wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Dobrali się w pary, aby tworzyć lepszy biznes. Ruszył program Startup Launchpad

Sześć młodych technologicznych firm połączyło się w pary z doświadczonymi przedsiębiorcami w celu wymiany wiedzy i doświadczeń związanych z prowadzeniem efektywnego biznesu. Wszystko to w ramach programu Startup Launchpad, który właśnie wystartował we Wrocławiu i potrwa do połowy października 2023 r.

Reklama

Startup Launchpad to program mentoringowy, którego celem jest rozwój lokalnej sceny startupowej. Przez trzy miesiące młodzi przedsiębiorcy będą korzystać z pomocy mentora, jednego z twórców wrocławskiego startupu, który pomoże im rozwinąć ich projekt biznesowy.

W przedsięwzięciu mogą wziąć udział startupy na bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy jeszcze brakuje im finansowania, nie mają przychodów, ale już mają pomysł na biznes. Muszą też znać swoją grupę docelową, a w ich biznes zaangażowane muszą być minimum dwie osoby.

Z kolei mentorami w programie są startupy, które pozyskały już finansowanie od inwestorów (m.in. runda PreSeed, max runda Seed), posiadają już pierwszych klientów oraz zespół zaangażowany w rozwój firmy.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Uczestnicy programu Startup Launchpad Artur Ciachowski
Uczestnicy programu Startup Launchpad

Sześć firm skorzysta z mentoringu doświadczonych kolegów

Pod koniec czerwca w ramach programu Startup Launchpad w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości inQube zaprezentowało się dziewięć projektów, z których jury wyłoniło sześć do uczestnictwa w mentoringu. Przez najbliższe trzy miesiące będą pracować w parach mentoringowych, a 12 października zaprezentują swój postęp na konferencji Pitch MeetUP, organizowanej przez wrocławski Uniwersytet Ekonomiczny oraz InQube.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Uczestnicy programu Startup Launchpad Artur Ciachowski
Uczestnicy programu Startup Launchpad

Jak twierdzi Jakub Karkocha, CEO, LightApply, mentor i pomysłodawca projektu, pomysł narodził się z własnych doświadczeń i trudności, które pojawiły się przy tworzeniu jego startupu.

Zauważyliśmy brak dostępu do świeżego spojrzenia z zewnątrz oraz wskazania problemów, których założyciele mogą nie dostrzec na początku swojej kariery. Dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć program, w którym doświadczeni startupowcy, którzy sami są jeszcze na względnie wczesnym etapie rozwoju, podzielą się swoimi wskazówkami. Chcemy pomóc młodym założycielom, doradzając im, na co zwracać uwagę, na czym się skupić i jak unikać potencjalnych błędów podczas tworzenia swojego startupu.
Jakub Karkocha

Szansa na realny rozwój własnych pomysłów

Właściciele startupów, zgłaszając się do programu Startup Launchpad, widzieli w nim dużą szansę na rozwój swoich pomysłów.

Tworzymy platformę, która ma łączyć polskich rzemieślników z branży mody z klientami. Obecnie zależy nam przede wszystkim na dobrym zrozumieniu specjalistów, tak aby nasza aplikacja odpowiadała na ich realne potrzeby i problemy. Chcemy dotrzeć do jak najszerszej liczby osób i budować naszą pozycję. Nasz mentor ma duże doświadczenie w pracy z klientem i jestem pewna, że będzie mógł świetnie doradzić, jak najlepiej zrealizować nasze cele.
Anna Stefania Grzebita, CEO Kraftly

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Uczestnicy programu Startup Launchpad Artur Ciachowski
Uczestnicy programu Startup Launchpad

– Współpraca z doświadczonymi osobami pozwoli nam wdrożyć odpowiednie działania, a także zwrócić uwagę na nasz produkt z innej perspektywy. Wierzymy ponadto, że w programie zdobędziemy przydatną wiedzę oraz doświadczenia z zakresu prowadzenia startupu – podkreśla Paulina Wajzer, współzałożycielka SuperviSee.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Uczestnicy programu Startup Launchpad Artur Ciachowski
Uczestnicy programu Startup Launchpad

Przedsiębiorcy poprowadzą za rękę startupowców

Jak twierdzi członek jury, Antoni Kozelski, CEO i założyciel Vstorm oraz współzałożyciel Ventures21, ta inicjatywa jest niezwykle inspirująca, ponieważ opiera się na głównym założeniu, że to właśnie przedsiębiorcy na średnim etapie rozwoju będą prowadzić za rękę osoby, które dopiero wkraczają w świat startupów:

– Dzięki temu osiągamy cenny balans między mentorami a uczestnikami programu, co stanowi fundament udanego dopasowania – mówi.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Uczestnicy programu Startup Launchpad Artur Ciachowski
Uczestnicy programu Startup Launchpad

Poziom przewyższył oczekiwania

Z kolei według członka jury, Filipa Bogdziuna, menedżera inwestycyjnego Shape VC, poziom przedsięwzięcia przewyższył jego oczekiwania.

Spodziewałem się większej liczby projektów znajdujących się na bardzo wczesnym etapie rozwoju, a zaskoczyła mnie ich różnorodność. Są te, które dopiero rozpoczynają swoją działalność i potrzebują wszechstronnego wsparcia w zakresie tworzenia startupu. Jednak jest również wiele zaawansowanych kandydatów, którzy poszukują wyspecjalizowanego wsparcia w konkretnych obszarach biznesowych i rozwiązaniu problemów specyficznych dla ich branży.
Filip Bogdziun

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl