wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Miasto pyta młodzież o Strategię 2050

Za ćwierć wieku to właśnie pokolenie dzisiejszych uczniów przejmie stery w mieście. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że Strategia Wrocław 2050 to dokument tworzony przede wszystkim z myślą o nich. Dlatego 10 kwietnia na Stadionie Olimpijskim, podczas Kongresu Młodzieży Wrocławia, odbyły się jej konsultacje z młodzieżą.

Młodzi wrocławianie duży nacisk kładą na sprawy związane z bezpieczeństwem, które stało się najczęściej wymienianą podczas spotkania kwestią.  

– Ja myślę, że z tym bezpieczeństwem to chcielibyśmy troszeczkę bardziej tych konkretów. Chodzi mi szczegółowo o bezpieczeństwo kobiet we Wrocławiu. Chciałabym, żeby następne pokolenie właśnie, na przykład moja przyszła córka, czuła się bezpiecznie we Wrocławiu. Żeby to było miejsce, gdzie chłopcy są wychowywani w taki sposób, że kobiety czują się obok tych chłopaków bezpiecznie. Żeby kobiety było wychowywane w taki sposób, żeby się nie bały mężczyzn – mówiła jedna z uczennic.

<p>Konsultacje Strategii Wrocław 2050 z młodzieżą. Stadion Olimpijski, 10.04.2025&nbsp;</p> Tomasz Hołod
Konsultacje Strategii Wrocław 2050 z młodzieżą. Stadion Olimpijski, 10.04.2025 

Dzisiejszych uczniów interesują także sprawy mieszkaniowe. A konkretniej - czy ograniczenia wysokości budynków zawarte w Strategii, nie zablokują możliwości budowania tanich mieszkań.  

– Myślę, że każdy z nas wie jak wygląda blok z wielkiej płyty. To budownictwo społeczne, masowe, przyda nam się do roku 2050 – zauważył inny z uczniów. 

Nie zabrakło także głosów na temat integracji kulturowej z obcokrajowcami. Która nie powinna być tylko adaptacją migrantów do życia w Polsce, ale integracją dwustronną.

<p>Konsultacje Strategii Wrocław 2050 z młodzieżą. Stadion Olimpijski, 10.04.2025&nbsp;</p> Tomasz Hołod
Konsultacje Strategii Wrocław 2050 z młodzieżą. Stadion Olimpijski, 10.04.2025 

– Ja bym chciał powiedzieć o takiej ważnej rzeczy, a mianowicie, o obcokrajowcach we Wrocławiu. Teraz jest ich prawie 20 proc. Ale jest problem, na przykład liceów – jest tylko kilka takich, które mają klasy przygotowawcze. (…) I trochę za mało jest programów integracyjnych. Chodzi nie tylko o to, żeby adaptować obcokrajowców do polskiego życia i kultury, ale żeby także Polacy wiedzieli coś o innych kulturach. Żeby integracja była dwustronna – przekonywał jeden z młodych ludzi.

Poza uwagami wypowiadanymi na głos, młodzi mieszkańcy wypełnili także elektroniczną ankietę, a na wielkiej mapie Wrocławia zawieszali kartki z własnymi postulatami. Znalazły się na nich m.in. zieleń, schrony na wypadek wojny, stabilny rynek pracy czy tramwaj na Muchobór Wielki.

Galeria zdjęć

Elementy Strategii konsultowane są z młodzieżą od kilku lat

– Od 2022 roku kilkakrotnie zapraszaliśmy już młodzież na różne warsztaty konsultacyjne - te przygotowane specjalnie dla nich, ale także do uczestnictwa w spotkaniach w zróżnicowanych wiekowo i dziedzinowo grupach – mówi Agnieszka Grabarczyk z Biura Strategii Miasta. 

– Były warsztaty poświęcone foresightom strategicznym, temu, jak sztuczna inteligencja wpłynie na nasze życie, jak budować dobrą przestrzeń czy takie, na których omawialiśmy wspólnie cele strategiczne czy wskazywaliśmy wartości istotne dla Wrocławia. Młodzież mówiła, które działania są dla nich istotne i które z nich chcieliby widzieć w strategii. To dla nas ważny etap konsultacji, bo pokazuje jak młodzież ocenia projekt dokumentu, na jakie zapisy szczególnie zwraca uwagę i jakich zmian oczekuje – mówi Agnieszka Grabarczyk z Biura Strategii Miasta. 

<p>Konsultacje Strategii Wrocław 2050 z młodzieżą. Stadion Olimpijski, 10.04.2025. Przy mikrofonie Agnieszka Grabarczyk&nbsp;</p> Tomasz Hołod
Konsultacje Strategii Wrocław 2050 z młodzieżą. Stadion Olimpijski, 10.04.2025. Przy mikrofonie Agnieszka Grabarczyk 

Weź udział w konsultacjach Strategii

Konsultacje społeczne trwają do 22 kwietnia. W dalszej kolejności jego założenia opiniować będą instytucje. Następnie nad Strategią pochylą się miejscy radni.

Uwagi do projektu Strategia Rozwoju Wrocławia „Wrocław 2050” można zgłosić, wypełniając formularz elektroniczny na tej stronie, podając konkretną stronę i rozdział dokumentu, a także krótkie uzasadnienie swojej uwagi, a także wiek, płeć i osiedle, na którym się mieszka. Na tej samej stronie znajdziecie także pełny tekst Strategii Wrocław 2050 w formacie pdf.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama