Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Ogrody Szczytnickie. Weź udział w spacerze z projektantami
Zbiórkę zaplanowano o godzinie 17.30 na parkingu przy ulicy Mickiewicza 19, a spotkanie może potrwać do 2 godzin. Przydadzą się buty na grubej podeszwie. Na terenie przyszłych Ogrodów należy też zachować ostrożność, znajdują się tam m.in. pozostałości zrujnowanych budynków gospodarczych.
Galeria zdjęć
Ogrody Szczytnickie – koncepcja zagospodarowania
Zachodnią część terenu, położoną bliżej parku, planuje się pozostawić jako uporządkowaną lecz mniej urządzoną. Zaprojektowane zostaną tu alejki spacerowe, strefy leśne i łąkowe. We wschodniej części pojawić by się mogły dodatkowe funkcje: odtworzone szklarnie, plac zabaw i rezerwa terenu umożliwiająca wybudowanie w przyszłości niedużego budynku z przeznaczeniem na cele społeczne.
Za nami już pierwsze spotkanie konsultacyjne
Odbyło się ono 15 września w Czasoprzestrzeni przy ul. Tramwajowej. Mieszkańcy osiedla zgłosili już do tej pory kilkadziesiąt pomysłów. Zwracano uwagę m.in. na nawierzchnie ścieżek i projektowanego placu (żeby nie były wybetonowane), roślinność (więcej drzew i krzewów owocowych, łąki kwietne, preferowane gatunki rodzime), elementy małej architektury (bioróżnorodna ścieżka edukacyjna, plac zabaw i siłownia terenowa w cieniu – np. pod pergolami obrośniętymi roślinnością, itp.).
Ogrody Szczytnickie - inwestycja będzie powstawała etapami na przestrzeni lat
Zarówno ze względów budżetowych, jak i konieczność m.in. zmian w planie zagospodarowania przestrzennego. Pierwszy etap mógłby rozpocząć się w 2023 roku.
W takim terminie realne jest np. wytyczenie ścieżek, zasadzenie roślin, usunięcie niebezpiecznych pozostałości infrastruktury, udostępnienie przynajmniej części terenu mieszkańcom. Dalsze inwestycje (jak np. odbudowa części szklarń) to prawdopodobnie kwestia odleglejszej przyszłości.