Konsultacje realizuje Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław.
Dokument jest nie tylko wspólną wizją i kierunkiem. Kształtuje przyszłe decyzje i działania Urzędu Miejskiego Wrocławia we wszystkich jego departamentach. Jako mieszkanka lub mieszkaniec przez kolejnych 25 lat doświadczysz działań dążących do zeroemisyjności, ochrony zieleni i środowisk wodnych, a także budowania metropolii w duchu współpracy i z pomocą nowoczesnych technologii.
Dokument zawiera kilka rozdziałów. Opisują: wizję przyszłości Wrocławia, określają cele i kierunki działań, pokazują wskaźniki do mierzenia sukcesu i opisują politykę przestrzenną gminy. Dowiemy się z niego również jakie są wnioski z diagnoz i badań.
Projekt strategii powstawał w modelu partycypacyjno-eksperckim. Do prac zostali zaproszeni przedstawiciele różnych grup, w tym: młodzież wrocławskich szkół średnich, studenci, przedstawiciele nauki, organizacji pozarządowych, migrantów, przedsiębiorców, deweloperzy, konsultanci i eksperci z różnych branż, przedstawiciele gmin ościennych, urzędnicy samorządowi, pracownicy jednostek i spółek miejskich, miejscy radni.
Efektem ich prac, prowadzonych w różnych formach (opinie, analizy, diagnozy, warsztaty, wywiady pogłębione, ankiety, warsztaty kalibracyjne i konkretyzujące), były opracowania analityczne i raporty, dostępne w zakładce Wrocław Przyszłości.
Autorami założeń Strategii Wrocław 2050 są sami mieszkańcy i mieszkanki oraz eksperci i ekspertki. Widoczne w dokumencie cele na przyszłość powstały na bazie opisanych potrzeb i marzeń mieszkańców dopełnionych przez trendy i analizy zaangażowanych specjalistów.
Od niedawna integralną częścią strategii rozwoju są kierunki polityki przestrzennej. Przedstawione w formie map (modelu struktury funkcjonalno-przestrzennej) obrazują realizację przyjętych w strategii Wrocław 2050 celów strategicznych, uzupełnione są ustaleniami i rekomendacjami w tekście.
Po wejściu w życie nowej strategii Gmina Wrocław zobowiązana jest publikować roczne raporty ze sprawozdaniem wypełnienia celów zawartych w Strategii. Znajdą się one w specjalnej zakładce na stronie Urzędu Miejskiego.
Strategia Wrocław 2050 to czwarta w historii miasta strategia rozwoju gminy. Przed nią opracowano strategie: Wrocław 2000 plus, Wrocław 2020 plus i Wrocław 2030. Dokumenty dostępne są na stronie Urzędu Miejskiego w zakładce Wrocław Przyszłości.
Momentem wejścia w życie nowej Strategii Wrocław 2050 jest pozytywna opinia Rady Miejskiej Wrocławia. Strategia rozwoju gminy jest przyjmowana przez radę gminy uchwałą.
Przygotowywanie strategii rozwoju gminy – regulowane polskim prawem – pozwala skutecznie wyznaczać kierunek rozwoju miast. Dodatkowo jest okazją, by włączać mieszkańców i mieszkanki w kształtowanie lokalnej polityki. W Polsce takie dokumenty przygotowują m.in. Poznań, Kraków, Warszawa i wiele innych miast.
Jako Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich organizująca konsultacje społeczne we Wrocławiu dbamy o to, aby mogły w nich uczestniczyć wszystkie zainteresowane osoby.
Jeżeli masz specjalne potrzeby, napisz do nas (adres: konsultacje[at]feps.pl) najpóźniej 5 dni przed planowanym wydarzeniem, zapewnimy Ci udział w konsultacjach społecznych w sposób bezpośredni lub alternatywny.