wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:50

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Jak urządzić Ogrody Szczytnickie na Sępolnie? Dziś spacer z projektantami
Ogrody Szczytnickie - wizualizacja koncepcji projektowej Pracownia 3XA
Ogrody Szczytnickie - wizualizacja koncepcji projektowej

Jak urządzić 10 hektarów terenu pomiędzy powstającą Aleją Wielkiej Wyspy a ulicą Kopernika? Ten obszar mógłby się stać naturalnym przedłużeniem parku Szczytnickiego. Konsultacje w sprawie Ogrodów Szczytnickich trwają do 27 września. W czwartek, 22 września projektanci zapraszają mieszkańców na wspólny spacer konsultacyjny.

Ogrody Szczytnickie. Weź udział w spacerze z projektantami

Zbiórkę zaplanowano o godzinie 17.30 na parkingu przy ulicy Mickiewicza 19, a spotkanie może potrwać do 2 godzin. Przydadzą się buty na grubej podeszwie. Na terenie przyszłych Ogrodów należy też zachować ostrożność, znajdują się tam m.in. pozostałości zrujnowanych budynków gospodarczych.

Galeria zdjęć

Ogrody Szczytnickie – koncepcja zagospodarowania

Propozycję zagospodarowania terenu na Ogrody Szczytnickie przygotowali na zlecenie Wrocławskich Inwestycji, architekci z Pracowni 3XA.

Zachodnią część terenu, położoną bliżej parku, planuje się pozostawić jako uporządkowaną lecz mniej urządzoną. Zaprojektowane zostaną tu alejki spacerowe, strefy leśne i łąkowe. We wschodniej części pojawić by się mogły dodatkowe funkcje: odtworzone szklarnie, plac zabaw i rezerwa terenu umożliwiająca wybudowanie w przyszłości niedużego budynku z przeznaczeniem na cele społeczne.

Za nami już pierwsze spotkanie konsultacyjne

Odbyło się ono 15 września w Czasoprzestrzeni przy ul. Tramwajowej. Mieszkańcy osiedla zgłosili już do tej pory kilkadziesiąt pomysłów. Zwracano uwagę m.in. na nawierzchnie ścieżek i projektowanego placu (żeby nie były wybetonowane), roślinność (więcej drzew i krzewów owocowych, łąki kwietne, preferowane gatunki rodzime), elementy małej architektury (bioróżnorodna ścieżka edukacyjna, plac zabaw i siłownia terenowa w cieniu – np. pod pergolami obrośniętymi roślinnością, itp.).

Ogrody Szczytnickie - inwestycja będzie powstawała etapami na przestrzeni lat

Zarówno ze względów budżetowych, jak i konieczność m.in. zmian w planie zagospodarowania przestrzennego. Pierwszy etap mógłby rozpocząć się w 2023 roku.

W takim terminie realne jest np. wytyczenie ścieżek, zasadzenie roślin, usunięcie niebezpiecznych pozostałości infrastruktury, udostępnienie przynajmniej części terenu mieszkańcom. Dalsze inwestycje (jak np. odbudowa części szklarń) to prawdopodobnie kwestia odleglejszej przyszłości.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl