wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Miasto szuka operatorów Centrów Aktywności Lokalnej na lata 2025-2026

Centra Aktywności Lokalnej (CAL) prowadzone są we Wrocławiu przez organizacje pozarządowe i dofinansowywane ze środków Gminy Wrocław. W tym roku na wrocławskich osiedlach działają 22 takie miejsca. Kto zajmie się ich prowadzeniem przez najbliższe dwa lata? Dowiemy się do końca roku. 22 listopada ogłoszony został otwarty konkurs. Zainteresowane organizacje mają na złożenie ofert czas do 16 grudnia 2024.

Konkurs ofert dla organizacji pozarządowych

Zadanie polegać będzie na prowadzeniu Centrum Aktywności Lokalnej na wybranym osiedlu Wrocławia. CAL ma sprzyjać tworzeniu warunków do rozwoju i wzmacniania lokalnej społeczności danego osiedla, aktywizować i integrować jego mieszkańców.

Ma być dostępny dla mieszkańców przez minimum 5 dni w tygodniu (choć tu jest w ogłoszeniu jeden wyjątek), wspierać oddolne inicjatywy i zapewnić bogaty kalendarz osiedlowych wydarzeń, odpowiadających na potrzeby lokalnej społeczności.  

Uwaga: jedna organizacja pozarządowa może złożyć ofertę tylko na jeden CAL na wybranym osiedlu Wrocławia. (W przypadku złożenia oferty zawierającej więcej niż jeden CAL, oferta zostanie odrzucona.)

Oferty należy wypełnić i wygenerować za pomocą aplikacji NGO GENERATOR. Po ich wydrukowaniu muszą zostać podpisane przez osobę/osoby upoważnione do składania oświadczeń woli ze strony oferenta i złożone w wersji papierowej (każda strona oferty w formacie A4) w Wydziale Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia ulica Gabrieli Zapolskiej 4, pokój 120.

Oferty można składać do poniedziałku 16.12.2024 roku do godz. 12:00. Informacja o wynikach z weryfikacji formalnej opublikowana zostanie do 20.12.2024, a informacja z opinii i wyboru ofert - do 31.12.2024. Więcej szczegółów znajdziecie w ogłoszeniu o otwartym konkursie ofert, dostępnym w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Wrocławia.

24 osiedla i ponad 6 milionów złotych rocznie

W 2025 roku Wrocław planuje przekazać na działanie CALi 6,2 mln złotych. Ostateczna kwota zostanie ustalona po uchwaleniu budżetu miasta przez Radę Miejską. To o 15 proc. więcej niż w roku 2024. W 2026 roku chce wyasygnować na ten cel 6,8 mln złotych.   

Środki podzielone zostaną pomiędzy 24 Centra Aktywności Lokalnej. Dwa nowe (obecnie działają 22) gmina chciałaby uruchomić na Szczepinie i Zakrzowie.

Zależy nam na tym, aby nie tylko kontynuować dotychczasowe Centra Aktywności Lokalnej, lecz także tworzyć nowe. Dlatego kolejne dwa zaplanowane są od 1 stycznia przyszłego roku. Równocześnie chcemy, aby wszystkie one coraz lepiej integrowały i aktywizowały społeczność osiedla. Nic bowiem nie satysfakcjonuje bardziej niż pełen od działań i ludzi CAL. Takiego efektu oczekujemy od przyszłych operatorów.
podkreśla Magdalena Wdowiak-Urbańczyk, dyrektorka Departamentu Spraw Społecznych

Gdzie mogą powstać nowe CALe na Szczepinie i Zakrzowie? Na pierwszym z osiedli aktywizację i integrację lokalnej społeczności będzie można prowadzić w budynku przy ul. Zachodniej 1 - obok siedziby rady osiedla oraz MOPSu. Na drugim będzie można skorzystać z nowopowstałego budynku na terenie Aquaparku Zakrzów przy ul. Wilanowskiej 29a.

Czym zajmują się CAL-e?

Wszystko zależy od postawionej na początku diagnozy i tego, jakie potrzeby zgłaszają mieszkańcy osiedla. Bo to oni są tutaj współgospodarzami. W niektórych Centrach odbywają się zajęcia dla seniorów, gdzie indziej popołudniowe zajęcia dla dzieci. Są CAL-e w których działają osiedlowe sceny teatralne, kluby gier planszowych czy zajęcia z nauki języków. W sytuacjach kryzysowych (takich jak lockdown czy powódź) CAL-e zamieniają się w centra sąsiedzkiej samopomocy.  

Każdy z nich jest inny. Bo nie ma też we Wrocławiu dwóch takich samych osiedli.

– CALe to nie budynki, a ludzie. To przede wszystkim aktywne i zintegrowane mieszkanki i mieszkańcy osiedla, którzy korzystają tylko z lokalu oraz wsparcia menadżera lub menadżerki CALu oraz animatorów lub animatorek z NGO, którego Gmina wyłoni w konkursie – wskazuje Krzysztof Ziental, kierownik Działu Partycypacji Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama