W Łukasiewicz – PORT rozpoczął się pierwszy cykl Akademii BASF ECMS. W ramach tej inicjatywy 300 młodych uczestników wciela się w rolę inżynierów i inżynierek, rozwiązując realne problemy związane z ochroną środowiska. Zajęcia, przygotowane przez edukatorów Ogrodów Doświadczeń oraz ekspertów z BASF Environmental Catalyst and Metal Solutions, umożliwiają uczniom własnoręczne wykonanie próbek katalizatorów samochodowych – technologii o kluczowym znaczeniu dla poprawy jakości powietrza.
Czym skorupka za młodu nasiąknie…
Jak twierdzi prof. Jarosław Bosy, dyrektor Łukasiewicz PORT – Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii, integracja nauki i biznesu to strategiczny filar jego działalności, a Inicjatywy takie jak Akademia BASF ECMS pozwalają na skuteczne przenoszenie innowacyjnych rozwiązań z laboratoriów do praktyki rynkowej, jednocześnie wzmacniając relacje z lokalną społecznością. Z kolei dla instytutu naukowego edukacja jest inwestycją o najwyższym priorytecie.
- Wierzymy, że rozwijanie zainteresowania nauką od najmłodszych lat odgrywa istotną rolę w kształtowaniu przyszłych liderów innowacji - mówi prof. Jarosław Bosy, dyrektor Łukasiewicz PORT.
Wiedza, która pomoże chronić środowisko
Według Anny Tarasewicz, członkini zarządu BASF Catalysts Polska, współpraca z Łukasiewicz PORT – Polskim Ośrodkiem Rozwoju Technologii pozwala w inspirujący sposób przybliżyć młodzieży zarówno chemię, jak i działania firmy na rzecz środowiska.
Jesteśmy dumni, że możemy przekazać im wiedzę, która pomoże budować bardziej zrównoważoną przyszłość.Anna Tarasewicz
Kariera naukowa na wyciągnięcie ręki
Akademia BASF ECMS to przedsięwzięcie, które stanowi część szeroko zakrojonego programu popularyzacji nauki w Łukasiewicz PORT– Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii.
W ciągu dwóch lat przeprowadziliśmy ponad tysiąc zajęć dla 14 tys. uczniów. Wierzymy, że dzięki warsztatom odkryją oni fascynujący świat badań, a wielu z nich wybierze w przyszłości karierę naukową.Marek Staniewicz, dyrektor Departamentu Społecznej Odpowiedzialności w Łukasiewicz PORT
Uczniowie poznają nowoczesne technologie
Uczestnicy Akademii BASF ECMS będą mieli okazję pracować z technologią stosowaną w fabryce katalizatorów w Środzie Śląskiej, jednej z najnowocześniejszych w Europie. Poznają, jak innowacyjne rozwiązania mogą realnie wpływać na ochronę środowiska.
Angażujemy się w edukację, bo wierzymy, że nie ma lepszej inwestycji niż ta w naukę dzieci i młodzieży.Jan Eberhardt, Prezes Zarządu BASF Catalysts Polska
Warsztaty kierowane do uczniów ostatnich klas szkół podstawowych oraz średnich z Wrocławia i okolic. Są całkowicie nieodpłatne, a ich koszty pokrywa BASF.
Liderzy w swoich dziedzinach
BASF Environmental Catalyst and Metal Solutions to światowy lider w katalizie i metalach szlachetnych. Obsługuje klientów z wielu branż m.in. motoryzacyjnej, lotniczej, jakości powietrza w pomieszczeniach, półprzewodników i gospodarki wodorowej. Spółka świadczy także kompleksowe usługi w zakresie handlu i recyklingu metali szlachetnych. Posiada 20 zakładów produkcyjnych w 15 krajach. Zatrudnia ponad 4 tys. osób. W Polsce działa najnowocześniejszy zakład produkcji katalizatorów BASF ECMS zlokalizowany w Środzie Śląskiej oraz globalne biuro we Wrocławiu.
Z kolei Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii to część Sieci Badawczej Łukasiewicz, zrzeszającej ponad 20 instytutów. Prowadzi ona zaawansowane badania i komercjalizuje innowacje, poprzez integrację nauki z przemysłem. Jej wrocławski oddział specjalizuje się w biotechnologii, inżynierii materiałowej oraz diagnostyce medycznej, rozwijając technologie we współpracy z krajowymi i zagranicznymi partnerami.