wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:35

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Fundacja Eudajmonia zaprasza dolnośląskie NGO do skorzystania z bezpłatnego poradnictwa
Na zdjęciu mężczyzna na wózku inwalidzkim spoglądający na wysokie schody, będące dla niego barierą architektoniczną. Zdjęcie ilustracyjne. Adobe Stock
Na zdjęciu mężczyzna na wózku inwalidzkim spoglądający na wysokie schody, będące dla niego barierą architektoniczną. Zdjęcie ilustracyjne.

Jeśli macie wątpliwości i pytania związane z obowiązkiem zapewnienia dostępności – to świetnie. Bezpłatnych porad w tym zakresie – zarówno indywidualnych jak i grupowych – udzielą specjaliści Fundacji Eudajmonia.

Projekt skierowany jest do wszystkich chętnych NGO z województwa dolnośląskiego oraz do wolontariuszy, przedstawicieli społeczności lokalnych działających na rzecz organizacji oraz osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo, możecie także zasięgnąć porady w różnego rodzaju sprawach obywatelskich, związanych z osobami z niepełnosprawnościami.

Poczuć na własnej skórze jak to jest

Szczególnie ciekawie zapowiadają się zajęcia grupowe. Podczas spotkań przeprowadzone zostaną bowiem symulacje niepełnosprawności.

– Proszę mi wierzyć, że każdy kto pojeździ na wózku, pospaceruje z białą laską, albo założy symulatory różnych wad wzroku, doświadczy barier, będzie w przyszłości inaczej patrzył na problem niepełnosprawności i na potrzeby osób z niepełnosprawnościami – mówi Ewelina Puławska z Fundacji Eudajmonia, koordynatorka projektu.

Poza spotkaniami grupowymi, możecie także umówić się na indywidualne konsultacje. Np. by sprawdzić wspólnie waszą stronę internetową, przeanalizować ją pod kątem dostępności, dokonać audytu architektonicznego budynku, czy skonsultować zapisy dotyczące dostępności w składanym przez organizację wniosku o dofinansowanie.

– Najczęstszym problemem dla organizacji pozarządowych jest dostępność architektoniczna. Wiele z nich działa w starych budynkach, najczęściej niedostępnych kamienicach. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z tym problemem. Oczywiście nie rozwiążemy problemów samego budynku, których nie da się rozwiązać z uwagi na jego architekturę, ale wskażemy jak zapewnić dostępność w sposób alternatywny, jeśli to będzie jedyne rozwiązanie – dodaje Ewelina Puławska.

Pomoc merytoryczna w zakresie dostępności – tematy

  • Czy ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami dotyczy
  • Twojej organizacji.
  • Jak radzić sobie z zapewnieniem dostępności w Twojej organizacji i skąd pozyskiwać środki.
  • Jak zapewnić dostępność realizując zlecone zadanie publiczne.
  • Jak stworzyć wydarzenie dostępne dla wszystkich zapewniając możliwość udziału wszystkim odbiorcom także osobom ze szczególnymi potrzebami.
  • Co zrobić aby zapewnić dostępność architektoniczną w swojej organizacji.
  • Jak przeprowadzić audyt dostępności w swojej organizacji.
  • Czy strona internetowa Twojej organizacji jest dostępna cyfrowo.
  • Jak tworzyć dokumenty w sposób prosty i zrozumiały dla każdego.
  • Jak zapewnić dostępną informację.

Pomoc obywatelska i self-adwokatura 

Nowością będą spotkania z self-adwokatami (osobami z niepełnosprawnością), czyli rzecznikami własnych praw. Fundacja od lat działa w zakresie rozwoju usług samorzeczniczych, a w ramach projektu proponuje poradnictwo obywatelskie kierowane zarówno do NGO jak i osób z niepełnosprawnościami.

Samorzecznicy opowiedzą jak radzić sobie z różnymi sytuacjami,  z jakiego wsparcia korzystać, jak rozwiązywać swoje problemy, jak egzekwować swoje prawa. Organizacje pozarządowe będą miały okazję dowiedzieć się, jak prowadzić u siebie grupy samorzecznicze. Z doradztwa w tym zakresie skorzystać mogą także współpracujące z dolnośląskimi NGO-sami indywidualne osoby z niepełnosprawnościami.

Pomoc merytoryczna w zakresie spraw obywatelskich - tematy

  • Jakie masz szczególne prawa jako osoba z niepełnosprawnością i z czego te prawa wynikają.
  • Jak radzić sobie w sytuacjach trudnych np. w urzędzie. Z jakiego wsparcia korzystać.
  • Jakie usługi/ świadczenia przysługują Ci jako osobie z niepełnosprawnością (także dla osób z Ukrainy).
  • Jakiego wsparcia mogą udzielić Ci organizacje pozarządowe.
  • Jak złożyć wniosek skargowy na brak zapewniania dostępności.
  • Jak znaleźć zatrudnienie ze wsparciem trenera pracy.
  • Jak prowadzić grupy samorzecznicze.

Gdzie się zgłosić i jak skorzystać?

Jeśli chcecie porozmawiać i znaleźć odpowiedzi na te i podobne pytania, możecie wypełnić formularz i umówić się na spotkanie. Możecie także skontaktować się z koordynatorką projektu, Eweliną Puławską: telefonicznie (także sms) 510 169 986, lub mailowo e.pulawska[at]eudajmonia.pl.

Projekt finansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności

Projekt „Warto wiedzieć - kompleksowy program wsparcia rozwoju usług poradniczych Fundacji Eudajmonia” finansowany jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022-2033.

Prowadzony będzie do listopada 2023 roku. Wsparciem objętych zostanie 40 organizacji i 100 osób. Liczba godzin poradnictwa jest dobierana indywidualnie do potrzeb i możliwości organizacji.

Kierowany jest do wszystkich chętnych dolnośląskich NGO oraz wolontariuszy działających na rzecz organizacji oraz społeczności lokalnych w tym osób z niepełnosprawnościami jako interwencja na duże zapotrzebowanie usług poradniczych w obszarze dostępności i poradnictwa obywatelskiego.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl