wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:30

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. 48 osiedli? OK, ale powinniśmy dostosować ich granice i pobudzić je do działania
Osiedle domków jednorodzinnych we Wrocławiu, widok z drona. Zdjęcie ilustracyjne. Liczba osiedli Wrocławia zdaniem ankietowanych się zgadza, o podziale terytorialnym - można dyskutować. Janusz Krzeszowski
Osiedle domków jednorodzinnych we Wrocławiu, widok z drona. Zdjęcie ilustracyjne. Liczba osiedli Wrocławia zdaniem ankietowanych się zgadza, o podziale terytorialnym - można dyskutować.

Lubimy swoje osiedla, i choć komfort życia na większości z nich oceniamy nie najgorzej, to chcemy dalszych zmian. Czego dowiadujemy się z badań Departamentu Spraw Społecznych UMW?

Ankietę dołączono do formularza głosowania zeszłorocznego WBO. Od września do października 2023 wypełniło ją 2451 osób. Odzew był zatem bardzo duży, głównie od osób mocno zainteresowanych tym jak się nam na osiedlach żyje. Nie byli to zatem zwykli mieszkańcy. Dodatkowo pytania skierowano do wszystkich radnych osiedlowych we Wrocławiu – Wyniki będą pomocne w programowaniu miejskich polityk rozwojowych, w tym w pracy nad reformą rad osiedli i Strategią Wrocław 2050 – wyjaśnia Jacek Pluta, wicedyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW.

Zadowoleni bardziej i mniej

Aż 83,2 proc. z nas jest stosunkowo zadowolonych z tego, jak żyje się na własnym osiedlu. Wchodząc w bliższe szczegóły komfort życia, mierzony stanem infrastruktury, dostępnością usług czy relacjami międzyludzkimi uczestnicy ankiety oceniają ogólnie jako przeciętny (58,2%).

Trzeba jednak pamiętać, że to zagregowana ocena wyliczona na skali punktowej. Biorąc pod uwagę poszczególne osiedla widać, że w swoich opiniach jesteśmy zróżnicowani względem tego co w tej ocenie gra rolę.

Najbardziej zadowoleni z jakości życia na swoim osiedlu są mieszkańcy Świniar, a najwięcej zastrzeżeń mają bieńkowiczanie.

Więcej chodników i zieleni

– Najważniejsza dla respondentów są sprawy od dawna pozostające w agendzie miejskiej. A więc poprawa stanu infrastruktury: chodników, dróg i budynków. Zwróciło na nią uwagę 46,9 proc. badanych. Istotne są także poprawa organizacji ruchu osiedlowego (41,2 proc.), inwestycje w zieleń (36,9 proc.), a także poprawa bezpieczeństwa (33,1 proc.) oraz czystości i estetyki osiedla (32 proc.). Liczne odpowiedzi wskazują też na konieczność dalszej poprawy oferty komunikacji miejskiej na obrzeżach miasta – wylicza Pluta.

W ocenie badanych, do poprawy jakości życia na osiedlu konieczne jest zwiększenie finansów na sprawy osiedlowe (37,1 proc.). Co jednak istotne, 32,6 proc. osób wskazuje też na dużą rolę aktywności rad osiedli w załatwianiu tych spraw, a 30,5 proc. przyznaje, że niezbędne jest zaangażowanie samych mieszkańców.

Rada osiedla i pozostali interesariusze ważni dla biegu osiedlowych spraw

Ciekawe odpowiedzi padły także na pytanie o to, kto ma największy wpływ na jakość życia i sytuację na osiedlu: rada osiedla (37 proc. odpowiedzi), mieszkańcy i ich liderzy (31,40 proc.), spółdzielnie mieszkaniowe bądź zarządcy nieruchomości (30 proc.) i urząd miejski (27,30 proc.). Nowym graczem na mapie osiedli stają się także Centra Aktywności Lokalnej. Ponad 22 proc. respondentów uważa, że mają duży wpływ na jakość życia na osiedlu.

Wyniki wskazują, że to jak nam się żyje na osiedlu i jaki jest bieg spraw dla niego najważniejszych zależy tak naprawdę od współdziałania wielu partnerów. Kluczowi w opinii ankietowanych są silni lokalni liderzy, dobre pomysły oraz dobrze poinformowana i sprawna w działaniu rada osiedla.

Lepsza ewolucja od rewolucji

W kwestiach ustrojowych nie oczekujemy rewolucji. Respondenci wskazują, że warto wesprzeć rady osiedli, np. poprzez rozszerzenie ich dotychczasowych uprawnień, czy choćby przyznanie radnym osiedlowym wynagrodzenia za wykonywane zadania, wsparcie organizacyjne. Ważne jest też dopasowanie granic osiedli do aktualnych potrzeb, uwarunkowań przestrzennych, więzi społecznych. – One w związku z rozbudową dzielnic mieszkaniowych mocno ewoluowały na przestrzeni ostatnich lat – zauważa Jacek Pluta. W ocenie 50,5 proc. badanych, aktualna liczba 48 osiedli jest jednak optymalna.

Ankieta powstała z inicjatywy Departamentu Spraw Społecznych, a jej treść konsultowana była z członkami zespołu ds. reformy jednostek pomocniczych gminy Wrocław. Merytoryczny nadzór w procesie badań zapewnili dr Dawid Krysiński z Uniwersytetu Wrocławskiego i dr Paulina Olejniczak-Brząkała z Wydziału Partycypacji UM. Wsparcia w realizacji badania udzieliła także Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl