wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:40

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Lato pełne osiedlowych przygód! Ruszamy w miasto z Mikrograntami [WYDARZENIA]
Mikrogranty Borek fot. Jerzy Wypych
Mikrogranty Borek

Od mieszkańców dla mieszkańców. Tak właśnie działają inicjatywy organizowane przez niemal cały rok w programie Mikrogranty. Wydarzenia wypełniające podwórka, skwery, parki szczególnie w lipcu i sierpniu pozwolą na udział w wielu interesujących aktywnościach w całym mieście! Zobaczcie szczegóły.

W wakacje w mieście znów nie grozi nam nuda. Pojemy, pobiegamy, pospacerujemy i potworzymy - w różnych dniach tygodnia, w różnych miejscach na mapie Wrocławia. Wszystko dzięki pomysłom mieszkańców i mieszkanek miasta, które zakładają a aktywny udział osób w różnym wieku, o różnych umiejętnościach oraz posługujących się różnym językiem. Bezpłatna oferta w ramach programu Mikrogranty jest więc dostępna dla wszystkich chętnych! 

Wakacje pod drzewami i z rękodziełem – na Wojszycach, Ołtaszynie, Jagodnie, Brochowie i Bieńkowicach

W najbliższy weekend rusza międzypokoleniowy projekt od „Wojszyckich Sóweczek” – grupy która tego lata zabierze nas na spacery, wyprawy rowerowe i plenerowe warsztaty po osiedlu Wojszyce oraz po sąsiadującymi z nim Ołtaszynie, Brochowie i Bieńkowicach. W czasie spotkań pogłębimy wiedzę przyrodniczą na temat okolicznych roślin i owadów oraz dowiemy się czym jest „Zielony Klin Południa Wrocławia”. W trakcie kreatywnych warsztatów będzie można przygotować własne „lasy w słoikach” oraz wystawę fotografii, które powstaną w czasie wspólnych spacerów. 

Na tych samych osiedlach, w ramach „Twórczych spotkań podczas lata” młodzież będzie mogła stworzyć wyjątkowe przedmioty umilające letni, wakacyjny czas – czy to świece żelowe czy kompozycje z żywych kwiatów oraz wianki z gałązek, nasion i orzechów. Wszystkie spotkania odbędą się w siedzibie Rady Osiedla Ołtaszyn.

Galeria zdjęć

Śladami wrocławskich artystów i artystek

Jaki wkład w historię miasta mają Jan Chwałczyk, Alfons Mazurkiewicz czy Wanda Gołkowska? Jakie style i techniki wyrazu artystycznego były przez nich preferowane? Tego lata na Ołbinie wyruszymy w podróż śladami wrocławskich artystów oraz artystek! Podczas trzech spotkań (pierwsze odbyło się 22.07) poznamy trzy perspektywy malarskie i za pomocą różnych narzędzi oraz inspiracji rozbudzimy swoją kreatywność. Zwieńczeniem cyklu warsztatów będzie wystawa prac w Parku Tołpy. Podczas finałowego spotkania każdy będzie mógł zostawić swój ślad na wspólnym płótnie symbolicznie łączącym mieszkańców i mieszkanki Ołbina. Inicjatorka działania, Anastasiia Soliarska zaprasza na warsztaty osoby polsko i ukraińskojęzyczne!  

Galeria zdjęć

Od słuchania do opowiadania – cykl warsztatów storytellingu

Jak opowiadać, by inni słuchali z zainteresowaniem? Sztukę opowiadania opanujemy na przełomie lipca i sierpnia dzięki inicjatywie Fundacji Fabuła! Podczas pierwszych warsztatów, uruchomimy wyobraźnię, która pomoże nam swobodnie i barwnie snuć opowieść. Na kolejnych spotkaniach we wrocławskich bibliotekach, klubach osiedlowych i parkach zgłębimy temat bajkoterapii oraz nauczymy się świadomie wykorzystywać ruch ciała, gesty i głos.

Galeria zdjęć

¡Hola! Jak się masz? Kreatywnie uczymy się języka!

Sztuka, nauka, dyskusje i wspólne tańce – tego lata poznamy świat wyrazistej i pasjonującej kultury hiszpańskojęzycznej! Jose Castillo, rodowity Kubańczyk mieszkający na Ołbinie, chcąc podzielić się z nami miłością do swojej kultury zaplanował kilka artystyczno-edukacyjnych, integrujących spotkań. Podczas pierwszego warsztatu, praktyczne zwroty w języku hiszpańskim potrenujemy podczas malarstwa intuicyjnego – jak wskazuje nazwa tej formy sztuki, do jej uprawiania nie są wymagane żadne plastyczne umiejętności!

Drugie, kulinarne warsztaty będą okazją do ugotowania najpopularniejszych potraw z Ameryki Łacińskiej, takich jak congris (ryż z fasolą), picadillo (kubańskie mięso mielone) czy bezalkoholowa wersja najbardziej znanego drinka świata - mojito. Oczywiście przy stole używać będziemy nazw i poleceń po hiszpańsku! Na finał zaplanowany jest plenerowy, panel dyskusyjny na temat migracji oraz podobieństw i różnic międzykulturowych, po którym odbędzie się huczna latino potańcówka w Parku Tołpy!

Co to za skwer? Samo serce Hub!

Domki dla owadów, spotkanie z książką oraz wieczorne jam session – to wszystko będzie się działo w samym sercu osiedla – na skwerze Goethego (dawniej placu, a dziś niemal parku!). Poprzez cykl zlokalizowanych tam aktywności grupa Halo Huby chce zwrócić uwagę na atrakcyjną przestrzeń, rzadko wykorzystywaną do wspólnego sąsiedzkiego działania. Warsztaty przyrodnicze będą uwrażliwiać na florę i faunę obecną w zabudowie śródmiejskiej, a spotkanie wokół literatury może stać się zaczątkiem książkowego klubu dyskusyjnego.

Galeria zdjęć

Tworzymy popowicki „Wspólnik”

Monika Orlik w sierpniowe czwartki przekona nas, że zazielenienie swojego otoczenia to sprawa nie tylko chwalebna i przydatna, ale też całkiem łatwa do realizacji. Podczas warsztatów stworzymy drewniane doniczki, przygotujemy rabatki na kwiatki, a także same i sami skonstruujemy karmniki dla ptaków i hotele dla owadów – zapylaczy. Z taką „infrastrukturą” oraz nowymi umiejętnościami, z pewnością jeszcze milej będzie nam się mieszkać (i to nie tylko na Popowicach, gdzie odbywać będzie się projekt), ale też pozytywnie wpłyniemy na swoje otoczenie. Spotkania warsztatowe zostaną obudowane działaniami edukacyjnymi. A na finał, na koniec sierpnia spotkamy się w osiedlowym ogrodzie, by wspólnie sobotnio pośniadaniować!

Galeria zdjęć

Piracka wyprawa po Trójkącie

4 sierpnia w samo południe Przedmieście Oławskie przejmą trzy polsko-ukraińskie załogi pirackie z kapitanem na czele, które wyruszą na przygodę w poszukiwaniu zakopanej, tajemniczej skrzyni. Do ukrytego skarbu doprowadzą rozwiązania zadań czekających w osiedlowej bibliotece i teatrze, w Parku na Niskich Łąkach i Pierogarni Babuni. Po ukończeniu gry przygotujemy ucztę i opowiemy o swoich wrażeniach. Projekt przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży z Polski i Ukrainy, a także dla osób z niepełnosprawnościami. Startujemy w Centrum na Przedmieściu przy ul. Prądzyńskiego 39a.

Galeria zdjęć

Ostatni w tym roku nabór do Mikrograntów

Macie pomysł na działanie w Waszym sąsiedztwie? 1 września wystartuje ostatni w tym roku nabór do Mikrograntów. Zgłaszać do niego będzie można najróżniejsze propozycje z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym – warsztaty, spacery, spotkania, gry miejskie i co jeszcze wam do głowy przyjdzie! Wybrane do realizacji działania otrzymają wsparcie finansowe (od 1 do 10 tys. zł), a także pomoc w sprawach logistycznych, promocyjnych i administracyjnych.

Mikrogranty to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych we współpracy z Wrocławskim Instytutem Kultury i Fundacją Umbrella. We Wrocławiu działa od 2014 roku. Możecie aplikować w jednej z trzech ścieżek: Mikrogranty, Mikrogranty NGO i Mikrogranty młodzieżowe. W ciągu roku przeprowadzane są trzy nabory wniosków. Wszystko o Mikrograntach: www.wroclaw.pl/mikrogranty.

Wydarzenia – lipiec/sierpień 2023

Wakacje pod drzewami   

  • 5.08, godz. 17:00 – Spacer fotograficzno-przyrodniczy po zielonych terenach Wojszyc i Ołtaszyna w poszukiwaniu osobliwości przyrodniczych, zbiórka na ul. Oboźnej droga pomiędzy budynkami 15 i 17;
  • 6.08, godz. 11:00 – Międzypokoleniowy warsztat florystyczny "lasy w słojach" - plac Kosmiczny (skwerek przy ul. Spokojnej);
  • 12.08, godz. 17:00 – Spacer fotograficzno-przyrodniczy o terenach nazywanym Zielonym Klinem Południa Wrocławia i Parku Wojszyckim, zbiórka w Parku Wojszyckim (dojazd od ul. Oboźnej lub od ul. Smardzowskiej);
  • 13.08, godz. 11:00 – Międzypokoleniowy warsztat florystyczny "dary drzew" - plac Kosmiczny (skwerek przy ul. Spokojnej, ul. Kosmicznej, ul. Chlebowej);
  • 26.08, godz. 16:00 – Rowerowa gra terenowa do Parku Bieńkowickiego, zbiórka pod SP23 ul. Przystankowa.

