wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:45

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. 2023
  6. Jak odnowić ulicę Ruską?
  7. Jak odnowić ulicę Ruską? [Raport z konsultacji]
Człowiek z białym psem na smyczy na szaroniebieskim tle. Grafika ilustracyjna. K. Domżalska
Człowiek z białym psem na smyczy na szaroniebieskim tle. Grafika ilustracyjna.

Zapoznaj się z raportem konsultacji społecznych dotyczącym projektu remontu ul. Ruskiej na odcinku od ul. Kazimierza Wielkiego do placu Solnego.

O konsultacjach

Konsultacje społeczne miały na celu zebranie opinii na temat przyszłości ulicy Ruskiej w ramach i obszarze planowanego remontu.  Podczas rozmów, uczestniczki i uczestnicy mogli wyrazić swoje zdanie podczas otwartego E-spotkania, a także trzech spotkań w formule narady obywatelskiej. Udział wzięli w niej wylosowani mieszkańcy, przedstawiciele lokalnego biznesu, samorządu (Rada Osiedla) i organizacji społecznych. Podczas konsultacji zbierano opinie również za pośrednictwem e-formularza opinii. 

Podsumowanie Niezwykle ważnymi kwestiami dla uczestników i uczestniczek narady były organizacja ruchu oraz organizacja dostawna samej ul. Ruskiej i przyległych do niej ulicach oraz zieleń. 

Odnośnie organizacji ruchu, na tym etapie, zarekomendowano i przekazano Wykonawcy zadania do dalszej analizy projektowej rozwiązanie organizacji ruchu służące wykluczeniu ogólnego ruchu samochodowego na projektowanym odcinku ulicy Ruskiej. To również kierunek działania zbieżny z polityką Miasta. Jednak musimy pamiętać, że rekomendacje w zakresie organizacji ruchu dotyczą obszaru wybiegającego poza ulicę poddaną konsultacjom. Zmiana tylko w tym miejscu wiąże się ze zmianami na ulicach przyległych, dlatego do realizacji tej rekomendacji trzeba podejść w sposób kompleksowy.

Ponieważ projekt realizowany przez Miasto i Wykonawcę dotyczy ograniczonego zakresu ul. Ruskiej, w kolejnych krokach Wykonawca zaprojektuje przestrzeń ulicy w oparciu o możliwe uwarunkowania techniczne, organizacyjne i konserwatorskie oraz uwzględniając rekomendacje z narady obywatelskiej. Następnie przeprowadzi opiniowanie i uzgadnianie dokumentacji projektowej zgodnie z przepisami.

Oznacza to, że ostateczny sposób i zakres ograniczenia dostępu ruchu samochodowego w tym miejscu będzie przesądzony po zakończeniu uzgodnień i zaakceptowaniu sposobu organizacji ruchu drogowego przez jednostki zarządzające drogami i ruchem w mieście. Na etapie szczegółowych analiz projektowych zostaną rozpatrzone możliwe do wprowadzenia na projektowanym fragmencie ul. Ruskiej maksymalne ograniczenia ogólnego ruchu samochodowego wraz z uzgodnieniem zakresu tych ograniczeń z punktu widzenia przeciwpożarowego i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Jeśli chodzi o rekomendacje dotyczące organizacji dostaw, tutaj, tak jak w przypadku organizacji ruchu, temat wymaga szerszego spojrzenia. Kwestia obsługi towarowej ścisłego centrum została już wstępnie rozpoznana w dokumencie pt. „Masterplan dla przestrzeni miejskich w centrum”.

Przeprowadzone w ramach powstania dokumentu badania fokusowe z przedsiębiorcami, wywiady, między innymi z kurierami, oraz obserwacje terenowe były wstępem do rozpoczęcia działań związanych z nową organizacją dostaw. Wnioski pokazały również, że grup interesariuszy jest więcej i dopiero zestawienie potrzeb wszystkich, pozwoli wypracować optymalne rozwiązania.

Ważność zagadnienia i chęć dalszej pracy nad uregulowaniem kwestii obsługi towarowej skłoniła urząd miejski do nawiązania współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu. Zainicjowano przedsięwzięcie o nazwie „Partnerstwo na rzecz jakości obsługi towarowej w historycznym centrum Wrocławia”, które pozwoli na wypracowanie kompleksowych rozwiązań i „mapy drogowej” – planu, z działaniami do zrealizowania dla Starego Miasta w zakresie dostaw i obsługi towarowej. Ostatecznie organizacja ruchu docelowego oraz dostaw zostanie ustalona przez Projektantów z zarządcą drogi i zarządzającym ruchem.

Kwestią niemal bezsporną dla osób uczestniczących w naradzie była zieleń. Wszystkie rekomendacje dotyczące nowych nasadzeń drzew, krzewów, roślinności zimozielonej, a także zagospodarowania wód opadowych zostały jednogłośnie przyjęte. Prawie wszystkie rekomendacje zostaną uwzględnione w projekcie przebudowy ulicy Ruskiej, oprócz tej mówiącej o wykorzystaniu wód opadowych z dachu do nawadniania roślin.

Jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni ul. Ruskiej w kontekście małej architektury, kontrowersje pojawiły się wokół kwestii ulokowania ławek przy samych wejściach do budynków, w obawie przed stworzeniem miejsca do odpoczynku osobom spożywającym alkohol. W tej sprawie zgłoszono zdanie odrębne do przyjętych przez naradę rekomendacji. Opinia ta została częściowo uwzględniona – ławki w projekcie są odsunięte od wejść do lokali o co najmniej 2,4 m. Zakłada się, że ich forma i założenia ergonomiczne będą sprzyjać siedzeniu, a w mniejszym stopniu – leżeniu.

Dodatkowe informacje

Pamiętać należy, że ul. Ruska jest drogą objętą szczególną ochroną konserwatorską. Została wpisana do rejestru zabytków oraz leży na obszarze uznanym za pomnik historii. To sprawia, że jakiekolwiek przyjęte rozwiązania muszą uzyskać pozytywne uzgodnienie służb konserwatorskich – w tym przypadku Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Z punktu widzenia zapewnienia wygody i dostępności wszystkim użytkownikom i użytkowniczkom ulicy, rekomendacje związane z wyrównaniem nawierzchni jezdni i chodników, zaprojektowania podjazdu przez wlot Psich Bud czy wprowadzenia zieleni w przestrzeń ulicy są jak najbardziej zbieżne z polityką Miasta i wytycznymi, które otrzymał Wykonawca na wstępie prac projektowych.

Projekt uwzględniający te rekomendacje zostanie przesłany służbom konserwatorskim do przeanalizowania i uzgodnienia. Pozytywne uzgodnienie jest niezbędne do kontynuowania prac nad projektem. Będziemy się o nie starać, jednak może zdarzyć się tak, że w przypadku uwag bądź braku pozytywnego uzgodnienia, projekt, który pierwotnie uwzględniał rekomendacje narady obywatelskiej, będzie musiał być w jakimś zakresie zmieniony.

Partnerzy lokalni

Partnerami lokalnymi w procesie konsultacyjnym była Rada Osiedla Stare Miasto, która informowała mieszkańców i mieszkanki o spotkaniach, a także wskazała swoich reprezentantów do narady obywatelskiej.

Bardzo dziękujemy wszystkim mieszkankom i mieszkańcom za udział w konsultacjach. Wasz głos jest ważny!

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl