wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. 2025
  6. Jaka będzie Strategia Wrocław 2050?
  7. O strategii Wrocław 2050

Z pomocą osób mieszkających i eksperckich Urząd Miejski Wrocławia stworzył nową strategię rozwoju gminy. Jakie miasto wyłania się z tego dokumentu? Poznaj wizję Wrocławia na 2050 – błękitno-zielonej i solidarnej metropolii rozwoju kompetencji przyszłości.

Otwarci na przyszłość – nastawieni na Wrocław

Punktem wyjścia do stworzenia wizji Wrocławia są trzy wiodące wartości: piękno, mądrość i bezpieczeństwo. Tworząc Strategię 2050, eksperci i mieszkańcy korzystali z nich jako z drogowskazów w wytyczaniu ścieżki do lepszej przyszłości.

Stworzenie nowej strategii wynika z zadań lokalnego samorządu, dokument służy do planowania rozwoju z korzyścią dla mieszkańców i osób odwiedzających miasto – także w zakresie zagospodarowania przestrzeni.

Prezentacja strategii Wrocław 2050. Zapis spotkania konsultacyjnego - 24 kwietnia, Barbara, ul. Świdnicka 8b

Błękitno-zielony i neutralny klimatycznie Wrocław

Miasto przyszłości jest odpowiedzialne. Bierze w swoje ręce ograniczanie wpływu działalności człowieka na zmiany klimatu i chce niwelować ich skutki. Wrocław traktuje zieleń jako spójny ekosystem, a błękitno-zieloną infrastrukturę z siecią rzek, starorzeczy, strug, potoków i stawów jako przestrzeń do rozwoju i zabezpieczenia. Minimalizując wpływ na globalne ocieplenie, Wrocław:

  • będzie dążył do wyeliminowania zużycia paliw kopalnych na rzecz źródeł niskoemisyjnych, z celem redukcji emisji CO2 o 80%;
  • zmniejszy zapotrzebowanie na energię w budynkach, w których mieszkają i pracują wrocławianie;
  • będzie kontynuował modernizację transportu zbiorowego, tworząc kolej aglomeracyjną, zwiększając jego dostępność i atrakcyjność;
  • ograniczy marnowanie zasobów i wdroży elementy gospodarki obiegu zamkniętego;
  • będzie chronić i pielęgnować lokalną florę i faunę oraz system hydrologiczny miasta;
  • stworzy w ramach błękitno-zielonej infrastruktury przestrzeń do odpoczynku wspierającą dobrostan mieszkańców;
  • sprawi, że troska o przyrodę będzie wspólnym interesem instytucji publicznych, firm prywatnych, organizacji pozarządowych oraz mieszkanek i mieszkańców.

Wrocław inteligentnych technologii

W dobie dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji, zarządzania danymi i automatyzacji, miasto chce mądrze korzystać z dobrodziejstwa innowacji. W związku z tym przyszłość Wrocławia opiera się także na:

  • bezpieczeństwie cyfrowym, które bazuje na sprawdzonych rozwiązaniach oraz infrastrukturze budującej odporność i podnoszącej jakość życia mieszkańców;
  • e-usługach czyli systemach służących wygodzie i komfortowi obsługi codziennych potrzeb mieszkanek i mieszkańców.

Wrocław wysokiej kultury współpracy

Czy miasto może budować współpracę, promując życzliwość i szacunek? Wrocław wierzy, że tak. I dlatego ma plan, jak rozwijać wymianę doświadczeń z poszanowaniem drugiej osoby i z wrażliwością, wspierając:

  • kulturalny dialog pomiędzy władzami miasta, przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi, ruchami społecznymi, partiami politycznymi i związkami zawodowymi;
  • rozwój narzędzi eliminujących pogardę, dyskryminację, nienawiść i dezinformację;
  • różnorodność i międzykulturowość na poziomie instytucjonalnym, a także w przestrzeni publicznej;
  • niezależną pomoc społeczną, tworzenie kooperatyw lokalnych i służb społecznych, zapewniających skuteczną pomoc sąsiedzką.

Wrocław z silną marką

Rozpoznawalne, liczące się miasto daje więcej szans i tworzy możliwości dla mieszkańców, biznesu oraz nauki. Strategicznym celem Wrocławia jest zatem podniesienie pozycji Wrocławia w kraju i na arenie międzynarodowej, m.in. poprzez:

  • inwestycje, partnerstwa gospodarcze, promocję wrocławskich usług i produktów, a w efekcie stworzenie warunków do trwałego wzrostu PKB;
  • stymulowanie rynku pracy, wspierając wrocławskie start-upy;
  • budowanie rozpoznawalności inicjatyw i wydarzeń kulturalnych m.in. poprzez rosnący odsetek wydatków na kulturę w budżecie miasta i promocję wrocławskich instytucji kultury i muzeów;
  • wzmacnianie pozycji wrocławskich szkół i uczelni w Polsce i w Europie;
  • budowanie spójnej i charakterystycznej marki Wrocławia, wyróżniającej się na tle polskich i europejskich miast.

Strategia czyli komfort i bezpieczeństwo

Opracowana Strategia Wrocław 2050 daje naszej lokalnej wspólnocie przewagę: możemy nie tylko przygotować się na wyzwania, m.in. klimatyczne, społeczne i ekologiczne – unikając zagrożeń – ale, co ważniejsze, skorzystać z danych nam szans. Wiele z nich kryje się przecież we współpracy między organizacjami i pokoleniami, w technologii, czy w błękitno-zielonej sferze lokalnej przyrody.

Kierując się odpowiedzialnością i wrażliwością na innych, możemy tworzyć taki Wrocław, jakiego nam potrzeba. Zapoznaj się z projektem Strategii Rozwoju Wrocławia „Wrocław 2050” i zgłoś swoją uwagę.

Reklama