Raport „Top Disruptors in Healthcare” stanowi jedyne w regionie ustrukturyzowane zestawienie startupów medycznych, dostarczając szczegółowe dane o ich finansach, planach ekspansji, aktualnych potrzebach oraz wyzwaniach, przed którymi stoją. Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne, co pozwala każdemu obiecującemu przedsięwzięciu na zaprezentowanie się szerszej grupie odbiorców. Na przestrzeni ostatnich 5 edycji raport prezentował ponad 500 startupów.
Polskie startupy medyczne wykazują dużą dynamikę i innowacyjność, odpowiadając na kluczowe potrzeby współczesnego sektora medycznego. Mimo licznych wyzwań, mają ogromny potencjał do dalszego rozwoju i wprowadzania na rynek przełomowych rozwiązań, które mogą znacząco poprawić jakość opieki zdrowotnej.Karolina Kornowska, ekspertka branży medtech
Trampolina dla młodych firm
Raport „Top Disruptors in Healthcare” powstał z myślą o budowaniu mostów między innowatorami a kluczowymi graczami w sektorze ochrony zdrowia. Jego celem jest ułatwienie współpracy startupów z inwestorami, placówkami medycznymi, partnerami biznesowymi i klientami. To platforma wymiany wiedzy i doświadczeń, ale także trampolina dla młodych firm, które chcą osiągać ambitne cele, pozyskiwać fundusze i zdobywać międzynarodowe rynki. Każda edycja tego wydawnictwa jest okazją do pogłębienia dialogu między technologią, a medycyną, przyczyniając się do rozwoju całego sektora.
Potrzebne lepsze wsparcie finansowe
Z danych zebranych w poprzednich edycjach raportu wynika, że technologie AI i machine learning przejmują sektor medtech – obecnie korzysta z nich aż 64 proc. badanych startupów, co oznacza gwałtowny wzrost w porównaniu z pierwszą edycją raportu (30 proc.). Największym wyzwaniem pozostaje jednak pozyskanie finansowania, na co wskazuje 50 proc. respondentów. Inne trudności to ekspansja zagraniczna (40 proc.) i współpraca z sektorem publicznym (31 proc.).
Szczególnie istotnym partnerem dla startupów są placówki medyczne (73 proc.), co pokazuje rosnące znaczenie zaangażowania klinik i szpitali w rozwój technologii medycznych. Z drugiej strony, współpraca z inwestorami spadła z 52 proc. w drugiej edycji do zaledwie 20 proc. w piątej, co wskazuje na potrzebę lepszego wsparcia finansowego dla rodzimych przedsiębiorców.
Potrzebne większa różnorodność w branży
Ewolucja rynku medtech jest widoczna w rosnącej liczbie firm na bardziej zaawansowanych etapach rozwoju. Zgodnie z danymi z 5 edycji Raportu, 31 proc. startupów znajduje się na etapie komercjalizacji, podczas gdy tylko 14 proc. pozostaje na etapie Proof of Concept. To oznaka dojrzewania sektora, choć jednocześnie 37 proc. startupów nadal operuje przy budżecie poniżej 200 tys. euro, co podkreśla palącą potrzebę wsparcia finansowego.
Interesująca jest również charakterystyka zespołów założycielskich: 51 proc. startupów tworzyły mieszane zespoły, ale tylko 4 proc. powstało z inicjatywy wyłącznie kobiet. To wskazuje na potrzebę dalszego wspierania różnorodności w branży technologicznej.
Wystartowały zapisy
Wszystkie startupy medyczne, które chcą wziąć udział w najnowszej edycji raportu, mogą zgłosić się już teraz. Wystarczy tylko wypełnić specjalną ankietę.
Oficjalna publikacja tegorocznego Raportu odbędzie się 10 czerwca 2025 r. podczas międzynarodowej konferencji „AI & MEDTECH CEE” w Warszawie oraz online.
Raport realizowany jest przez Koalicję AI i Innowacji w Zdrowiu we współpracy z Polską Federacją Szpitali oraz wZdrowiu.