wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:05

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Jak wygrać WBO 2022? – Poznaj strategie doświadczonych liderów
Napis WRO na brzegu Odry to jeden z projektów zrealizowanych w ramach WBO Wrocław Rozmawia
Napis WRO na brzegu Odry to jeden z projektów zrealizowanych w ramach WBO

Głosowanie na tegoroczne projekty we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim (WBO) odbędzie się w dniach od 23 września do 10 października 2022. Liderzy projektów przygotowują się jednak do niego już od dłuższego czasu. Co zrobić, żeby wygrać? Kilka wskazówek mają dla nas doświadczeni Liderzy projektów, uczestnicy ostatniej Szkoły Liderów WBO – Ewa Wojewoda i Krzysztof Mazurkiewicz.

Ewa Wojewoda jest radną osiedlową na Maślicach oraz Liderką zwycięskiego projektu Parku Maślickiego. Krzysztof Mazurkiewicz działa w Radzie Osiedla Tarnogaj. Jest Liderem wybranych w głosowaniach projektów Park Henrykowski #KolejNaZieleń oraz Tarnogaj nie zapomina.

Zapis wideo ze spotkania znajdziecie poniżej. Kilka wskazówek wynotowaliśmy w dalszych akapitach.

Stwórz koalicję, albo dołącz do istniejącej

Dlaczego nie warto iść w pojedynkę? To czysty rachunek matematyczny.  Im więcej projektów, tym bardziej głosy są rozproszone. (…) Może być nawet 5 ciekawych projektów na osiedlu. Tylko że te 5 projektów nie wygra. Bo (…) na projekty międzyosiedlowe potrzeba 3000, a na osiedlowe 2000 głosów – podkreśla Krzysztof Mazurkiewicz.

Skuteczną receptą okazuje się wspólne promowanie projektów WBO w ramach szerszej koalicji. Sytuacja idealna jest wtedy, kiedy jedno osiedle głosuje na 1 projekt osiedlowy i 1 ponadosiedlowy. Doświadczenia poprzednich edycji WBO wskazują, że Wasze szanse na konsolidację rosną, jeśli w mediację pomiędzy Liderami zaangażuje się rada osiedla.

Warto zawiązywać też koalicje z innymi osiedlami. Są na to co najmniej dwa sposoby. Pierwszy polega na tym, że głosujecie razem na projekt, który położony jest na styku osiedli. Drugi, że umawiacie się na projekt będący wspólnym szyldem, pod którym kryje się kilka mniejszych zadań na paru osiedlach.

– Clue WBO to jest współpraca. Jeżeli się ludzie dogadają na osiedlu albo ponadosiedlowo i będą współpracowali ze sobą na rzecz tego jednego projektu, to jest bardzo duża szansa, że się wygra – dodaje Krzysztof Mazurkiewicz.

Zdobądź przychylność na osiedlu

Liczy się każdy głos, ale na swoim osiedlu nie jesteście anonimowi. Możecie to wykorzystać. Sklepy i kawiarnie do których chodzicie, mogą powiesić Wasze plakaty. Informację o WBO może przekazać mailowo szkolna Rada Rodziców, podobnie jak zarządcy nieruchomości. Jeżeli na Waszym osiedlu działają stowarzyszenia, fundacje, instytucje kultury – z pewnością są to dobre adresy, żeby poszukać sojuszników.  

Nie popełnij falstartu, ale bądź gotów

Zdaniem Ewy Wojewody i Krzysztofa Mazurkiewicza, w głosowaniu liczy się efekt świeżości. Oboje zaczynają swoje kampanie informacyjne na 1 do 3 dni przed rozpoczęciem głosowania.

– Promocja zaczyna się 2-3 dni przed startem głosowania WBO, ponieważ znany jest ten efekt WOW – jest informacja i jest już głosowanie, to zagłosujmy. (…) I tak jak ona się zaczyna na 2-3 dni przed startem głosowania, to jest na takim samym poziomie przez całe 3 tygodnie – mówi Krzysztof Mazurkiewicz.

- My zaczynamy nie 3 dni przed, tylko 1 dzień przed głosowaniem. Współpracujemy też z naszymi przedsiębiorcami, wszystkimi sklepami, aptekami i tam już leżą nasze ulotki, plakaty. Do tego parafia, Rada Rodziców, szkoły – dodaje Ewa Wojewoda.

Żeby wygrać w internecie, poszukaj sojuszników wśród administratorów grup

Większość głosów oddawana jest w WBO przez internet. Bardzo ważne dla wyników okazują się osiedlowe grupy. Jeżeli uda Ci się przekonać ich administratorów do wsparcia Twojego projektu, mogą na czas głosowania zmienić swoje banery w tle. W ten sposób projekt będzie widoczny dla tysięcy osób.

Nie zapominaj o seniorach, dzieciach i obcokrajowcach

W WBO głosować mogą wszyscy mieszkańcy Wrocławia – niezależnie od wieku czy narodowości. Miejscami, gdzie zdobędziesz potrzebne głosy, mogą się stać także kluby seniora czy przyszkolne boiska. Tegoroczni Liderzy projektów rozważają też druk dwujęzycznych ulotek i plakatów.

Szkoła Liderów WBO 2022 – relacje z poprzednich spotkań

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl