Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Zanim rozpoczniesz procedurę rejestracji firmy, musisz podjąć kilka istotnych decyzji, które będą miały wpływ na Twoje prawa i obowiązki jako przedsiębiorcy. Na początek warto skorzystać z wyszukiwarki poradników przedsiębiorcy i sprawdzić, czy dla działalności, którą chcesz prowadzić, dostępny jest interaktywny poradnik udostępniany na rządowej stronie biznes.gov.pl. Dowiesz się z niego, jak założyć m.in. agencję ubezpieczeniową, detektywistyczną, ochrony mienia, aptekę, kwiaciarnię, lombard, klub fitness, sklep, biuro rachunkowe, nieruchomości czy podróży.
Jak założyć firmę?
To, jak założyć firmę w Polsce, wyjaśniają krok po kroku eksperci na portalu biznes.gov.pl. Stawianie pierwszych kroków ułatwiają też poradnik ABC małej firmy. W rozdziale „Założenie firmy” opisuje on dokładnie, jaką formę prawną może mieć działalność gospodarcza prowadzona w Polsce i jakich formalności trzeba dopełnić podczas rejestracji firmy.
Rejestracja firmy we Wrocławiu
Wszystkie niezbędne informacje o tym, jak zarejestrować firmę w Wrocławiu, w tym formularze wniosków CEIDG oraz wzór wypełnionego wniosku, znajdziesz w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) Urzędu Miejskiego Wrocławia. Z biuletynu BIP dowiesz się również, jak zawiesić, wznowić i zlikwidować działalność gospodarczą we Wrocławiu.
Forma prawna
Podstawową sprawą jest podjęcie decyzji, czy chcesz prowadzić działalność w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej (konieczny wpis do CEIDG), czy w bardziej zaawansowanej formie – spółki zarejestrowanej w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).
Nazwa i siedziba firmy
Jako przedsiębiorca potrzebujesz nazwy (firmy) swojej działalności oraz rachunku bankowego do rozliczeń z kontrahentami i zapłaty podatków oraz składek do ZUS. Każda firma musi też mieć siedzibę, którą może być Twoje mieszkanie lub wynajęty lokal.
Podczas rejestracji działalności trzeba wskazać, czym Twoja firma będzie się zajmowała. Służą do tego kody Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).
Czeka Cię wybór formy opodatkowania, ewentualna rejestracja jako podatnik VAT, zgłoszenie do ubezpieczenia i decyzja o kasie fiskalnej. Informacje na ten temat znajdziesz w następnych działach naszego Poradnika Przedsiębiorcy.
Ważne:
Pamiętaj, że niektóre rodzaje działalności można prowadzić tylko po uzyskaniu dodatkowych kwalifikacji lub zezwoleń. Szczegóły na ten temat znajdziesz w dziale Licencje, koncesje, zezwolenia, warto też skorzystać z wyszukiwarki procedur działalności regulowanych.
Cudzoziemcy, obywatele UE, którzy chcą prowadzić firmę w Polsce, znajdą potrzebne informacje tutaj.
Czy zawsze trzeba rejestrować działalność gospodarczą?
Nie, nie zawsze. Jeśli prowadzisz tzw. drobną działalność (np. drobny handel lub usługi), a przychody z niej nie przekraczają w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2021 jest to 1400 zł), możesz prowadzić tzw. działalność nierejestrową i nie zgłaszać jej do urzędu.