Zapisy przez formularz dostępny na facebooku oraz mailowo: wojszyckiewarsztaty(at)gmail.com

Art Trop. Warsztaty śladami wrocławskich artystów i artystek

  • 29.07, godz. 16:00-20:00 – Warsztaty artystyczne inspirowane dziełami Jana Chwałczyka, miejsce: Stowarzyszenie Żółty Parasol i Partnerzy, zapisy tutaj;
  • 12.08, godz. 16:00-20:00 – Warsztat malarski poświęcony twórczości Alfonsa Mazurkiewicza, miejsce: Park Tołpy;
  • 19.08, godz. 14:00-20:00 – Wernisaż wystawy prac powstałych podczas cyklu warsztatów i współtworzenie łączącego osiedle dzieła (pracę malarską będziemy przygotowywać od 14:00 do 17:00), miejsce: Park Tołpy.

Więcej o wszystkich wydarzeniach na: www.facebook.com/solarskastudio 

Twórcze spotkania podczas lata – artystyczne warsztaty dla dzieci i młodzieży

  • 28.07, godz. 17:00-19:00 – Warsztat świec sojowych;
  • 11.08, godz. 17:00-19:00 – Warsztat florystyczny – kompozycja z kwiatów żywych;
  • 25.08, godz. 17:00-19:00 – Warsztat florystyczny – wakacyjne wianki.

Wszystkie warsztaty w siedzibie Rady Osiedla Ołtaszyn na ul. Pszczelarskiej 7. Informacje o zapisach tutaj.

Od słuchania do opowiadania. Cykl warsztatów storytellingu

  • 28.07, godz. 17:00  Uruchom wyobraźnię! miejsce: Klub Promyk Międzypokoleniowe Centrum Kultury, ul. Ścinawska 20;
  • 11.08, godz. 17:00 – Sztuka opowiadania część II, miejsce: CAL Nowe Łąki, ul. Traugutta 81;
  • 25.08, godz. 17:00 – Art i bajkoterapia, miejsce: CAL Rewir Twórczy, ul. Swojczycka 118;
  • 8.09, godz. 17:00 – Świadomy ruch i głos, miejsce: Klub Promyk Międzypokoleniowe Centrum Kultury, ul. Ścinawska 20;
  • 12.09, godz. 12:00 – Spotkanie z wartościowymi książkami, miejsce: Centrum Biblioteczno-Kulturalne FAMA, ul. Krzywoustego 286;
  • 16.09, godz. 17:00 – Spektakl Opowieści, miejsce: Karłowicki Brodzik .

Zapisy: fundacja.fabula(at)gmail.com

Co to za skwer? Sąsiedzkie spotkania w sercu Hub

  • 29.07, godz. 11:00-14:00 – Randka z książką;
  • 05.08, godz. 19:00-22:00 – Jam session;
  • 09.09, godz. 11:00-14:00 – Domki dla owadów.

Zapisy: halohuby(at)gmail.com. Wszystkie wydarzenia odbędą się na Skwerze Goethego u zbiegu ulic Przestrzennej, Glinianej i Tomaszowskiej.

Wspólnik. Ekologiczno-rzemieślnicze warsztaty osiedlowe

  • 3.08, godz. 17:00-20:00  Ogródek krok po kroku – warsztaty ogrodniczo-stolarskie, zapisy tutaj;
  • 10.08, godz. 17:00-20:00 – Z dedykacją dla owadów – warsztaty przyrodniczo-stolarskie, zapisy tutaj;
  • 17.08, godz. 17:00-20:00  Kwietnik z odzysku – warsztaty edukacyjno-ekologiczne, zapisy tutaj;
  • 27.08, godz. 10:00-13:00 – Śniadanie sąsiedzkie w popowickim ogrodzie, wstęp bez zapisów.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w podwórku Zajezdni. Miejsca projektów międzykulturowych na ul. Legnickiej 65.

Piracka wyprawa po Trójkącie 

  • 4.08, godz. 12:00 – Międzykulturowa gra miejska, Lokalizacja: Centrum na Przedmieściu przy ulicy Prądzyńskiego 39a.

Zapisy przez formularz lub mail mati.pluska(at)gmail.com.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl