wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:42

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Sprawdź, jakie projekty zgłosili mieszkańcy w WBO 2022
Zwierciadła akustyczne na Bulwarze Fizyków, to jeden z projektów zrealizowanych dzięki środkom WBO. fot. Marek Księżarek- www.wroclaw.pl
Zwierciadła akustyczne na Bulwarze Fizyków, to jeden z projektów zrealizowanych dzięki środkom WBO.

W tym roku wrocławianie zgłosili do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 362 projekty: 231 osiedlowych (do 1 mln złotych każdy) i 131 ponadosiedlowych (do 3 mln złotych każdy). Teraz rozpoczyna się I etap oceny tych projektów przez urzędników, w trakcie którego odbędą się konsultacje z liderami projektów.

Zdecydowana większość wniosków, bo aż 359, wpłynęła elektronicznie. W formie tradycyjnych wydruków liderzy projektów złożyli tylko 3 wnioski. Ich liczba może jeszcze wzrosnąć, jeżeli poczta dostarczy w najbliższych dniach kolejne wysłane w terminie dokumenty.

WBO 2022 statystyki naboru infografika

Łączny koszt wszystkich zgłoszonych projektów to (wg szacunków zgłaszających) 425 604 992 złotych. W tegorocznym naborze udział wzięło 263 liderów – o 31 więcej niż w ubiegłym roku.

WBO 2022 koszt zgłoszonych projektów infografika

Projekty zgłoszone do WBO 2022 według kategorii

Podobnie jak w ubiegłym roku, najliczniej reprezentowanymi kategoriami projektów są zieleń i rekreacja (119 projektów) oraz projekty piesze i rowerowe (72).

WBO 2022 zgłoszone projekty kategorie - infografika

Zauważalnie wzrosła w porównaniu z zeszłoroczną edycją liczba projektów drogowych: 23 (rok temu 13) oraz poświęconych podwórkom: 17 (rok temu 7). Mniej niż w 2021 roku zostało natomiast zgłoszonych m.in. projektów placów zabaw,  projektów związanych z rewitalizacją czy z komunikacją zbiorową.

Najwięcej inicjatyw zgłoszono na osiedlu Leśnica

W tym roku największą liczbę projektów – 21, zgłoszono na Leśnicy.

WBO 2022 najwięcej projektów zgłoszono na Leśnicy, mapa

Projekty zgłoszone do WBO 2022 na poszczególnych osiedlach

Dużą liczbę projektów zgłosili także mieszkańcy Muchoboru Małego (20), Tarnogaju (18), Pilczyc-Kozanowa-Popowic Płn. (17), Muchoboru Wielkiego (16), Karłowic-Różanki (15) i Psiego Pola-Zawidawia (15). Na każdym z 48 wrocławskich osiedli – co nie zdarza się zawsze – zgłoszono co najmniej 1 projekt.

WBO 2022 liczba projektów zgłoszonych na osiedlach infografika

Dwuetapowy proces oceny zgłoszonych projektów zakończy się w sierpniu

Głosowanie w WBO 2022 rusza 23 września. Do tego czasu wszystkie zgłoszone projekty będą analizowane pod względem formalnym i merytorycznym przez odpowiednie jednostki miejskie. 1 czerwca opublikujemy wyniki pierwszej oceny. Tego samego dnia rozpoczniemy konsultacje projektów z ich Liderami, które potrwają do 4 lipca. W tym czasie Lider może wprowadzić zmiany do zgłoszonego przez siebie projektu.

Wyniki drugiej oceny projektów opublikowane zostaną 23 sierpnia. W przypadku negatywnego wyniku drugiej oceny, Lider może złożyć odwołanie do Prezydenta Wrocławia w terminie 7 dni od dnia jej publikacji. Po rozpatrzeniu odwołań, opublikowana zostanie ostateczna lista projektów dopuszczonych do głosowania w WBO 2022.

Sprawdź, jakie projekty zostały zgłoszone w tej edycji

Skorzystaj z wyszukiwarki projektów WBO. Sprawdź jakie projekty zgłoszono do WBO 2022 [LINK]

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl