wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Nowy rok to duże zmiany dla firm. Co czeka przedsiębiorców w 2022 roku?

Katarzyna Wiązowska,
W tym roku przedsiębiorców czeka wiele trudnych zmian m.in.podatkowych. Pixabay
W tym roku przedsiębiorców czeka wiele trudnych zmian m.in.podatkowych.

W 2022 r. przedstawicieli biznesu czeka wyjątkowo dużo zmian. Choć najważniejsze z nich wiążą się z wejściem w życie przepisów Polskiego Ładu, to dużo zmieni się także w prawie pracy, handlu w niedzielę czy w formalnościach związanych z prowadzeniem firmy.

Niewątpliwie dla przedsiębiorców nadchodzi dość trudny czas. Przede wszystkim 1 stycznia zaczęły obowiązywać przepisy Polskiego Ładu, wprowadzające ogromne zmiany podatkowe właściwie dla wszystkich osób prowadzących działalność gospodarczą. Do najważniejszych należą nowe zasady naliczania składki zdrowotnej i brak możliwości odpisania jej od podatku. Dotychczasowa stawka w zryczałtowanej wysokości, opłacana przez wielu przedsiębiorców i niewymagająca składania co miesiąc deklaracji ZUS, została zastąpiona kilkoma stawkami zależnymi od wybranej formy opodatkowania. Dodatkowo pojawiła się konieczność rozliczenia składki zdrowotnej również w ujęciu rocznym oraz comiesięczny obowiązek składania deklaracji do ZUS również w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych. Natomiast zmianą, na którą od dawna czekali przedsiębiorcy jest podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz progu podatkowego z 85 tys. zł do 120 tys. zł.

Ulga dla klasy średniej – nie dla każdego, kto dobrze zarabia

Aby złagodzić skutki zmian w rozliczaniu składki zdrowotnej, Polski Ład wprowadził ulgę dla klasy średniej. Ma ona dotyczyć wyłącznie osób osiągających przychody w przedziale od 68 412 do 133 692 zł rocznie (5700-11 140 zł miesięcznie), zatrudnionych na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, a także jednoosobowych przedsiębiorców rozliczających się według zasad ogólnych.

Za to nie skorzystają z niej podatnicy płacący PIT według stawki liniowej ani rozliczający się ryczałtem czy kartą podatkową. Nie będzie ona dotyczyła również osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych, czyli zleceniach i o dzieło.

Zachęty dla innowacyjnych

Wprowadzone właśnie zmiany mają zachęcać również przedsiębiorców do inwestowania w innowacje, m.in. poprzez wprowadzenie tzw. ulgi na robotyzację. Pozwala ona na zmniejszenie podatków dzięki inwestowaniu w nowoczesne oprogramowanie oraz roboty przemysłowe. Wprowadzone zostały też ulgi na modernizację technologiczną zakładu, badania i rozwój oraz ulgi na innowacyjnych pracowników, które będzie można rozliczyć przez sześć lat.

Właścicieli przedsiębiorstw może natomiast ucieszyć poszerzenie możliwości stosowania tzw. estońskiego CIT, czyli rozwiązania, w ramach którego zysk firmy nie jest opodatkowany, dopóki w niej pozostaje.


Czytaj także: Polski Ład. Co oznacza dla przedsiębiorców?

Kilka nowych formalności

Konsekwencją wejścia w życie przepisów Polskiego Ładu jest również ograniczona w czasie korekta dokumentów przez płatników składek na ubezpieczenia społeczne. Dotychczas mogli to robić w dowolnym momencie. Od 1 stycznia mają oni tylko pięć lat na korektę deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych. Później będzie to niemożliwe.

Nowe przepisy wprowadziły, oczekiwaną od dawna przez przedsiębiorców, możliwość podpisu sprawozdania finansowego tylko przez jednego członka zarządu. Jednak aby to było możliwe, konieczne jest uzyskanie przez niego oświadczeń od pozostałych członków potwierdzających, że sprawozdanie spełnia wymagania przewidziane w ustawie o rachunkowości.

 

Jeszcze mniej handlu w niedziele

Przepisy, które właśnie weszły w życie, znacznie ograniczają dotychczasowy handel w niedziele. Pozwalają na otwarcie tylko tych sklepów, które świadczą też usługi pocztowe, jednak pod warunkiem, że przychody z tej działalności przekroczą 40 proc. przychodów danej placówki. Głównym celem wprowadzonych właśnie przepisów jest to, aby sklepy nie wykorzystywały statusu placówki pocztowej do omijania zakazu handlu w niedziele.

Minimalne wynagrodzenie w górę

W 2022 r. wzrosło także minimalne wynagrodzenie. Dotychczas wynosiło ono 3010 zł brutto. Oznacza to podwyżkę o 210 zł brutto. Polski Ład zakłada, że nie podlega ono opodatkowaniu. Zarabiający najniższą krajową nie zapłacą więc podatku dochodowego.

Wzrost minimalnej stawki wynagrodzenia powoduje również zmianę wysokości: minimalnego wynagrodzenia za przestój, wynagrodzenia za miesiąc, w którym pracownik nie świadczy pracy, ze względu na przewidziane w rozkładzie czasu pracy dni wolne, dodatku za pracę w porze nocnej, maksymalnej wysokości odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika czy minimalnej podstawy zasiłku.

 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl