne inicjatywy.

W trwającym od 1 do 15 marca pierwszym w tym roku naborze do Mikrograntów można było zgłosić propozycje z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związane z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym. Tradycyjnie nabór podzielony był na trzy ścieżki – dla pełnoletnich osób fizycznych i grup nieformalnych, dla organizacji pozarządowych oraz dla młodzieżowych grup nieformalnych.

Dziękujemy Wam za reakcję na sytuację w Ukrainie i przyjazd do Wrocławia tysięcy nowych mieszkańców. W naborze pojawiła się spora liczba projektów integracyjnych, dzięki którym, mamy nadzieję, ułatwimy im zaadoptowanie się do nowej społeczności
komentują organizatorzy

Spośród 156 propozycji na aktywności w całym mieście, ostatecznie w naborze wybrano 44 projekty, które w zależności od ścieżki otrzymają wsparcie od 1 do 10 tysięcy złotych oraz pomoc w sprawach administracyjnych, organizacyjnych i promocyjnych. Jakie inicjatywy zrealizowane zostaną w najbliższych miesiącach we Wrocławiu?

Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych

Z 89 pomysłów nadesłanych w ścieżce skierowanej do wszystkich pełnoletnich wrocławian, komisje wybrały 14 inicjatyw, ponad połowę z nich zrealizują osoby debiutujące w programie.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Mikrogranty, projekt FOTObiografia Szczepina fot. Jerzy Wypych
Mikrogranty, projekt FOTObiografia Szczepina

Duża część działań skupiona jest na integracji nowych mieszkańców Wrocławia. Przed nami m.in. cykl rękodzielniczych warsztatów prowadzonych na zmianę przez osoby ukraińsko- i polskojęzyczne, sąsiedzkie pikniki na Przedmieściu Świdnickim, cykl warsztatów i koncert przybliżające kulturę mieszkańców zza naszej wschodniej granicy, a także spotkania z ludową muzyką z Polski i Ukrainy.

Miłośnicy historii i architektury wiosną w ramach Mikrograntów będą mogli odkryć na nowo Wrocławski Welodrom im. Wernera Józefa Grundmanna i opowieści z nadodrzańskich kamienic, a także zajrzeć w tajemnicze zakamarki Pracz Odrzańskich.

Jak zwykle, nie mogło zabraknąć też wątku ekologicznego. Na Swojczycach i Szczepinie odbędą się spotkania poświęcone sposobom, jak można żyć w mieście bardziej ekologicznie, z kolei dzieci będą mogły wziąć udział w wyprawach pełnych przygód, podczas których odkryją ciekawostki przyrody i tajemnice Lasu Zakrzowskiego.

Wśród wybranych w tej ścieżce działań znalazły się też inne propozycje dla najmłodszych, którzy będą mogli zapoznać się z tradycjami słowiańskimi, tworząc ludowe lalki-motanki, wziąć udział w zajęciach jogi, cyklu artystycznych warsztatów na Wielkiej Wyspie, a do tego wspólnie przygotują autorski spektakl teatralny!

Więcej informacji o projektach dla wszystkich pełnoletnich wrocławian.

Mikrogranty młodzieżowe - 18 inicjatyw

W marcowym naborze nie zawiedli również najmłodsi realizatorzy projektów. W ścieżce dla nieformalnych grup złożonych z minimum trzech osób w wieku od 13 do 21 lat, spośród 22 nadesłanych propozycji wsparcie otrzyma 18 najwyżej ocenionych inicjatyw.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Mikrogranty, projekt "Babciu dziadku do dzieła!" fot. Marta Sobala
Mikrogranty, projekt "Babciu dziadku do dzieła!"

Wiosenne pomysły młodzieży z uwagą pochylają się nad potrzebującym wsparcia otoczeniem i chcą do wspólnych działań zaangażować nowych znajomych z Ukrainy.

Wrocławska młodzież zorganizuje m.in. integracyjne spotkania z okazji Dnia Mamy i Dnia Sąsiada, piknik dla polskich i ukraińskich mieszkańców osiedla Huby, a także działania przybliżające kulturę i zwyczaje nie tylko najbliższych sąsiadów z Ukrainy i Białorusi, ale też Afganistanu – kraju nowego kolegi ze szkolnej ławki.

Młodzi organizatorzy chcą też stworzyć specjalną książeczkę słowno-obrazkową dla dzieci, która zostanie przetłumaczona na język ukraiński. Najmłodsi mieszkańcy Wrocławia zostaną też zaproszeni do udziału w przedszkolnych zajęciach edukacyjnych i działaniach, w których poprzez zabawę poznają zagadnienia związane z ekologią i odpowiedzialnością za środowisko.

W Mikrograntach młodzieżowych wybrano również kilka propozycji na relaks w wolnym czasie – wiosną będzie można wziąć udział m.in. w warsztatach rozwojowych i oddechowych, zajęciach tanecznych, a nawet turnieju rycerskim w parku Brochowskim. 

Szczegóły projektów młodzieżowych.

Mikrogranty NGO - 12 projektów

Wiosną nie zabraknie również nowych działań zaproponowanych przez lokalne NGO-sy. W ścieżce dla organizacji pozarządowych (funkcjonujących do 5 lat oraz tych, których przychód za ostatni zamknięty rok obrotowy nie przekroczył 3 tysięcy złotych brutto) spośród 45 zgłoszonych propozycji wybranych zostało 12 projektów. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Mikrogranty, projekt Łączy nas Odra fot. Artur Miściorak
Mikrogranty, projekt Łączy nas Odra

Projekty z tej ścieżki często również bezpośrednio dotyczą wyzwań jakie niesie ze sobą napływ uchodźców z Ukrainy do Wrocławia. Lekcje języka polskiego, spotkania z psychologami, wspólne gotowanie, a także działania umożliwiające wzajemne poznanie się – lokalne organizacje pozarządowe zaplanowały kilka projektów mających umożliwić nawiązanie międzynarodowego dialogu i oswojenie się osób z Ukrainy z nową, wrocławską społecznością.

Cztery inicjatywy skierowane są bezpośrednio do dzieci – w ramach tej ścieżki najmłodsi wezmą udział m.in. w muzycznych sesjach stymulujących rozwój, od podstaw poznają brazylijskie ju-jitsu, a nawet wezmą udział w interaktywnej grze miejskiej. Z kolei miłośnicy (nie tylko) miejskich spacerów będą mogli poznać bogactwo flory i fauny Lasu Mokrzańskiego, a także multikulturową historię osiedla Borek. Wątek odkrywania innych kultur pojawi się również na osiedlu Przedmieście Oławskie, gdzie szykowany jest m.in. wieczór z tańcem irlandzkim i koncert latino.

Opisy planowanych przez NGO-sy działań.

Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Mikrograntów będą bezpłatne

Terminy realizacji wybranych projektów ustalone zostaną po negocjacjach z każdą osobą, grupą i organizacją. Kolejna okazja na zdobycie wsparcia w realizacji swojego pomysłu już za kilka miesięcy – nowy nabór odbędzie się w przyszłym roku!

Więcej informacji:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl

WBO 2024